Eindelijk is het zover n Donderdag 26 september werd jaren van geduldig wachten beloond met de officiële ingebruikname van de getijdenduiker in de dijk bij het Killetje. Daardoor kan zeewater in het achterliggende Waterdunen stromen en zich zo achter de dijk een volwaardig zilt gebied ontwikkelen waar trek- en broedvogels, maar ook bijzondere vegetatie van kunnen profiteren. Jan Janssens Achternamen uit het Vlaamse en het Noord-Franse zijn hier volledig inge burgerd. Dat zijn al lang geen exoten meer om maar eens in vogeltermen te blijven. Vanwege geloofskwesties trokken rijke boeren indertijd naar het noorden waar ze de vrijheid hadden om hun geloof te belijden met in hun kielzog overwe gend Vlaamse armoedzaaiers, die geen kans zagen nog langer droog brood te verdienen in de streek waar ze vandaan kwamen om uiteindelijk ook maar noordwaarts te trekken. Militairen uit vele windstreken ves tigden zich na het wegvallen van de schermutselingen of bleven plakken na het vinden van een nieuwe liefde. Zeeuws-Vlaanderen werd protestant en werd of bleef voor een deel weer katho liek. Er werd gepolderd, ingepolderd en herpolderd. De aardappel verscheen en er werden grote hoeveelheden vogel poep verscheept vanuit het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika naar West-Eu ropa om soms toch al vruchtbare grond nog vruchtbaarder te maken. De landbouw werd gemechaniseerd en ook het inpolderen ging steeds mak kelijker dankzij die nieuwe machines. Er kwamen ziektes, die bestreden moes ten worden en er kwam kunstmest, waardoor alles nog makkelijker en grootschaliger werd. Dankzij de Belgische afscheiding veran derde Zeeuws-Vlaanderen niet in één groot havengebied zoals de Maasvlakte dat is geworden voor Rotterdam. In een verdrag tussen Nederland en België in 1843 werd de vrije doorvaart van de zee naar de Belgische havens Antwerpen en Gent gegarandeerd, Zesenveertig jaar geleden heb ik de Randstad bewust verwisseld voor het prachtige open landschap van West- Zeeuws-Vlaanderen. Het was toen al een onwaarschijnlijk mooie plek om te wonen, maar ik weet nu dat het nog mooier kan. Het officiële moment moest ik missen, maar ik werd opmerkzaam gemaakt op een interview met Guus Langeraert en Eric Marteijn op Omroep Zeeland. Zowel Guus als Eric hebben, zoals bekend, een uitgesproken mening over dit onderwerp, dat kon dus interessant worden. Eric ken ik al een tijdje en Guus leerde ik in de zomer van 2009 kennen. Hij was net met pensioen en had zich de 35 jaar die daaraan vooraf ging nuttig gemaakt in het basisonderwijs in Eindhoven. Na die lange periode van afwezigheid begon hij de streek toch weer te missen en was naar zijn geboortegrond teruggekeerd. Ik realiseerde me toen dat ik een even zo lange periode in de streek woonde en nog altijd als Ollander werd be schouwd, vooral als ik Zeeuws pro beerde te praten en dat is opmerkelijk, omdat nagenoeg alle inwoners hier, historisch gezien, immigranten zijn of nazaten van immigranten. rwvrrrnTr

't Duumpje | 2019 | | pagina 12