De stad Aardenburg langs de floristische meetlat Awie de Zwart Het afgelopen jaar heeft de plantenwerk- groep een aantal excursies georganiseerd binnen de grenzen van de bebouwde kom van Aardenburg. De zoektochten waren onderdeel van een vijfjarig project waarin we de vijf grootste kernen van de gemeente Sluis floristisch willen onderzoeken. De plaatsen Breskens, Oostburg, Sluis en IJzendijke zullen nog volgen. Doel is het zo volledig mogelijk in kaart brengen van de urbane flora, oftewel de plantengroei van de stedelijke omgeving. Zoals eerder al eens gememoreerd is de plantengroei in dorpen en steden lange tijd een ondergeschoven kindje geweest. De laatste decennia is dat sterk aan het verande ren. Een groeiend aantal floristen heeft een warme belangstelling ontwikkeld voor de stadsflora. Een interesse die veel verder gaat dan het speuren naar varens op oude muur tjes zoals blijkt uit onderstaand verslag. Straten en trottoirs De vele straten en stoepen vormen een van de meest typerende groeimilieus binnen het bebouwd gebied van Aardenbrug (en andere plaatsen). Een kaal, hard en droog biotoop waar alleen de voegen tussen de tegels en klinkers ruimte bieden aan planten om te kunnen wortelen. Toch blijken verras send veel soorten in dit ogenschijnlijk on aantrekkelijk milieu te groeien. Onder meer een groot aantal grassen zoals Straatgras, Kransgras, Glad en Harig vingergras, Klein liefdegras en Straatliefdegras (de naam zegt genoeg) zijn aan te treffen in het straatbeeld van de kikkerstad. De voegen tussen straatklinkers zijn gemid deld wat ruimer dan tussen de tegels. Extra ruimte die er voor zorgt dat het aanbod aan soorten hier groter is. Wel zijn de planten die we aantreffen veelal tot een extreme miniatuuruitvoering van het origineel teruggebracht, noodzakelijk om niet geplet te worden door het autoverkeer. Hoewel het onderzoeken van de klinkervoegen met een loepje niet geheel zonder gevaar is, loont het zeker de moeite om ze eens nader te bestuderen. Zo levert een gerichte zoektocht in de Van der Sluysstraat al tal van leuke soorten op. Noemenswaardig is de vondst van het Mosbloempje. Een opvallend fel roodgekleurd vetplantje dat als een soort wormpje door de voegen kronkelt. Tot voor kort nog een zeldzame plant, maar recent aan een sterke opmars bezig. Vermoedelijk speelt het opwarmende klimaat hierin een stimulerende rol. Dat geldt ook voor de Straatwolfsmelk waarvan enkele exemplaren in de Zuttermanstraat zijn gevonden. Maar waar het Mosbloempje met zijn felle kleur meteen de aandacht trekt, is de Straatwolfs melk perfect gecamoufleerd waardoor het nauwelijks opvalt tussen de rode straatklin kers. Zijn sterke opmars is daardoor mis schien op veel plaatsen nog onopgemerkt gebleven. Het gebruik van strooizout in de winter heeft in flink wat straten zijn sporen nagelaten. Zo is het Hersthoornweegbree, oorspronkelijk vooral bekend van de kust, een algemene verschijning geworden tussen het straatpla veisel van Aardenburg. Gardenescapes Hoewel het grootste deel van de stadsflora ooit vanuit de natuur de stad is ingetrokken en zich een plekje heeft veroverd, zijn er ook een aantal tuinplanten die met succes weten te ontsnappen. Een bekende "ontsnapper" is de Zachte vrouwenmantel. Een populaire tuinplant die via zaad makkelijk wortel schiet buiten de tuin. Ook eenjarige tuinviooltjes duiken met regelmaat op buiten de border. Verder zijn ook Walstroleeuwenbek, Stijf ijzerhard en Vlinderstruik bekende gardenes capes. In de steeg achter de Sint Jorishof is de vondst van twee uitheemse naaldvarens ook zeker terug te voeren op een succesvolle uitstap buiten de tuin. Dergelijke vondsten vragen nogal eens het uiterste van de florist als het gaat om de determinatie. Dat geldt ook voor de vondst van een onbekende ereprijs bij een lantaarnpaal in de Zuidpoort straat. Na enig speurwerk in de Heukels' flora blijkt het toch te gaan om een wilde plant: Brede ereprijs. Een fraaie soort die in Neder land in het wild uiterst zeldzaam is, maar ook gewoon te koop is bij tuincentra. In een tuin iets verderop troffen we de bron van deze verwilderde ereprijs. Elderschans Naast de vele tuinen zijn ook parken een gestuurde vorm van de natuur. De Elder schans is daar een prachtig voorbeeld van. Lang geleden door de mens bedacht en aangeplant en inmiddels uitgegroeid tot een "bos" met monumentale bomen. Aan het eind van de winter verschijnen onder de nog bladerloze takken van deze giganten ontelbare Sneeuwklokjes. Zowel de oor-

't Duumpje | 2019 | | pagina 6