Varens op de Hema-muur i Tuinen van Groede, anders f0 ft Zelfs op een muurtje middenin de bebouwde kom kun je verrast worden, zoals uit dit artikel van Awie de Zwart blijkt. Hij maakte tevens de foto's. Nabij het gebouw van de Hema in Oostburg staat al vele decennia een oud muurtje. Deze gemetselde wand overbrugt het hoogteverschil tussen de toegang tot de winkel en de lager gelegen parkeerplaats. In de loop van de jaren is het op sommige plekken gescheurd en wat scheefgezakt. Al sinds lang groeien in de traag verwerende voegen van het metselwerk kleine don kergroene varentjes. Deze kleine polletjes, weinig meer dan enkele centimeters in doorsnede, dragen de naam Muurvaren. Het is een betrekkelijk algemene soort die in Nederland, bij gebrek aan rotsen, bijna uitsluitend op muren is te vinden. Het is ook vaak de eerste soort varen die zich'weet te vestigen in het voegwerk en goed bestand lijkt tegen de zomerse hitte en droogte. Zijn aanwezigheid wekt dan ook geen verba zing. Vederlichte sporen Achter de keermuur bevindt zich een grondlichaam dat het metselwerk voorziet van vocht. Dit vocht is een belangrijk ingre diënt en vergroot de kans dat ook andere varens zich kunnen vestigen op de muur. Dankzij de minuscuul kleine en veder lichte sporen (zaad) zijn varens in staat om gedragen door de wind grote afstanden te overbruggen. Verreweg de meeste sporen gaan verloren doordat ze op ongeschikte plaatsen terechtkomen. Slechts een enke ling heeft het geluk om te landen in een klein scheurtje in het metselwerk. Wanneer het kiemingsmilieu in de scheur geschikt is (voldoende vocht en opgehoopte voe dingsstoffen) kan het spoor ontkiemen en uitgroeien tot een varen. Onbekende varen In de afgelopen jaren hebben zich twee andere varens genesteld in de muur. Tong varen is de makkelijkst herkenbare soort. Het is de enige varen waarvan het blad niet is ingesneden en de vorm van een tong heeft. De andere soort betreft Mannetjes varen. Dit is naast een echte bosbewoner ook een relatief veel voorkomende varen op vochtige muren. Sinds 2019 groeit er nog een vierde varen op het muurtje. Maar waar bij de voorgaande soorten één blik voldoende was om ze de juiste naam te geven, was dat nu niet het geval. Gelukkig is er voor dergelijke gevallen de Flora. Maar omdat de betreffende varen geen sporen droeg, kwam ik er niet goed uit. Bovendien verwilderen op dit moment veel 'tuinva- rens' die nog niet in de Flora staan. Via de waarnemingsapp op de telefoon voerde ik de vondst in als 'varen onbekend' met een groot vraagteken. Het geheel ondersteund met de nodige (detail)foto's. Eerste vondst Vervolgens was het afwachten of de ken ners van waarneming.nl wel een naam konden plakken op de voor mij onbe kende varen. Dat duurde niet heel lang. Het antwoord was kort en krachtig: "Dit is Moerasvaren". Ik was verbaasd. Moerasva ren kende ik van veenmoerassen, locaties waar het water tot aan het maaiveld reikt. Zeker niet van een droge muur, maar het klopte. Foto's van andere Moerasvarens kwamen als twee druppels water overeen met de varen op het muurtje. Een blik op de verspreidingskaart leerde dat dit de eerste vondst moest zijn voor West-Zeeuws- Vlaanderen. Ook elders in de provincie is de Muurvaren (boven) en Tongvaren (onder). soort bepaald zeldzaam. De dichtstbijzijnde groeiplaatsen bevinden zich op Walcheren en Noord-Beveland. Over de details van de groeiplaatsen op Walcheren heb ik niets kunnen terugvinden. Op Noord-Beveland is Moerasvaren als sinds jaar en dag bekend uit een zoete inlaag met veenmosrietland. Over de grens in België staan er stippen op de kaart in het krekengebied even ten wes ten van Sint Kruis en één stip bij Damme. Op deze laatste locatie groeit Moerasva ren in een nat biotoop van moerasbos en drijftillen. Gelet op het feit dat de sporen via de wind worden verspreid, lijkt deze laatste groeiplaats de meest aannemelijke als het gaat om de herkomst van het zaad. In onze streken waait de wind doorgaans uit een zuidwestelijke richting en dan ligt Oostburg op de route. Maar goed, dat is spoorzoeken met de natte vinger. Een sfeerbeschrijving op een iets andere manier. Want een goede harmonische sfeer heerst er in de Tuinen van Groede, niet alleen voor de leden maar ook voor de toe vallige voorbijganger. Het is een feit dat er steeds meer mensen de weg naar de Tuinen van Groede vinden. Niet alleen streekbewo- ners maar ook toeristen, ze komen genieten van de bloemen, het groen, de geuren en de vogelrijkdom. Belangrijk is dat er ook steeds meer losse groenten en kruiden ver kocht worden. Dit gaat niet ten koste van de leden want er is genoeg, de ene keer ben je net op tijd om van alles te kunnen kiezen en de andere keer is er minder keus omdat andere leden voor zijn geweest. Toch zijn er altijd wel andere lekkere dingen mee te nemen. In ieder geval heb je dan kunnen genieten van de goede sfeer. Ken je de unieke sfeer van de Tuinen van Groede niet, ga er gerust eens langs, misschien word je ook wel lid. komeet s nachts horen we de krekels, uilen, kikkers en de vos maar ook de muis en mensen 's nachts zien we de vleermuis en Neowise* Overdag de buizerd met zijn roep steenuil in de verte Maken de mollen een vette troep En kwamen de kinderen voor tomaat, en niet om snoep De tuinbonen vonden het te droog jasmijnplantjes sneuvelden De pastinaak verdween uit het oog Olijfskruid, Hibiscus en soya bonen, van ieder gekregen, komen wel omhoog Op 18 juli droegen 10 leden hun steentje bij onkruid legde het loodje De tomaten opgebonden in de rij Het oogsten is nabij Vrijwilligers zijn er ook op andere tijden knoflook wordt gevlochten Water geven, snoeien, planten leiden Maar ook compost verrijden Jonge Tjiftjof (Veronique Ca a we hl

't Duumpje | 2020 | | pagina 6