Inhoud Zeeuwse vogelaarsdag 4 Euro Bird watch 5 De stad Aardenburg langs de floristische meetlat 6 De Machten en de Krachten 8 De Tuinen van Groede 12 Het knotseizoen is weer begonnen 14 Nachtvlinders 16 Korte berichten 18 Veldwaarnemingen 20 Activiteiten 22 Adressen 24 PietduBurck PietduBurck Awie de Zwart Walter de Milliano Redactie Desiree van 't Wout Redactie - Handhaving leeft - Uitbreiding stal bij Sophiapolder - Recent onderzoek Wageningen. - Kap 'Droompark'Schoneveld - Zeeuwse boeren plaatsen steeds meer grondwaterpompen - Zonneweiden - Vossen en biodiversiteit Reggy van Poecke Foto voorpagina: Zuidelijke koperuil (PieterSimpelaar) In dit redactioneel aandacht voor twee zaken: een over de natuurbescherming en een over de landbouw. Twee onderwerpen die elkaar bijten volgens de een of best met elkaar kunnen harmoniëren volgens de ander. U mag het zeggen! Twee aspecten van de streek, volop dynamiek en ontwikkeling. Eerst de natuur. Waterdunen is voltooid en gaat uitgroeien tot een rijk laaggetijdengebied met ruimte voor zilte natuur, vlak voor de deur. Niet alleen wilde natuur, maar ook zilte kweek, nieuwe teelten - bijvoorbeeld 'zouterik' (zeekraal) en lamsoor, ook een "soort van" landbouw dus. Het wordt ook een paradijs voor vogels die zich voor een verre vlucht versterken met wat het binnendijkse, zilte milieu aan voedsel biedt. Vaste bewoners gaan er ook hun stek krijgen: grazers, kleine zoogdieren, reptielen, insecten. Het is bedoeld om natuurverlies door de uitdieping van de Schelde te compenseren. Daarom vormen Waterdunen, Het Zwin, Saeftinge en de Hedwige een tegenwicht voor het offer aan Antwerpen, die gulzige economische tijger verderop. Het biedt ook plaats aan allerlei soorten recreatie die de streek een economische impuls moeten geven - goed voor dit krimpgebied. Dat de ontpoldering landbouwers verdreven heeft, blijft voor velen een pijnpunt. Goede, productieve grond, jarenlang familiebezit, bewerkt, bemest, ingezaaid en geoogst kreeg voorgoed een andere bestemming. Een aanwinst voorde één, een verlies voorde ander. Een Haags Malieveld vol tractoren toont dat de sector zich voor problemen gesteld ziet waarop van hogerhand een antwoord verwacht wordt. Is het toeval dat een maand later op televisie teruggekeken wordt naar de protesten die het plan Mansholt indertijd heeft opgeroepen? Brussel veranderde toen in een slagveld! Mansholt had in 1945 de Hongerwinter meegemaakt en zich "Nooit meer honger" tot beleidslijn gemaakt. Dat betekende voor de landbouw schaalvergroting, rationalisatie en modernisering. Ambtelijke termen die in de praktijk neerkwamen op, bijvoorbeeld, bedrijfssluitingen, verregaande mechanisatie, ruilverkaveling, precisiezaad, kunstmest, chemische gewasbescherming. Als boerenzoon wist hij (lees 'De graanrepubliek' van Frank Westerman) dat garantieprijzen productie-vergrotend zouden werken en ook een inkomensgarantie voorde boeren bood. Later gaf een hoogbejaarde Mansholt ontdaan toe dat de overproductie soms moest worden vernietigd. Het was verder ten koste gegaan van het milieu: "Ik zie geen stekelbaarsjes in de sloten meer." En is het verder toeval dat de Franse José Bové weer wordt geïnterviewd? De man die ooit een McDonald's bezette en er uitgebreid ging eten van eigengebakken stokbrood, Roquefort en een flesje streekwijn? Hij pleitte met zijn gezelschap voor kleinschaligheid en kwaliteitsvoedsel van eigen bodem. Export van landbouwproducten op grote schaal, aldus Bové, scheept ons op met een milieuprobleem en concurreert landbouwers in de Derde Wereld uit de markt. Frans Buijze

't Duumpje | 2019 | | pagina 3