De vogelaar Toerisme uit balans West-Zeeuws-Vlamingen richten actiegroep op tegen massatoerisme aan de kust Er komt nog één reaeatiebedrijfbi j inde Lampzinspolder, met 124 wo ningen, en dat is het dan. De be staande parken kunnen vernieu wen en verder wordt het landschap rond het kustdorp beschermd en versterkt, zodat het niet helemaal wordt volgebouwd. „De recreariebedri jven weten ook dat een open landschap noodzake lijk is voor de beleving", zei wet houder Peter Ploegaert gisteren tij dens een presentatie over het mas- terplan. Dat is opgesteld om meer eenheid te krijgen tussen de recrea- tiebedrijven en polders en om de toenemende verkeersintensiteit het hoofd te kunnen bieden. 9 Column van Emmy de Koeijer Dit wordt een heel persoonlijke column die niet over vogels gaat. Om te beginnen, de hierna volgende bewering is geheel op persoonlijke titel, de meeste leden van 't Duumpje zijn waarschijnlijk natuurliefheb bers. Uiteraard zijn er persoonlijke voor keuren, de een gaat meer voor vogels, de ander kiest voor planten en alles wat daar (letterlijk) tussen zit of kruipt. Dat laatste is voor mij soms een pijnpunt. Alle beestjes zijn me van jongs af aan lief geweest, ik vond ze allemaal interessant en machtig mooi. Maar met kruipende insecten is er altijd een haat-liefde verhou ding geweest, zeker als er veel van zijn. Misschien raad je al met welke ik dan de meeste moeite hebt, inderdaad De Mier. Met het stijgen der jaren ben ik milder geworden. Vroeger gaf ik een gil als ik een spin tegen kwam en legde zijn lot in de handen van iemand anders, tegenwoordig kijk ik eerst geïnteresseerd hoe de spin er uit ziet en daarna gebruik ik, een door ons zelf ontwikkeld vangsysteem (glas met kaartje) en zet de spin buiten. Zelfs vliegen meppen we niet meer dood maar zetten we op deze manier buiten, ook wel een beetje om vieze vlekken op de muren te vermij den. Mieren, dat blijft echter een ding. Als ze keurig buiten blijven heb ik er geen pro bleem mee, de grens ligt echter bij de deur. Bij één mier in huis gaan alle alarmbellen af, en ik geef het toe, ook grove middelen worden dan niet geschuwd. Tot vorig jaar werden alle mierennesten die buiten tegen het huis aan zaten bestreden met kokend water en koffieprut. Vorig jaar bedacht ik dat dit niet echt dier vriendelijk is. En eerlijk is eerlijk, ook een mier loopt met een bepaald nut op deze wereld rond. Ze hebben in ieder geval nut als de koninginnen uitvliegen. Het is dan feest in de lucht, de zwaluwen en meeuwen doen er hun maaltijd mee. De mierennesten tegen de buitenmuren werden voor het eerst in jaren getolereerd. Helaas kan je daar met mieren geen duidelijke afspraken over maken. Op een mooie zomeravond zie ik ineens binnen iets bewegen op de grond bij een raam. Hé, een vliegende mier, en nog een en nog een, hoe komen die hier? Via de band om het rolluik te bedienen wa ren de mieren aan het uitvliegen en hoe. Dit tafereel speelde zich af in de woonkamer en ook in de slaapkamer, en geloof me, toen zijn alle chemische middelen die in huis aanwezig waren overvloedig gebruikt. Ge lijk is het voornemen gemaakt, dit doen we in 2020 anders. Al vroeg is de strijd tegen de mieren rond het huis begonnen en geloof het of niet, dit jaar hebben we geen mier in huis gehad. Hier was ik best wel trots op. De blijdschap hierover luwde nadat een logé tijdens het ontbijt het volgende zei: "ik wist niet dat jullie muizen hadden". Dat wisten wij ook niet. Zij had 's morgens geritsel gehoord en dus aan muizen gedacht, ze herkende het van bij haar thuis. Als 'ervaren' waarnemers weten wij dat één waarneming nog geen vestiging van de soort betekent, dus hebben we geen verdere actie ondernomen. Enkele weken geleden dacht ik er echter totaal anders over. Aan de buitenmuur bij de logeerka mer zag ik een heleboel kleine keuteltjes liggen. Help, we hebben echt muizen! Tot ik na de eerste schrik logisch begon na te den ken. De keuteltjes zaten tegen de muur en ook op de auto, dat is technisch gezien erg lastig voor een gemiddelde muis. Na wat Googelen en hulp uit de vereniging rees het vermoeden dat het vleermuizen betrof. Op een avond zijn we op een bankje gaan zitten met zicht op de boeiboorden van ons dak. En ja hoor, een vleermuis! En nog een, en nog een... Het tellen stopte bij 55. Nu dringt zich een vraag op voor psychologen: waarom krijg ik bij één mier moordneigin gen en denk ik bij 55 vleermuizen, wauw, bijzonder dat wij onderdak bieden aan een kolonie vleermuizen! Hè Jasses! (Ruud van Leeuwen). Redactielid Emmy de Koeijer woonde de oprichting van een Facebookgroep bij die zich erop richt de angst van velen te verwoorden die zien hoe heel West Zeeuws-Vlaanderen dichtslibt ten behoeve van groot - investeerders in recre atie terwijl de streekbewoner er eigenlijk steeds meer onder begint te lijden. De laatste weken was het druk op het strand, in de supermarkten en niet te verge ten op alle wegen. Dit vaak tot ergernis van lokale bewoners. Daar bovenop werd dan ook nog door wethouder Peter Ploegaert vol trots het plan gepresenteerd voor nog een (laatste?) vakantiepark. Veel bewoners (en ook toeristen) hebben dit plan met stij gende verbazing en ergernis gelezen. In het artikel in de PZC stonden enkele zinnen die zeker natuurliefhebbers de rillingen over het lijf hebben doen lopen. Een van de plannen is het toegankelijker maken van de Verdronken Zwarte polder voor publiek. "De natuur kan een mooie bijdrage leveren aan het toerisme" vindt ge deputeerde Dick van der Velde. Daarnaast zegt het onderschrift van de geplaatste tekening genoeg; Nieuwvliet wacht een enorm project, dat de uitstraling van met name de kust verandert. (Okra Land schapsarchitecten). Ook Teuntje de Vries, woonachtig in Kruis- dijk, werd niet blij van dit alles. Zij besloot hierop haar ongenoegen te uiten middels een brief. De brief die ze naar de gemeente Sluis stuurde en op Facebook plaatste, is direct uit haar hart geschreven. Gezien alle reacties en likes (voor niet Facebook ken ners, lezers geven daarmee aan dat ze het waarderen) die ze kreeg, begreep ze dat zij niet de enige is die er zo over denkt. Haar briefen de reacties hierop resulteerden in een bijeenkomst woensdag 29 juli in de Tuinen van Groede. Het diverse gezelschap bestond uit 16 personen die allen bang waren voor de toekomstige leefbaarheid in de gemeente Sluis. Al pratende werd een aantal ideeën geopperd hoe we gehoord kunnen worden bij de gemeente Sluis. Op woensdag 5 augustus is de Facebookgroep "Toerisme uit balans" live gegaan. Hopelijk krijgen we veel respons en kunnen we, on dersteund door medestanders, samen met andere partijen een vuist maken voor een leefbaar West-Zeeuws-Vlaanderen. www.facebook.com/toerisme uit balans "ruim 600 volgers, bijna 600 likes" Aan de gemeente Sluis, Ik zag dat jullie vorige week vol trots het nieuwe plan voor Nieuwvliet presenteerden. Daarin staat: Het doel van de Regio Deal Zeeland is investeren in een aantrekkelijk leef- en vestigings klimaat. Echter kan ik uit de plannen maar 1 conclusie trekken, dat het vooral bedoeld is nog meer toeristen te trekken. En ik denk dat het wel meer dan druk genoeg is aan onze kust. Door de enorme aantallen toeristen die er momenteel zijn, zijn de wegen overbelast, de supermark ten te vol, er is elk jaar een tekort aan personeel voor de horeca, en voor de vaste inwoners van de gemeente Sluis is er gewoon geen of weinig rust meer te vinden. Precies de reden waarom mensen hier graag wonen en recreëren. Waarom kan er geld vrijgemaakt worden voor een watertaxi, om toeristen van Breskens naar Cadzand te brengen, terwijl de veerboot tussen Breskens en Vlissingen voor bijvoorbeeld scho lieren niet gratis, of voor een klein bedrag per jaar kan? Als jullie daadwerkelijk een prettigere leefomgeving willen creërenstoppen jullie direct met het bouwen van nog meer van die afschuwelijke vakantieparken, en met het toestaan van de bouw van nog meer lelijke, decadente hoogbouw in Cadzand, waar voornamelijk de rijke Belgen op afkomen. Investeer in voorzieningen voorde vaste inwoners, zorg voorgoed, betaalbaar openbaar vervoer. Zorg dat de jeugd weer een discotheek krijgt, dat er ook in de kleinere kernen scholen blijven bestaan. Maar vanwege bezuinigingen (of omdat feestende jeugd niet past bij het soort toerist dat jullie graag zien) zijn al die voorzieningen weggevallen. Als jullie willen dat er jeugd blijft terugkeren na hun studie, en dat moetje willen, want met alleen bejaarden en toeristen redden we het niet, moeten jullie echt meer investeren in voorzieningen die het hier leefbaar houden. Als we iets geleerd zouden moeten hebben van de corona crisis, is dat we moeten zorgen dat we ook naast de toeristen, inkomsten en werkgelegenheid houden. Ik vind het wel mooi geweest met het massatoerisme. Hoe heerlijk was het niet toen er bijna niemand was, je zag de flora en fauna opbloeien, de lucht was schoon en fris. Nu moet alles weer wijken voor de toerist. Toerisme prima, maar bedenk dat de eerste reden waarom men sen graag hierheen komen, de rust is. Voor de rest is er namelijk niet erg veel te doen. Een kin derboerderij of leuke speeltuin, waar ik met m'n dochtertje naartoe kan, is er gewoon niet. En dan de prachtige plek Euregiotuinenook weer toerisme. Waarom geen fijne natuurspeelplek, waar kinderen en bijvoorbeeld ook ouderen, kunnen genieten van het groen. Leren tuinieren, leer ze hoe we zuinig moeten zijn op ons prachtige gebied. Ik ben er wel klaar mee, en ik ben niet de enige. Luister ook eens naar wat de gewone mens te zeggen heeft en niet alleen naar degenen die een dikke portemonnee hebben. toerismeuitbalans@gmaii.com

't Duumpje | 2020 | | pagina 5