Honingbijen in de schoorsteen Een pluim voor de woningbouwvereniging Als je goed rondkijkt in je omgeving zie je soms verrassende taferelen. Zo schreef Anna Almekinders ons over honingbijen bij haar op de boerderij en ze stuurde ook foto's mee. Sinds eind juni vorig jaar zitten er honing bijen op het erf. Nee, niet in een bijenkast maar in de spouw van een schoorsteen. Die schoorsteen wordt niet gebruikt, dus ze worden niet door de warmte verdreven. Nu hebben honingbijen verzorging nodig, zo las ik, dus ik dacht dat ze het niet zouden overleven. Maar het pakte anders uit. Na de winter kwamen ze weer tevoorschijn en hielpen bij de bestuiving van de bloemen in de tuin. We hebben hier ook veel hommels en andere wilde bijen, maar er staan veel bloemen dus dat was geen probleem. Zo kunnen ze een nieuwe voorraad honing opbouwen. De honing wordt niet weg gehaald, dus hebben ze voedsel voor de winter. In de periode dat het hier bloedheet was, zat er een kluwen bijen buiten op de schoorsteen. Ik dacht dat het een nieuwe koningin was die er met een deel van het volk vandoor ging. In de loop van de dag verdween de kluwen maar 's avonds kwamen de bijen weer terug en bleven buiten op de schoorsteen zitten. De volgende ochtend toen het warm werd verdwenen ze weer om in de avond terug te komen. Het was duidelijk dat het niet om een nieuw volk ging, maar dat het in de spouw te warm was en dat ze buiten ver koeling gingen zoeken. Nu de temperatuui flink gedaald is zitten ze weer in de spouw. Mooi te zien hoe gedomesticeerde dieren zich in de natuur kunnen handhaven. Het is weer al wat jaren geleden dat we de strijd aangingen met de woningbouwver eniging over hun renovatiewerk in IJzen- dijke dat ertoe leidde dat nestgelegenheid voor gierzwaluwen dichtgetimmerd werd. Toen dan ook in Breskens de volledige zeeheldenbuurt gesloopt zou worden, leek het onze vogelwerkgroep gewenst weer eens rond de tafel te gaan zitten. We heb ben voor elkaar gekregen dat in de eerste blokken alle kopgevels voorzien werden van inbouwnestkasten voor gierzwaluwen (met twee compartimenten) en andere inbouwnestkasten speciaal voor de gewone dwergvleermuis. Bij de vergunningverle ning voor een jonger blok zagen we op de bouwvergunning helaas geen nestkasten ingetekend. Dus begin dit jaar opnieuw aan de bel getrokken en zie, ook in het nieuwste blok, dat vanaf volgende maand door de huurders betrokken wordt, is vervangende nestgelegenheid aangebracht. - j n

't Duumpje | 2019 | | pagina 14