Nachtvlinders 16 Onze vlinderaars hebben het afgelopen seizoen ook niet stilgezeten, zoals Pieter Simpelaar, Henk Bondewel, Frieda Pillen, Soan Lan Ie en Huib van Iwaarden ons lieten weten. Een overzicht met foto's van Pieter Simpelaar. Mythimna favicolor Nederland nog niet met volledige zekerheid vastgesteld; er zijn wel enkele meldingen uit het zuidwesten van het land, maar tot nu toe bleek het bij nadere bestudering allemaal te gaan om exemplaren van de bleke grasuil, op één enkel geval uit Zeeland na. Vervolgonder zoek moet helderheid verschaffen." En dat ene enkele geval uit Zeeland is dus bij onsVolgens Jurriën van Deijk van de Vlinderstichting is er over de Pseudo bleke grasuil nog een discussie gaande of we te maken hebben met een aparte soort dan wel dat het hier gaat om een ondersoort van de Bleke grasuil. Zuidelijke koperuil Op 24 oktober kende de vlinderval aan de Uffordweg een nieuwe verrassing: de zuidelijke koperuil. Uiterst zeldzaam en Nederland kent maar enkele waarnemin gen, waaronder die van Pieter en Henk. Het is bovenstaande foto van Pieter dan ook die schittert op de internetsite van de Vlinder stichting. Excursies in de regio Pieter Simpelaar en Henk Bondewel reizen wat af met hun vlinderval, lampen, gene rator, witte laken en wat nog meer nodig is om de vlinderstand te monitoren. Henken Pieter inventariseren al 20 jaar nachtvlinders op in hoofdzaak een viertal vaste plaatsen: in de Euregiotuinen, in 't Zwin en in de dorpstuinen van zowel Pieter als de dochter van Henk aan de Quarles van Uffordweg, beide in Oostburg. In het Zwin zijn beiden regelmatig te vinden in een van het Zwin deel uitmakende tuin aan de Duinweg. Hier zat 9 juli 2019 een Slanke groenuil (Actebia praecox) op het laken, een soort die zeldzaam is, ernstig bedreigd en op de Rode lijst staat. Lokaal in de duinen, voor Zeeland eerder in de Kop van Schouwen, maar nu ook bezuiden de Schelde. Recente highlights Uffordweg Iedere keer is het weer verbazend wat je in een doodgewone dorpstuin aan de Quarles van Uffordweg aantreft, vergeleken met aanmerkelijk uitgestrekter en rustiger ge bieden als Euregiotuinen en Zwin. 31 augustus 2018: Pracht purperuiltje (Eublemma purpurina) 31 mei 2019: Pseudo bleke grasuil (Mythimna flavicolor) 24 oktober 2019: Zuidelijke koperuil (Thysanoplusia orichal- cea) Kadeni stofuil (Caradrina Kadenii) 7 stuks Zuidelijke grasuil (Mythimna vitellina) Over de Pseudo bleke grasuil lezen we bij de Vlinderstichting: "Deze soort is in Deze Thysanoplusia orichalcea is een nacht vlinder uit de familie van de uilen, de Noc- tuidae. De spanwijdte ligt tussen 36 en 44 millimeter en de soort komt verspreid voor van Zuid-Europa en Afrika tot Zuidoost-Azië en Australië, maar niet in Nederland en Bel gië. Deze koperuil heeft als waardplanten kruidachtige planten, waaronder land bouwgewassen als zonnebloem, aardappel en soja. Nationale Vlindernacht 2019 Dit jaarlijks evenement vindt het ene jaar plaats in het voorseizoen en het jaar daarop in het naseizoen. Het ene jaar komen zo de wat vroeger vliegende soorten in beeld, het jaar erop de wat latere, zoals dit jaar in het weekend van 30-31 augustus. Geïnteresseerden konden eind augustus op wel 66 plaatsen in Nederland hun hart op halen: in ons landje namen Pieter en Henk in het Zwin en Oostburg de honneurs waar, Huib van Iwaarden in Groede; Han Derks gaf waarnemingen door vanuit Aardenburg. Excursie Groede (AC* 27-378) Huib stond paraat van 20 tot 23.45 uur; er werd gevangen op het bekende laken naast twee lichtvallen. De excursie had een inter nationaal tintje met 3 Duitsers en 8 Belgen onder de 21 deelnemers. Een zeer tevreden Huib noteerde als bijzonderheden: grijze stipspanner, klaverblaadje, v-dwergspanner, gestippelde rietboorder, egelskopboorder, kolibrievlinder, groene dwergspanner en dwergstipspanner. Telpunt Aardenburg (AC 18-366) Han Derks en zijn zwager Harm Albregts (af komstig uit het Nijmeegse, naar men zei...) hielden niet alleen vakantie in Aardenburg, maar maakten van de gelegenheid gebruik in de kikkerstad ook de vlinderwereld te verkennen. Ze bemanden zowel een post in stad Aardenburg zelf, als aan de Elder- schans. Zij spotten als bijzondere soorten het karmozijnrood weeskind en de peppel- orvlinder.

't Duumpje | 2019 | | pagina 16