De Machten en de Krachten Natuurkrachten veroorzaakten ooit ecologische gebieden als de Wadden en de Zeeuwse Delta. Uit schor en slik werd een productiegebied gemaakt voor vee, landbouw en later industrie. Vanaf 1997 kwam er nieuwe natuur, met name in marginale landbouwpolders, zoals bijvoorbeeld de Sophiapolder. Een tweeluik door Walter de Milliano De machten hadden de kracht om al polders te maken in 1100, tegen alle natuurkrachten in. Eerst kwamen er schapen en later andere dieren en in de polders kwam landbouw. Het landschap veranderde sterk over de eeuwen en zo ook de menselijke activiteit. We creëer den een eigen omgeving dankzij noodzaak, doorzettingsvermogen en technologie. 500 jaren later, in de 17e eeuw, was Neder land een wereldmacht met een voor die tijd grote bevolking van meerdere miljoenen mensen. Door de internationale handel ontstond schaalvergroting. Door onze sterk ontwikkelde zeevaart konden we internati onaal en intercontinentaal handel drijven. Technologie maakte het mogelijk allerhande producten te halen uit gebieden in de hele wereld en handel werd belangrijk voor de ontwikkeling van de Zeeuwse steden zoals Vlissingen en Middelburg. De ommelan den, maar ook de weeshuizen, leverden de bemanning. In de Zeeuwse Delta begon de lokale productie iets van zijn glorie te verlie zen door de internationale handel. Nu in 2019, meer dan 900 jaren na het ontstaan van de eerste polders met een men selijke maat, staan we aan het begin van een periode waarin de mens zelfs flinke invloed heeft op het klimaat. De wereldbevolking neemt toe. Niet alleen in Nederland past de mens zijn omgeving aan. Er zijn steden in andere landen met een bevolking gelijk aan die van heel Nederland of zelfs meer en India en China hebben elk meer dan een 1 miljard mensen. Maar de controle houden over de omgeving lijkt moeilijk. Grote gebieden, van de eeuwige bossen van Rusland en van de longen van de aarde in Brazilië, staan in brand. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn er zorgen over de negatieve effecten van het menselijk handelen op het milieu. De hoeveelheid insecten en vogels die van insecten leven zijn afgenomen. De biodiversiteit loopt terug door negatieve menselijke activiteiten. De beheerders van onze 900 jaar oude polders en van de recente nieuwe natuur moeten nieuwe plannen maken voor hun toekom stige beheer. Nog duurzamere ontwikkeling is aan de orde. De tijd Een Afrikaans gezegde is - jullie hebben de horloges, wij hebben de tijd. Hoewel tijd zo belangrijk is voor onze dage lijkse bezigheden is tijd op lange termijn nog vaak ondergeschikt. Het effect van de handeling in de loop van de tijd is ondergeschikt aan de momentane commerciële belangen. De gevolgen van de lineaire economie resulteren in een expo nentiële reactie voor de temperatuur en het klimaat verandert daardoor. Het voortbestaan van de eeuwige bossen staat onder druk en ook worden grote area len van de longen van de wereld nu gebruikt voor landbouw in plaats van bosbouw. De tijd staat niet stil Dit is een reden om eens te kijken naar de veranderingen op de kaart van West-Zeeuws- Vlaanderen. De keus viel uiteindelijk op de periode vanaf 1560 tot nu, in de Dierken- steenpolder, bij Oostburg. Mijn interesse in de ontwikkelingen in deze polder is er omdat ik ben opgegroeid op een landbouwbedrijf in deze polder. Nu woon ik er en ben ik er ook verantwoordelijk voor. De Dierkensteenpolder De Dierkensteenpolder is een periode onder deel geweest van de gemeente Waterland kerkje. De Heemkundige Kring heeft recent een beknopte geschiedenis gepubliceerd over de Gemeente Waterlandkerkje van 1674 tot en met 1850 (Tijd\Schrift sep. 2019, Buil. 14,3:pp.34-52). Dit artikel, kan samen met dit tweeluik helpen om een meer dan vierhon- derdjarige geschiedenis van onze streek te verbinden met onze eigen beelden. De polder is herpolderd in 1650, kort na de Tachtigjarige Oorlog. Hierna kon een periode van herstel aanvangen. De naam Dierkensteen geeft aan dat een familie Dierken of Dierkens hier een (stenen) huis hadden. Dante de Ruijsscher geeft aan dat de polder al voor de Tachtigjarige Oorlog bestond. De naam de Milliano heeft natuurlijk ook een ontstaansgeschiedenis. De naam is afkom stig van de Spaanse naam Millan. Alfonso (Alonso) Millan trouwde in Gent op 7 maart 1649 met Maria Snoeck. Zijn zoon staat inge schreven als Marcus Milaen en diens zoon als Bartholomeus Franciscus de Milliaen. Diens kleinzoon Jacobus Bernardus heet voor het eerst de Milliano, volgens de trouwdocumen- ten van 1783. De eerste de Milliano op een boerderij in de Dierkensteenpolder was Charles Joannes de Milliano en zijn echtgenote Eulalia Amelia Rubbens, vanaf 1879. Vanaf 1892 hebben nog 5 generaties de Milliano's een landbouwbe drijf geëxploiteerd op Hoeve Dierkensteen. De periode van de machten -1560-1648 De Tachtigjarige Oorlog tussen de Verenigde Provincies en Spanje begint in 1568 en ein digt met de vrede van Munster in 1648. In deze periode werd 60% van West-Zeeuws- Vlaanderen onder water gezet om strate gische redenen. De schorren en de slikken werden vanaf 1650 echter weer herpolderd en zijn nu meer dan 400 jaren later, nog steeds uitzonderlijk productief voor de pro ductie van bijvoorbeeld tarwe, aardappelen, uien en bieten. De kaart van Pieter Pourbus met daarop een gedeelte van West-Zeeuws-Vlaanderen tussen 1561 en 1571.

't Duumpje | 2019 | | pagina 8