Het knotseizoen is weer begonnen De nationale natuurwerkdag, dit jaar zaterdag 2 november, is altijd de aftrap voor het nieuwe knotseizoen. Zagen en bijlen komen uit het vet, maar hoe te za gen zonder de boom onnodig te verwonden, moet soms even opgefrist worden. Stichting Landschapsbeheer Zeeland gaf een korte cursus. Desiree van't Wout, coördinator van de knotwerkgroep brengt ons op de hoogte en maakte foto's. Op 16 november werd in het gebouw van het Zeeuws Landschap, waarin ook 't Duumpje een ruimte heeft, de cursus zaag- techniek gegeven. Docent was Luciën Calle van de SLZ (Stichting Landschapsbeheer Zeeland) en Theo Aernoudts, eveneens van SLZ, heeft ervoor gezorgd dat de cursus plaats kon vinden. De cursus was bestemd voor leden van 't Duumpje maar ook vrijwil ligers van andere Zeeuwse natuurverenigin- gen waren welkom. Waarom eigenlijk knotten? De knot van wilgen is een bron van nieuw leven zoals insecten, schimmels, vogels en muizen. In veel knotwilgen broeden al vroeg in het voorjaar steenuilen, een beschermde vogelsoort. Ook de landschap pelijke waarde mogen we niet vergeten: de knotwilg is heel kenmerkend voor ons landschap. Na een kop koffie en heerlijke, door Emmy Boerjan zelfgebakken appelcake begon om 9.30 uur de uitleg, over hoe een tak of boom te zagen op een veilige manier en daarbij ook de boom zo min mogelijk schade toe te brengen. We weten natuurlijk allemaal wel, dat als je recht toe recht aan zaagt, dit niet werkt. Je zaag komt klem te zitten en die krijg je met geen mogelijkheid meer heen en weer. Of de tak scheurt af en laat een lelijke wond achter in de boom. Je staat te zwoegen en te zweten, zonder dat het iets oplevert. Maar Luciën legt duidelijk uit dat je echt moet nadenken voordat je een tak zaagt. Hij vertelt over druk en trekkrachten, zaag- en velsneden, hoe ver je deze moet inzagen en de onderlinge afstand van de sneden, de lengte van de tak, de windrichting enz. De doorgewinterde knotters weten natuurlijk wel hoe ze een tak moeten zagen, maar een betrekkelijk groentje, zoals ik, kon er een hoop van opsteken. Door eerst een zaagsnede te maken aan de onderkant van de tak, voorkom je dat de tak gaat scheuren. Dit zou kunnen gebeuren als je alleen van bovenaf zaagt. Dan kan de tak een scheur maken tot aan de stam of zelfs een stuk bast lostrekken. Gevolg is een zwakke plek. Maar als de zaagsnede (onder kant) en de velsnede (bovenkant) niet op goede afstand van elkaar zijn gezaagd, of de diepte is niet goed, kan het nog steeds fout gaan en een boom zo beschadigen dat hij gevoelig wordt voor allerlei ziektes.

't Duumpje | 2019 | | pagina 14