Kennismaken met Miriam van't Westeinde 6 7 Een gesprek met Emmy de Koeijer Wie ben je De 30-jarige Miriam is de jongste van drie zussen en woont samen met haar moeder op een idyllische plek net buiten Breskens. De expliciete vermelding van haar leeftijd is met instemming van Miriam, dit om te laten zien dat er ook jonge mensen lid zijn van 't Duumpje. Niet alleen lid, maar ook actief als vrijwilliger. Hardlopen, muziek luisteren en ook zelf musiceren (zij bespeelt de hobo) zijn haar hobby's. Door omstandigheden zijn de plannen om professioneel musicus te worden niet doorgegaan. Daar zijn andere dingen voor in de plaats gekomen, zoals een opleiding tot therapeut integrale lichaamsmassage. Deze opleiding leertje om niet alleen naar een technisch probleem te kijken en dit te verhelpen, bijvoorbeeld een stijve nek, maar met name hoe je aan die stijve nek komt. Dit is een hele natuur lijke manier van kijken naar een mens en open staan voor indrukken. Dit open staan voor indrukken beleeft en ervaart Miriam ook in de natuur, een belangrijk aspect van haar leven. Momenteel is daar ook nog een cursus filosofie bij gekomen. Hoe en wanneer is je interesse in de na tuur ontstaan Deze vraag is heel makkelijk te beantwoor den: dit is misschien wel genetisch bepaald en zeker met de paplepel ingegeven. Zowel opa als vader Petrus van 't Westeinde waren voor haar geboorte al lid van 't Duumpje. Pa was fervent vogelaar en daarnaast met zijn vader actief als knotter. Opgroeiend in een huis omringd door groen, bomen, struiken en vlak bij de Schelde kon het bijna niet an ders dan dat er een liefde en belangstelling voor de natuur zou ontstaan. Vanaf jongs af aan waren Miriam en haar oudere zus Annelies samen met pa bezig voor de na tuur, bijvoorbeeld nestkastjes bouwen. Ook gingen zij wel eens mee wanneer pa ging knotten. Hoewel de oudste zus Jessica meer interesse had voor paarden, ging ook zij mee met de jeugdclub nestkastjes bouwen. De natuur bij je thuis Haar vader heeft de tuin en alles rondom het huis natuurlijk beheerd en ontwikkeld, hierdoor is er een groene oase ontstaan. Druk bezocht door allerlei soorten vogels, insecten en andere dieren. Helaas is door de ziekte en het overlijden van haar vader en alle zorg hierbij en de verwerking hiervan de tuin een beetje te natuurlijk geworden. De ruim 1 hectare grond heeft veel aan dacht nodig, hier heeft Miriam momenteel een dagtaak aan. Sinds enkele jaren is ze de oude moestuin weer in zijn oude glorie aan het herstellen. In 2019 heeft ze samen met haar moeder weer courgettes en tomaten uit eigen tuin gegeten. Afgelopen winter is Miriam de strijd aangegaan met een door brandnetels en bramen overwoekerd gedeelte van de tuin en zij heeft gewon nen. Deze zomer hebben ze de eerste eigen aardappelen gegeten. Maar er worden ze ker ook stukken van de tuin ruig gehouden zodat er voor vlinders en insecten waard- planten blijven behouden en er schuil- plekken zijn voor andere dieren. Ook de IJslander (paard) en Shetlander (pony) die aan huis staan, hebben hun eigen ruimte en vergen het noodzakelijke onderhoud. De weide die ook nog bij het huis hoort, kan helaas niet begraasd worden door deze dieren, dit klinkt misschien vreemd, maar het paard en de pony zijn sobere dieren en al op leeftijd en mogen zeer weinig gras hebben. Miriam moet dus ook deze weide onderhouden en zoekt hier eigenlijk nog een begrazer voor. Verder zijn er nog een paar oude drinkputten waar diverse amfi bieën in leefden, o.a. de kamsalamander. Kortom, aan natuur geen gebrek. Wat is de mooiste of leukste natuurerva ring die je hebt gehad Dit is een moeilijke vraag. Tijdens het beantwoorden blijkt ook waarom, er zijn zoveel mooie momenten. Toch blijkt uitein delijk er wel een rode draad door de mooie momenten te lopen: de ochtend. In de hele vroege ochtend worden de meest bijzon dere momenten beleefd. De verstilling, de frisse geur, het licht en in het voorjaar het gezang van vogels, die onderdelen bij elkaar zorgen voor bijzondere natuurer varingen. Een heel onvergetelijk moment heeft ze een keer tijdens het hardlopen beleefd, toen kwamen alle dingen op het hetzelfde moment bij elkaar. Voor negen weken hardloop trainingen had Radio 4 de podcast 'hardlopen op klassieke muziek' gemaakt, die Miriam gebruikte om te trainen. Op een mistige, miezerige ochtend, helemaal alleen in de verstilde polder die net ontwaakt klonk de muziek van Satie op de podcast, dit was een eenwording met de natuur. Voor niet muziekliefhebbers klinkt dit misschien een beetje apart, maarzo'n samenvallen van muziek met een plaats en omstandigheden kan onvergetelijk zijn. Welke natuurervaring zou je nog graag eens willen meemaken Het ondergaan en beleven van het land schap in Nieuw Zeeland, de leegte, de afwisseling en weidsheid van dat land spreken haar erg aan. Dit is geen wens die ten koste van alles vervuld moet worden, maar wie weet. Fietsen en hardlopen door de polder leveren soms ook prachtige momenten op. Waarom en hoelang lid van 't Duumpje Al heel haar leven. Sterker nog, de tradi tie gaat terug tot het ontstaan van het Duumpje: vader stond mede aan de wieg daarvan. Intussen is nog steeds heel de familie lid, zelfs haar zussen zijn nog lid, ook al wonen beide in het buitenland, het lidmaatschap gaat gewoon door. Ben je actief lid Sinds afgelopen jaar zet zij de traditie van haar vader en opa voort, de derde genera tie op rij die 'tronken kapt'. Tijdens de NL doet dag in maart 2019 was de werkgroep bij Miriam en haar moeder op het erf om te knotten. Miriam vroeg of ze mee mocht helpen en uiteraard was ze welkom. Het werd niet alleen takken rapen, maar ook het serieuze zware werk pakte ze aan. Na een gezellige en productieve dag werd haar gevraagd of ze op de lijst van de werkgroep gezet mocht worden en daar heeft ze volmondig ja op gezegd. Vorig jaar heeft ze voor de eerste keer een werkgroepver gadering bijgewoond en vrijwel heel het knotseizoen actief meegedaan. Net als haar vader vroeger deed, probeert ook Miriam altijd op de fiets te gaan. Nu komen we weer terug op haar leeftijd, Miriam is de jongste knotter en misschien is dit wel een stimulans voor andere jongeren om ook eens mee te gaan. Als ze het net zo lang vol houdt als haar opa heeft ze nog heel wat jaren voor de boeg. Opa heeft tot in de 80 zelf geknot en was zeker tot 85 jaar nog actief voor het grondwerk, hij werd daarbij altijd door iedereen consequent met 'mijnheer Van 't Westeinde' aangesproken. Helaas heeft haar vader niet de kans gekre gen om zijn activiteiten tot op hoge leeftijd te ontplooien. Miriam staat aan het begin van het voortzetten van een lange traditie als knotter. Foto's van linksboven naar rechtsonder: 1982: Opa Laurentius (boven) bij knotten hakhout bosje bij St. Kruis. 1985: Opa links tegen gele Golfen vader Petrus, zittend tegen rode R5. Pas aan de Golepoldersedijk komen wonen. 2001: Petrus met dochter Annelies en enkele andere leden 'van de harde kern'. Linksonder (2001) waar zullen we eens beginnen. Rechtsonder - maart 2019: NL Doet aan de Golepol dersedijk. Herstellen raster voor het inscharen van jong vee. Miriam, met zaag, links.

't Duumpje | 2020 | | pagina 4