Mijn tuin Korte Berichten "Zeeuwen helpen eigen provincie om zeep" Miljoeneninvestering: er gaat heel wat veranderen in Nieuwvliet Bomen zijn onmisbaar als natuurlijke airco; gelukkig staan er in Zeeland 1,7 miljoen n f9 Eerder in dit blad las u over Toerisme uit balans' van een nieuw opgerichte Facebookgroep bestaande uit streekbewoners. Onze vereniging is verheugd dat ook anderen dan alleen onze vereniging aan de bel trekken in de lokale Sluise politiek. Voorzitter Jo Timmers vult aan "Zeeuwen helpen eigen provincie om zeep" zo luidde de titel van een artikel dat de PZC op 9 augustus jl. wijdde aan een interview in dagblad Trouw met landschapsarchitect Geuze (met Zeeuwse roots). De kritiek van Geuze luidde: "het ooit paradijselijke land schap wordt er verkwanseld door de neiging tot goedkoopte en het kortetermijndenken; een derde van de kust is inmiddels bedekt met naargeestige vakantieparken." De Zeeuwse Kustvisie zou voor een keer punt (moeten) zorgen. De provincie nam de regie terug en daarmee waren ook de natuur- en landschapsbelangen in onze omgeving niet langer overgeleverd aan de lokale gemeenteraad met allerlei andere belangen en motieven. Toch blijken we deze optimistische ge dachten te moeten temperen. Hiertoe zijn enkele aanleidingen. Allereerst staat in de voorgestelde revisie van het gemeentelijke beleidsplan Krachtig Verbonden te lezen dat de Kustvisie meer ruimte/mogelijkheden biedt dan "destijds beoogd en wenselijk geacht". En verderop: "de mogelijkheden die de Kustvisie biedt, kunnen worden aange scherpt". Wat onder "aanscherpen" wordt verstaan, is vooralsnog onduidelijk. Een tweede twijfel rijst uit het onlangs ter inzage gelegde voorontwerp bestemmings plan "Doorontwikkeling Manege Nieuw- vliet-Bad waaruitje zou kunnen conclude ren dat men - Mark Rutte indachtig - een "geitenpaadje" heeft gevonden, dat een uitweg biedt om aan de restricties van de Kustvisie te ontkomen. De in dit voorontwerp gebruikte interpre tatie gaat ons inziens volledig voorbij aan de oorspronkelijke intentie van de Kustvisie om ons unieke Zeeuwse kustlandschap niet verder te beschadigen. Wij hebben met betrekking tot deze voor gestelde "doorontwikkeling" dan ook een inspraakreactie ingediend. We staan hierin niet alleen, want ook de Zeeuwse Milieufe deratie, Stichting Het Zeeuwse Landschap en Duinbehoud hebben vergelijkbare bezwaren ingediend. Het moet eens een keer afgelopen zijn met de aantasting van de kuststreek. Wat we hebben, moet beschermd worden. Dat geldt niet alleen vanuit landschaps- en natuurper- spectief, maar ook veel inwoners zijn hier vanwege andere motieven uiterst kritisch over. Dat (financiële) winst voor gemeente, ondernemers en toeristenbusiness niet langer opweegt tegen het maatschappelijke ongenoegen, ook over de aantasting van de identiteit van de Zeeuwse kust maakt de recente oprichting van de Facebookgroep duidelijk waarover we u informeerden in het artikel Toerisme uit balans' op blz. 9. NIEUWVLIET - Er staan Nieuwvliet heel wat veranderingen te wachten. De provincie en gemeente Sluis geven samen vier miljoen euro uit, vooral om het gebied nog aantrekkelijker te maken voor toeristen, ondernemers én inwoners. De laatste jaren zijn tuinen steeds meer onderwerp van gesprek. Voor het klimaat en de opvang van regenwater is het motto 'hoe groener hoe beter'. De laatste decen nia is in de tuincentra daarentegen de focus steeds meer verlegd naar stenen. Tussen een totaal betegelde tuin of een dicht gegroeide wildernis zit een heel scala aan tuinen. Een tuin is voor ieder een eigen we reld: waar de een zweert bij zwarte grond tussen de individuele plant, wil de ander het juist zo dicht mogelijk begroeid. Hoe zien en ervaren leden van 't Duumpje hun tuin of balkon? We hebben per slot van rekening allemaal de natuur lief en denken aan het milieu, klimaat, insecten, vogels, planten etc. Hoe vertaalt ieder dit naar zijn of haar eigen situatie? Bij de leden zullen de tuinoppervlaktes variëren van enkele me ters tot honderden vierkante meters, elke tuin heeft zijn eigen charme en bewoners. Het zou interessant, leerzaam en leuk zijn om individuele tuinen te zien, met alles wat daar in leeft, groeit en vliegt. Vanaf de volgende editie komt er een tuinhoekje in. Als je dit leest en denkt, ik wil mijn tuin(tje) graag laten zien, reageer dan. Stuur een foto op en een beschrijving met daarin je gedachten over je tuin. We zijn benieuwd! Wilderige tuin te Groede (Ruud van' Leeuwen). Als gebruikelijk weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwartaal, of soms al veel langer spelen binnen de vereniging. Of gewoon inte ressante informatie waarvan we het idee hebben dat het in de media minder belicht werd dan wij als natuurbeschermingsvereniging gewenst achtten. de verleende vergunning werd heel de dijk van alle hout ontdaan. Van herplant is niets te bespeuren. Het wordt tijd dat SBB eens bij zichzelf te rade gaat wat het wil zijn: houtvester of natuurbeherende instelling. Als het om dijken in het landje van Cadzand gaat, hebben wij hier soms twijfels over. Gemeente Sluis Gemeente Sluis valt hier overigens ook een POLL VIDEO VLISSINGEN - Tijdens deze hittegolf waarderen we ze meer dan ooit: de bomen die nog voor wat schaduw zorgen. Het aantal bomen in Zeeland is nu nauwkeurig geteld: bijna 1,7 miljoen. „Met het veranderende klimaat kunnen we elke boom gebruiken." Staatsbosbeheer kapt Het is weer al een flink aantal maanden ge leden dat we een ingediend WABO - verzoek onder ogen kregen waarin Staatsbosbeheer vergunning vroeg om onder het mom van verjonging flink huis te houden onder de bomen die onze dijken vergroenen. Verjonging is altijd twijfelachtig, want het heeft doorgaans meer te maken met bizniz dan met natuur. Een oude boom is veel beter voor kleine beestjes en eigenlijk gaat niks boven vergane glorie oftewel verrotting. Dat verdraagt zich niet altijd met verkeersveiligheid op zo'n dijk en het waterschap heeft de afgelopen jaren ook heel wat dijken van jonger herplant voorzien, maar altijd in overleg met ons. Meestal werd meer gekapt dan wij graag zouden zien, maar alla, je kunt niet altijd je zin krijgen. De nu voorgenomen kap betrof de com plete Buyzenpolderdijk nabij Breskens, de Angelinadijk bij de Pyramide, de Schorer- weg achter Ijzendijke en de Wilhelminadijk te Biervliet. Een aantal onder ons heeft direct de fiets gepakt en geconstateerd dat verreweg de meeste bomen beschikken over veel levensvreugde en met vervanging van een slecht exemplaar hier en daar zou de bio diversiteit heel wat meer gediend worden dan met massale kap. De vergunningver lening werd een aantal weken opgeschort omdat 'nog niet alle adviezen ontvangen waren.' We hebben desbetreffend ambte naar laten weten graag die adviezen eens in te willen zien. Die horen openbaar te zijn. Welk adviesbureau zou zo bijziend zijn mee te gaan in de wensen van SBB? We verna men taal noch teken, ook niet na een herin nering. Uiteindelijk kregen we te horen dat de aanvraag ingetrokken was. En verder zijn we nog steeds 'ontstemd' over de kap, enkele jaren geleden door SBB van de hele Liniedijk. De dijk die ooit naar 'het mooiste plekje in West' leidde, vertoont nog steeds een naargeestig maanland schap. Er was vergunning verleend voor kap aan één zijde van de dijk. Gebruikelijk wordt die dan herplant. Als die jonge bomen dan wat opgeschoten zijn, is het tijd de andere dijkhelft te verjongen. Met overtreding van flink verwijt te maken. Er is bij veel orga nisaties de intentie 1 op 1 te herplanten, maar in Sluis is iedere moeite hieraan te voldoen ongewenst. Vergunningverlening controleert evenmin of overeengekomen herplant plaatsvindt, en ingeval iemand met tegenzin herplant en naderhand alles 'overleden' blijkt te zijn (dat is bij iemand uit Zuidzande tot 2 maal het geval geweest), onderneemt Sluis geen enkele actie. Met uitzondering van de brief dan waarmee ons medegedeeld wordt dat ze geen zin heb ben de overtreder aan te pakken. Het toppunt voltrok zich wat maanden geleden aan de Vlamingpolderweg te Cad zand, ter hoogte van Camping Welgelegen waar in het broedseizoen door gemeente Sluis zelf, zonder verleende vergunning, een strook gekapt werd ten behoeve van een nieuw wandelpad. De desbetreffende amb tenaar zat er niet mee, want het was in het belang van de verkeersveiligheid. We heb ben, ook al is het mosterd na de maaltijd, een zienswijze ingediend, en we mogen voor de 'bezwarencommissie' verschijnen. Gezien Corona kan dat nog wel even duren, maar we houden u op de hoogte. Droogte In deze hete dagen zien we in veel sloten landbouwers water tappen uit perceelslo- ten. In de pers verschenen enkele artikelen o.a. met de titel 'Met zuivel en vlees expor teren we ook ons schaarse water'. En enkele dagen geleden zagen we op Omroep Zee land een landbouwer die voorstelde met onvolledig gezuiverd afvalwater de sloten op niveau te brengen. Maar dat is voor een volgende uitgave.

't Duumpje | 2020 | | pagina 10