Korte berichten n Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Handhaving leeft In het vorige Duumpje waren we wat vertwijfeld op welke wijze we afdeling Handhaving van gemeente Sluis konden verleiden onze vragen van december vorig jaar te beantwoorden. Daartoe schreven we 25 juli een brief waarop we evenmin reactie kregen. Vandaar dat we onze toevlucht wilden nemen tot de klachtenprocedure. Toen we net aan het formulier wilden beginnen, rolde er een excuusbrief binnen, waarin men schreef dat onze brief blijkbaar op een verkeerd bureau beland was en men nodigt ons nu uit voor een gesprek op 20 december. In de brief worden enkele vragen van ons beantwoord, voor het merendeel trouwens slechts deels. Zoals de herplant aan de Oranjedijk en enkele hierop aansluitende dijken. 4 Jaar geleden werd vergund 543 bomen te kap pen. Met als reden de aanleg van ecologisch grasland, kon herplant met 3 jaar uitgesteld worden en 27 juli 2018 diende een herplant plan aangeleverd te worden. Ecologisch grasland, een rookgordijn dus, hebben we nergens waargenomen en bereidwillig als we zijn, herinnerden wij afdeling handhaving enkele weken voor juli 2018 aan het plan, maar dat vond men prematuur. In ieder geval bereikten we dat het op hun agenda kwam. Niet dat we daarvan veel merkten, er is nog steeds geen boom ge plant, maar in december 2018 zou men het plan ontvangen hebben. Te zien kregen we het plan evenmin, want dat zou in strijd zijn met de AVG (privacywetgeving). Kort op de excuusbrief, vorige maand, kre gen we het plan toegezonden. Nu nog zien dat het fatsoenlijk uitgevoerd wordt. Daar hebben we het de 20e nog even over. Ten aanzien van het weitje aan de Han- nekenswerveweg wees de Raad van State gemeente Sluis terecht, maar het is niet in oude toestand teruggebracht, er werd hoogproductief gras ingezaaid en het staat te koop als regulier agrarisch perceel. Niet als een perceel met een natuurbestemming. Gemeente Sluis heeft zich, volgens de brief, beperkt tot het schriftelijk informeren van de eigenaren over de uitspraak van de Raad van State. Daarmee was blijkbaar de kous af. Ons inziens is dit wel een erg minimalis tische uitleg van de terechtwijzing door de Raad van State. Uitbreiding stal bij Sophiapolder Enkele weken geleden publiceerde ge meente Sluis een ontwerpbestemmings- plan ten behoeve van uitbreiding met lood sen aan de Jokweg, vlakbij natuurgebied Sophiapolder. De ondernemer maakt een kwaliteitsslag door van 'plof'- kip over te stappen naar de Beter Leven Keurmerk 1 ster. Dat is voor het dierenwelzijn een belangrijke vooruitgang. Eveneens voor het verdienmodel van de ondernemer, maar dat terzijde. De BeterLevenkip krijgt meer ruimte om zich te bewegen en dat kan niet binnen de huidig vergunde oppervlakte, 'het bouwvlak'. Een wijziging van het bestem mingsplan is vereist om 'het bouwvlak' te vergroten. Gezien het feit dat het bedrijf vlakbij natuurgebied de Sophiapolder ligt, zijn wij natuurlijk ook geïnteresseerd. Mooi dat aan dacht wordt geschonken aan het dieren welzijn, maar voor ons is bepalend of deze plus ook geldt voor het welzijn van mens en natuur in de directe omgeving. In de voorliggende aanvraag blijkt men van de premisse uit te gaan dat als het aantal kippen (102.500 stuks) niet toeneemt, men weinig vragen hoeft te stellen. Niet verwonderlijk dat wij er een andere mening op nahouden. De gehele inrichting (van plof naar vrij-uitloop etc.) verandert, dus dat heeft ook gevolgen voor zaken als ventila tie en uitstoot. Daar hebben we niets over gelezen. Verder verwondert het ons dat heel Nederland op zijn kop staat door stikstof, ammoniak, PAS, PFAS, noem maar op, maar dit alles is blijkbaar niet van toepassing in Sluis. Ongeacht alle commotie wordt hier meegewerkt aan een geheel andere inrichting, met geheel andere emissies zonder dat ergens in beeld gebracht wordt op welke wijze deze gevolgen hebben voor de omgeving. We zagen een schermprint om de uitstoot op Natura 2000 gebieden in beeld te brengen terwijl nergens zichtbaar is welke data benut zijn. 'Garbage in, garbage out' is een bekende spreuk in de datawereld. De rekenmethode mag overigens alleen in een zeer specifieke situatie gebruikt worden. M.a.w. mogelijk mag deze methode hier niet toegepast worden. De methode gaat ook voorbij aan de stel ling dat 'meten is weten' heel wat veiliger is dan het toepassen van allerlei simulaties waarvan de PAS (Programmatische Aanpak Stikstof) een voorbeeld was. De Raad van State serveerde de hele PAS af als zijnde een rekenmethode om wet- en regelgeving te ontwijken. In de Sophiapolder is al een flink aantal jaren een meetstation opgesteld van het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne), waarvan de gegevens evenmin deel uitmaken van de ambtelijke beoordeling. Het meet de ammoniak in de lucht en de cijfers in de Sophia liggen op eenzelfde niveau als in de meest vervuilde gebieden in de Brabantse Peel. Met de kennis van (heel) vroeger werd voor reguliere (niet-Natura 2000) natuurgebie den in bestemmingsplannen een grens aangehouden van 100 meter. De stal ligt meer dan 100 meter verwijderd van de Sophiapolder en gemeente Sluis neemt voetstoots aan dat men aan emissies verder geen aandacht hoeft te schenken. Mis schien het overwegen waard wat met de tijd mee te gaan? Alle onderzoeken zijn nu gericht op de Na tura 2000 gebieden, maar de nieuwe kennis hoort net zo goed ingezet te worden voor alle andere natuurgebieden. Ze hebben net zo zwaar te lijden, maar omdat ze boer en bouw niet op slot zetten, zijn ze blijkbaar minder belangrijk. Recent onderzoek Wageningen Op 19 oktober verscheen het rapport 'In zichten stikstofdepositie op natuur.' Eigenlijk wel gelukkig dat dit rapport niet van het RIVM komt, een instituut dat nu door het slijk gehaald wordt door allerlei volksmenners (Bleeker c.s.) vanwege de hen onwelgevallige rapportages over de huidige toestand, die zij overigens 15 jaar geleden al hadden kunnen zien aankomen. Nee, dit rapport komt uit Wageningen (Wa geningen Environmental Research,

't Duumpje | 2019 | | pagina 18