De Tuinen van Groede f2 Zoals gebruikelijk komen de initiatiefnemers van 'de tuinen'jaarlijks bijeen met alle deelnemers om na te praten over de periode die achter ons ligt en mede de koers te bepalen voor het nieuwe seizoen. Uw redactie doet verslag. De foto's zijn gemaakt door Veronique. Vrijdagavond 22 november groeide het gezelschap, dat vanaf 19.00 uur aantrad in het zaaltje van de Groese bejaardensoos, uit tot een kleine 30 aanwezigen. Onder het genot van gereedstaande koffie en thee ontsponnen zich geanimeerde gesprekken en vanaf half acht was alle aandacht gericht op Peter Leguit, een van de initiatiefnemers van 'de tuinen'. In zijn jaaroverzicht viel hij met de deur in huis: het afgelopen seizoen werden 130 verschillende gewassen geteeld naast een 30-tal kruiden, een scala aan al dan niet eetbare bloemen niet meegeteld. Sinds de start van dit 'gemeenschapsland- bouw' - project, ook wel bekend onder de term CSA (community supported agricul ture) hebben Lien, Veronique, Peter en Yuma al voor heel wat uitdagingen gestaan. De eerste jaren werd de meeste tijd besteed aan het omvormen van decennia lang mechanisch bewerkte grond tot een bodem die ook zonder zwaar materieel te bewerken viel. Door het niet gebruiken van spuitmiddelen en kunstmest, ben je sterk afhankelijk van een optimaal functionerend bodemleven en het kost nogal wat jaartjes voordat de bodem haar oude luchtig- en vruchtbaarheid herkregen heeft. Tot voor Hoe biodivers wil je het hebben? kort rekende men bij eco-stichting SKAL met een overgangsperiode van 7 jaar alvo rens men voor hun keurmerk in aanmerking kwam. Toch zien onze tuiniers nu al een flinke vooruitgang. Overigens niet als enigen: als de frisse sla lekker begint te groeien, ontdekken ook buurtgenoten als haas, muis en slak een nieuw Walhalla. Zo kenden de sperciebonen in de eerste en tweede ronde nogal wat vraat en bij het laatste zaaibed aan het eind van het seizoen, in een ultieme poging nog wat bonen te oogsten, sloeg het weer om. Met tijdrovend aanbrengen van vlies- en worteldoek tracht men vraat zucht van de buren wat te beteugelen. En eik jaar leert men bij. Droogte In 2018 zuchtte heel Nederland onder een barre droogte die ook onze gemeenschaps- tuin parten speelde; zelfs eind 2019 zijn de zoetwaterbellen in de ondergrond nog steeds ondermaats gevuld. Om nieuwe droogteperiodes het hoofd te kunnen bieden, werd met hulp van vrijwilligers de tuin verrijkt met een watersilo van 19000 liter. Met een nieuw buizensysteem kan nu de gehele tuin bevloeid worden met hemelwater. De tijdrovende aanleg werd pas halverwege het groeiseizoen voltooid, maar het komende seizoen is de installatie direct inzetbaar. Kassen Om minder afhankelijk te zijn van de weer goden wordt intensief gebruik gemaakt van de kas, waar je aan veel meer knoppen kunt draaien. Ideaal om vanuit zaad je eigen plantmateriaal tot wasdom te laten komen en veel vroege groentes leverden in de kas een goede oogst op. Men kan gebruikma ken van de kas van buurman Van Hoeve, maar om meer plantruimte te creëren, werd recent een tunnelkas overgenomen. De prijs was schappelijk, maar onze tuiniers moesten de kas eigenhandig demonteren en dat was zelfs met hulp van toegesnelde vrijwilligers een hele onderneming. Met de herbouw van de kas moet nog begon nen worden en ook hier kunnen wat extra handjes van pas komen. Nieuwe planten Vorig jaar werden voor het eerst asperges geplant, ze bleken goed te zijn aangeslagen en er kon in 2019 flink geoogst worden. Ook aan de vorig jaar geuite wens van enkele deelnemers zoete aardappelen te telen, werd tegemoet gekomen; de opbrengst viel wat tegen, maar de smaak was uitstekend en komend seizoen kan men profiteren van de opgedane ervaringen. En er zijn meer plantjes in het gamma opgenomen. Zeevenkel (eveneens tot groot genoegen van buurman haas), Oesterblad, Franse dragon en Yacon-knollen zijn maar enkele uit de reeks die de revue passeerde. Andere uitbreidingen Naast een betere watervoorziening werd ook de behuizing in de tuin uitgebreid met een nieuwe overkapping waaronder een uitgebreid oogstrek voor hen die doorde weeks of 's zaterdags niet zelf de spitvork ter hand kunnen nemen. Tevens verrees een eco-toilet dat uitkomst biedt bij langduriger werkzaamheden. Het is ook noodzakelijk voor workshops die men wil organiseren. Tot nu toe is het daar nog niet van geko men, want alle aandacht werd opgeslokt door urgenter zaken. Nu de tuinen steeds beter gestalte krijgen, biedt deze aanwinst perspectief voor het organiseren van nevenactiviteiten die de tuinen een bredere bekendheid kunnen geven en nieuwe deel nemers kunnen aanlokken. De tuinen genoten ook belangstelling door hun aanwezigheid op jaarmarkten en andere eco- en natuurmanifestaties. Zo bemande men zondag 29 september in de Grote Kerkte Groede een info-stand tijdens het voedsel- en duurzaamheidssymposium.

't Duumpje | 2019 | | pagina 12