Het 7-Eilandenplan Deltanatuur LIFE IP In onze zuidwestelijke delta staat de tijd niet stil. Fors toegenomen recreatie druk in onze wateren eist zijn tol en de scheepvaart naar Antwerpen met de hiervoor benodigde verdiepingen pleegt forse aanslagen op de natuurlijkheid van de Westerschelde. Vandaar dat maatregelen nodig zijn voor het behoud van kustbroedvogels in onze delta. Natura 2000 Natura 2000-gebieden zijn beschermde natuurgebieden die worden aangewezen ter uitvoering van de Europese Habitat- en de Vogelrichtlijn. Het uiteindelijke doel van Natura 2000 is het bereiken van een "gunstige staat van instandhouding" voor alle door de richtlijnen beschermde soorten en habitats. Hiervoor is vereist dat het goed genoeg gaat met de soort of habitat om het voorbestaan ervan nationaal en internatio naal op de lange termijn te garanderen. In Nederland zijn zo'n 160 gebieden aangewezen als Natura 2000 gebied en 19 hiervan in onze delta. Er rusten dus zware verantwoordelijkheden op de Zeeuwen waar het gaat om het voortbestaan van veel kustbroedvogels die afhankelijk zijn van onze wateren, slikken en stranden. Internationaal belang Internationaal is onze delta vooral van belang voor kluut, strandplevier, zwartkop meeuw, kleine mantelmeeuw, grote stern, visdief en dwergstern. Afgezet tegen de Ne derlandse populatie herbergde onze delta in 2015 84% van de strandplevieren, 64% van alle dwergsterns, 62% van de zwart kopmeeuwen, 51% van de grote mantel meeuwen, 42% van de kluten, 40% van de bontbekplevier, 40% van de kleine mantel meeuw, 37% van de zilvermeeuw, 35% van de grote stern en 32% van de visdief. Gezien de onderlinge samenhang zijn de zeven 'grote wateren' in het Deltagebied samengevoegd in één beheerplan 'Delta wateren'. Het omvat het Hollandsch Diep, Haringvliet, de Oude Maas, Grevelingen, Oosterschelde, het Veerse Meer en Wester schelde Saeftinghe. Dynamische milieus Kustbroedvogels broeden in dynamische milieus, maar door de Deltawerken is de natuurlijke dynamiek aan de kust sterk ver minderd. Overblijfselen van de Deltawerken en permanent drooggevallen zandplaten raakten meer begroeid en werden hierdoor minder geschikt voor pioniers. Grootscha lige natuurontwikkelingsprojecten als Plan Tureluur zorgden even voor vervangende pionier-biotopen, maar ook hier zorgen vegetatiesuccessie en steeds beter de weg kennende predatoren ervoor dat pioniers hun heil elders beginnen te zoeken. Om nog maar even te zwijgen over instanties die langs of dwars door ieder natuurterrein heen fiets- en wandelpaden willen aanleg gen, stranden willen voorzien van strand- slaaphuisjes en innoverende vakantiepar ken aan de kust uit de grond laten schieten. Cyclisch beheer van broedgebieden voor kustbroedvogels kan ervoor zorgen dat voldoende gebieden geschikt gehouden worden en eventueel kunnen dienen als uit wijkmogelijkheid. Helaas wordt het areaal dat als zodanig dienst kan doen snel kleiner, dus tijd om actie te ondernemen. Velddag kustbroedvogels Om een beter inzicht te krijgen in deze dynamiek organiseerde de werkgroep soor tenbeleid van provincie Zeeland in juni 2015 een 'Velddag kustbroedvogels' waar veel experts en natuurbeheerders hun licht lie ten schijnen over de steeds nijpender situ atie. Het leidde ertoe dat Provincie Zeeland samen met Vogelbescherming Nederland het initiatief nam voor een geïntegreerde populatie-monitoringstudie voor een brede groep watervogels, waaronder de kustbroedvogels. Het studiegebied reikte tot aan de Nieuwe Waterweg, maar voor Zeeland ligt het zwaartepunt op Ooster-, Westerschelde en Voordelta, een keuze die te maken heeft met de ecologie van diverse soorten sterns, bij uitstek soorten die er niet zo florissant voor staan. Het 7 - Eilandenplan De studiedag leidde tot het samenstel len van 'het 7-Eilandenplan' dat enerzijds voorziet in langetermijnmaatregelen, die vanwege de omvang alleen gefaseerd uitgevoerd kunnen worden. Anderzijds kan Hooge Springer 'lumnWtiEen Y.VTÏitA 100» nu al een aantal kleinere kortetermijnmaat regelen getroffen worden. Het betreft dan maatregelen voor grote stern en dwergstern die veeleisend in de keuze van hun broedgebied zijn en daarom speciale aandacht vereisen. Omdat over deze soorten in Zeeland veel expertise be staat, kan men eigenlijk direct aan de slag met aanleg van nieuwe broedgebieden. Overigens profiteren alle andere en eerder genoemde Natura 2000 kustbroedvogels mee van deze maatregelen. De lepelaar, een andere Natura 2000 doelsoort, vestigt zich in zilvermeeuwkolonies die eveneens na successie op de broedeilanden te ver wachten zijn. Life IP Deltanatuur De uitvoering van de plannen kan meeliften met een Europees LIFE subsidieprogramma voor plannen die passen in het Europese natuur, milieu- en klimaatbeleid. Vanaf april 2020 stond inschrijving open en het projectvoorstel van onze plannenmakers is goedgekeurd. De erkenning dat onze Zuidwestelijke delta van internationaal belang is, wegrestaurant en pleisterplaats voor kust-trekvogels, naast broed- en overwinteringsgebied en tevens kraam- en kinderkamer voor vissen en andere zeedie ren, zorgde voor een 60 bekostiging door Europa. De resterende 40 wordt gefour neerd door de ministeries van Economische Zaken, Infrastructuur en Milieu, naast Rijks waterstaat, provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen en Het Zeeuws Landschap. Nu de gelden toegekend zijn, start men met de uitvoeringsplannen waarin provin cie Zeeland en Het Zeeuws Landschap de trekkers zijn van het project, hierbij terzijde gestaan door Arcadis, onderzoeksinstituut Deltares, Vogelbescherming Nederland en waterschap Scheldestromen. Westerschelde De nu gestarte eerste planuitwerking be treft de in de Westerschelde gelegen Hooge Platen. In de getijdenrivier wordt flink ge baggerd en de stroming verlegt zich voort durend. De insteek van de maatregelen geldt de versterking van de broedfunctie van de Bol, aan de westzijde van de Hooge Platen, en de Hooge Springer, aan de oostzijde. Dat komt op de Hooge Springer met name de dwergstern ten goede, maar ook de strandplevier zal meeprofiteren. Wat de Bol betreft, wordt het duin versterkt ten behoeve van de grote stern en de achter het duin gelegen lepelaarkolonie. Grote stern Lepelaar (Awie de Zwart). Deze sternensoort kiest als broedbiotoop voor zand- en schelpenstranden met een vrij korte begroeiing, waarin de kuikens kunnen schuilen voor predatoren. De soort broedt vaak in associatie met kokmeeuwen en andere sternensoorten eveneens om predatoren af te schrikken. Als een vlakte te kaal is, kunnen nesten overstoven worden, terwijl teveel begroeiing de relatief grote vogels hindert bij "opstijgen en landen". Nesten liggen vrijwel altijd binnen een straal van 150 m en zelden verder dan 450 m van open water. In de delta liggen de belangrijkste foerageergebieden in de Voordelta en in de monding van de Wes terschelde. In beide gevallen dus gebieden waar het voor deze oogjagers door toene mende recreatiedruk en nooit ophoudende baggerwerkzaamheden steeds moeilijker wordt voedsel te verschalken: kleine visjes van 5 a 15 cm, meestal binnen een straal van 15 a 40 km. Dwergstern De dwergstern kiest voor kale tot zeer schaarsbegroeide eilandjes en stranden, maar gezien hun postuur is hun voedsel- actieradius 3 km) heel wat kleiner. In de broedtijd nog minder. De dwergstern Dwergstern (Awie de Zwart). broedt vaak samen met de strandplevier maar ook met soorten als visdief en kluut. Strandplevier De strandplevier gaat overal in Noordwest Europa sterk achteruit. Verdwenen uit Noorwegen en Zweden, populaties in de internationale Waddenzee staan sterk onder druk en de soort is vrijwel verdwenen in Vlaanderen. Hervestiging gebeurt echter op de stranden in de Voordelta en een groeiende populatie in het Duitse Wadden gebied. Zij zullen dus zeker meeprofiteren van de aanstaande werken in dit project en lopend onderzoek zal uitwijzen waaraan hun dalende aantallen werkelijk te wijten zijn. Onze vereniging volgt met interesse de Strandplevier (Awie de Zwart). ontwikkelingen in dit project en we houden u op de hoogte. Ook via Internet is veel te vinden: www.hetzeeuwselandschap.nl/sites/de- fault/files/uploads/Rapport-7-eilandenplan. pdf www.vogelbeschermina.nl/actueel/bericht/ nieuwe-kansen-voor-voaels-in-de-zuidwes- teliike-delta - life-ip-deltanatuur.nl/cms/view/58796393/ rust-voor-voaels-ruimte-voor-mensen-in- de-zuid-westeliike-delta

't Duumpje | 2020 | | pagina 3