Hoe is het toch met de schaapskudde Het is al weer een hele tijd geleden dat we iets schreven over de schaapskudde. Inmiddels is er een nieuwe schaapskuddeHanke Karreman stelt zich voor. Steeds vaker zien we op bepaalde plaatsen in West Zeeuws-Vlaanderen een kudde schapen voorbij komen. Waarom eigenlijk? Nieuw is een schaapskudde in deze streek niet: in de Zwinstreek werden er eind 7e eeuw al schapen gehoed en in het achter land van West Zeeuws-Vlaanderen volgde dat later vanzelf. Er zijn hier van oudsher al schapen geweest. Al in 1466 was er hier een kudde. Tot een aantal jaren geleden was er nog steeds een kudde in deze omgeving, maar deze kon eigenlijk alleen voortbestaan met subsidie. Toen deze vrijwel geheel wegviel, werd het moeilijk om schapenhouden rendabel te maken en verdween de kudde geheel uit beeld. Een nieuw begin Dat heeft mij toch niet weerhouden vanaf 2010 aan de gang te gaan met schapen. Na mijn opleiding HAS (richting Dier- en Vee houderij, afstudeerrichting Natuurbeheer met dieren), kreeg ik tot mijn grote geluk van een akkerbouwer een dijkje 'om niet' in gebruik en kon ik met een kleine kudde schapen beginnen. Het was niet alleen de wens om schapen te hebben; het gehele plaatje moest kloppen: harmonie tussen schapen, landschap en het (deels gesche- perde) werk dat daar gedaan kon worden. Maar starten doe je niet zomaar; met welk ras was de eerste grote vraag. De Mer gellandschapen waren al snel favoriet; hoornloze sociale dieren, die brandnetels en distels eten en met weinig toe kunnen. Maar die leven in de Mergelgebieden - hoe doen die het op de Zeeuwse klei? Het leek een veiligere keuze om te starten met die ren die het hier gewend waren; als het dan niet goed zou gaan, dan lag het duidelijk aan het baasje en niet aan de schapen. Zo kwamen op 3 juli 2010 de eerste (gekruiste) Vlaamse Kuddeschapen aan op het dijkje net buiten Schoondijke. Ook reisde ik af naar Duitsland om van een schaapherder daar te leren hoe je herdershonden het basiswerk aan kunt leren (lees: het baasje moet het leren; die hond weet het meestal wel). Ontwikkelingen Na een jaar in weer en wind flexinetten opbouwen en afbreken, kanten maaien, honden trainen, met accu's en jerrycans water slepen en vooral veel schapengedrag observeren, leefden alle 45 dames nog en was het plezier nog even groot. Er kwam nog een stel Vlaamse Kuddescha pen bij. Op Dierendag 2011 kwam er een knappe Mergellandschaap-ram de dames verblijden en hij had ook nog wat vriendin netjes meegebracht. De Mergellandscha pen bleken het hier gelukkig ook prima te doen. In 2012 werden de eerste lammetjes geboren in een tijdelijk onderkomen en zo groeide de kudde gestaag tot het huidige aantal van ca. 300. Die 300 schapen pasten niet op het dijkje en alleen schapen houden was nog steeds niet het doel. Landschapsbeheer moest het zijn! Gelukkig kwamen er mogelijkhe den: Gemeente Sluis, Stichting Het Zeeuws Landschap en Waterschap Scheldestromen wilden de kudde inzetten voor beheer. Zo kwamen de begrazingscontracten op gang en begon de schaapskudde te worden wat ooit het doel was. De Graaslinies De kudde gaat inmiddels al jaren aan de slag onder de passende naam De Graas linies. De schapen begrazen immers een deel van de Staats-Spaanse linies en tijdens het hoeden op lange smalle binnendijkjes beweegt de kudde zich als een linie voort. De begrazingsdoelen zijn divers: het kan gaan om 'kort houden en de graszode versterken' tot het bestrijden van distels en Amerikaanse Vogelkers. En tijdens hun werk doen de schapen zoveel meer! Ze zorgen niet alleen voor een ecologisch beheer van het gebied, maar ze dragen ook bij aan de biodiversiteit en de duurzaamheid van de gebieden. Zo reizen bijvoorbeeld zaden mee in hun vacht en in de mest. Ze houden gebieden open van opschot en tijdens het hoeden vliegen de libellen (o.a. de Paardenbijters) en vogeltjes (zwaluwen bijvoorbeeld) rakelings over hen heen om de opvliegende insecten te vangen. En tot slot: voor bezoekers is het zien van een grazende kudde veel rustgevender dan het horen van machines. Als extraatje komen de schaapjes van deze kudde ook graag even kroelen - wat tot gevolg heeft dat er veel een naam hebben gekregen. Nieuwe arbeidsverdeling Het werk werd na een paar jaar wat te veel voor mij alleen, omdat ik naast het eigen schapenwerk ook als ZZP-er werkte op o.a. melkveebedrijven. Echtgenoot Edwin zegde zijn baan op en startte ook als ZZP-er, zodat we samen het schapenwerk konden gaan doen. Sinds zomer 2018 doet Edwin het schapenwerk grotendeels alleen en werk ik (Hanke) als schapen- en geitenspecialist op gebied van voedingsadvies. Edwin kan dit werk meestal goed alleen af, zolang er maar één of meer geschikte honden assisteren. Uiteraard is voor het hoeden de hulp van honden nodig en hiervoor werden Holland se Herders aangeschaft. Dit zijn 'hoedende'

't Duumpje | 2019 | | pagina 8