Zeeuwse Vogelaarsdag Op toerbeurt worden wij als vogelwerkgroep ieder jaar uitgenodigd door een vogelwerkgroep elders uit onze provincie voor een z.g. Zeeuwse Vogelaarsdag. Dit jaar waren we op zaterdag 12 oktober te gast bij de Vogelwerkgroep Schou wen Duiveland. Piet du Burck Hier werden we rond 9.15 uur verwacht in de "Schouwse schatkamer", midden in natuurgebied "de Prunje" aan de Zuidkust van Schouwen. "De startlocatie was hier het "Backhuys Biologisch Centrum" aan de Slikweg 6 in Kerkwerve. Deze oude boerderij is een 'schatkamer' vol natuurvondsten, opgezette vogels en mooie verhalen. Hier werden we ontvangen door de gastheer van de Frieslandhoeve, Wim Backhuys, met een kopje koffie/ thee en een "echte Zeeuwse bolus". Na een welkomstwoord werd het gezel schap in 2 groepen verdeeld. De 1e groep bleef in het museum voor een rondleiding. Bioloog Wim Backhuys vertelde op geheel eigen wijze over de natuur en dit bijzondere gebied tijdens een rondleiding door het museum. Levendige verteller Na een leven lang verzamelen van opgezet te dieren, boeken, slakkenhuizen en andere natuurvondsten is er een heus museum ontstaan in de schuur van de heer Backhuys. Werkelijk bij ieder item zit een intrigerend verhaal waar de heer des huizes levendig over kan vertellen. De 2e groep ging ondertussen onder leiding van een vertegenwoordiger van de Vogel werkgroep Schouwen Duiveland het natuur gebied in, officieel "De Prunje" geheten. Deze Prunjepolder, is een aaneengesloten natuurgebied van 1.200 hectare! Door dit gebied lopen kreken, liggen brakke moerassen en zilte graslanden. Volgens een schatting van Natuurmonumenten zoeken er tijdens de voor- en najaarstrek 150.000 vogels naar voedsel! Mede door de miezerige weersomstandig heden deze dag was de vogelactiviteit niet zo groot. Toch hebben we nog een aantal leuke waarnemingen kunnen doen, zoals een flinke groep Kluten en wel zo'n kleine duizend Goudplevieren. Tevens troffen we de meest voorkomende ganzensoorten. Ook een groepje Putters en een foeragerend IJsvogeltje zijn het vermelden waard. Rond 11.00 uur zijn de twee groepen omge wisseld, waarna we rond 12.15 uur gezamen lijk onze eigen meegebrachte lunch hebben genuttigd. Dit voorafgegaan door een door de vogelwerkgroep aangeboden heerlijke kop soep. Middagsessie Nadat het ons goed had gesmaakt, zijn we rond 13.30 uur aan het middaggedeelte begonnen. Chris Vreugdenhil en Wannes Castelijns (namens Het Zeeuwse Landschap) hebben ons eerst wat uitleg gegeven over het project PARTRIDGE (Patrijs). Hierna zijn we per auto vertrokken naar de percelen van biologische boer Willem Smallegange. Dit is een van de acht boeren die meewerken aan het project. 17 van de 45 hectare grond die hij bewerkt is bestemd voor PARTRIDGE. Smallegange zaaide het i met speciale bloemenmengsels of hoogde een strook grond op, zodat nestelende akkervogels er droge voeten houden. Als j« van boven zou kijken, lijkt het op een lap pendeken met heel wat lapjes. Met steeds een ander gewas op de klei. Strokenteelt heet dat. Nieuwe akkers Gezamenlijk gaan zij nu in vier jaar tijd (2016-2020) 10 gebieden van minimaal 500 hectare kleinschaliger inrichten, zomergra; en graszaad telen, kruidenrijke akkerrande inrichten, overstaand graan laten overwint ren en hagen van meidoorn, liguster en roi worden weer aangeplant om voedsel- en schuilgelegenheden te creëren. Een van deze gebieden ligt hier dus op Schouwen-Duiveland en hebben we een bezoek gebracht. Dit gebied bevindt zich i de omgeving Stolpweg/Burgsluis. Hier zijn acht agrariërs (waarvan drie met een mini- camping) heel enthousiast om te zoeken naar ruimte voor akkervogels binnen hun bedrijfsvoering. Smallegange krijgt, net al de andere boeren, een vergoeding voor h! deelname aan het gesubsidieerde project De toekenning van PARTRIDGE geeft een sterke impuls aan het sinds 2015 lopende project 'Boeren voor Akkervogels' waarin boeren op Schouwen samen op zoek gaar naar ruimte voor akkervogels. Ecologen ei vrijwilligers inventariseren met regelmaat de populatie om te bekijken of en zo ja ho snel de patrijs zich vermeerdert door deze maatregelen. Tijdens ons bezoek zagen we een "klucht" van 13 Patrijzen op een van de akkers. Ool< grote groepen met o.a. Vinken en Sijsjes fc rageerden hier op de gewassen. Dus de re taten waren ook voor ons reeds zichtbaar. Rond 16.30 uur werd deze dag afgesloten Voor degenen die zich hiervoor vooraf hadden aangemeld was er in Restaurant Heerenkeet" nog een gezamenlijk afschei diner en kon de dag nog even worden geëvalueerd. Ondanks het mindere weer was het toch geslaagde en leerzame dag.

't Duumpje | 2019 | | pagina 4