Samenwerken aan het behoud van de Bruine kiekendief 15 Vogelwerkgroep Eveline d'Hoore en Johnny du Burckzijn erg betrokken bij de Bruine kiekendief en staan paraat als een nest uitgemaaid dreigt te worden. De foto's in dit artikel zijn van hun hand. Dit voorjaar gingen we zoals ieder voorjaar, enthousiast aan de slag zodra de Bruine kiekendieven vanuit het verre zuiden terug "thuis" kwamen om zich voort te planten. Wij startten altijd met het observeren van de plekken waar we eerder broedgevallen hadden en wanneer er op nieuwe plekken activiteit is, nemen we die uiteraard mee in de peiling. Ik houd in het veld een lekker ouderwets boekje bij waarin alle observa ties netjes worden genoteerd. Het inventariseren van de nesten werd dit jaar een stuk gemakkelijker gemaakt, aangezien we in de roofvogelwerkgroep voor het eerst beschikken over twee heuse drones! Financiële steun De aanschaf hiervan werd mede mogelijk gemaakt door het IJsvogelfonds van de Vogelbescherming. Collega Barbara Voogt heeft hierin veel betekend, aangezien zij de betrokken partijen kon overtuigen van het belang van wetenschappelijk onderzoek in functie van de bescherming van vogelsoor ten. Het fonds werd ook gesteund door de Nationale Postcodeloterij en de Gravin van Bijlandt Stichting. Onze oprechte dank aan alle partijen die het mogelijk maakten ons te voorzien van deze handige toestellen! Niet alleen hebben we drones tot onzer beschikking, maar ook werd dit jaar hard gewerkt aan flyers en informatiebrochures, die zowel landbouwers als vogelliefhebbers voorzien van duidelijke informatie over de Bruine kiekendief en de noodzaak om deze prachtige vogels te beschermen. De flyers en boekjes werden opgesteld in nauwe samenwerking tussen de veldwer kers en mensen van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ). Steunpunt Bruine kiekendief Tevens werd in de SLZ het Steunpunt Bruine Kiekendief ondergebracht. Dit steunpunt is een initiatief van de Roofvogelwerkgroep Zeeland, de SLZ zelf, Stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL), de Zuidelijke land- en tuinbouworganisatie (ZLTO), Poldernatuur Zeeland en Provincie Zeeland. Bedreigde soort Het hoeft geen betoog dat de Bruine kiekendieven het zwaar hebben. Een van de factoren die hierbij een rol speelt, is de klimaatverandering. Zo kiezen ze als nestlocatie graag voor rietvelden en aangezien deze tegenwoordig vaak veel te droog komen te staan, zijn de vogels zeer kwetsbaar voor predatie van vos en andere roofdieren. Bovendien is en blijft de mens een geduchte vijand van de kiekendie ven, want nog steeds worden veel dieren opzettelijk gedood. Hiernaast vallen ook regelmatig slachtoffers tijdens het oogsten van gewassen. Bij gebrek aan rietkragen gaan kiekendieven steeds vaker in gewas sen broeden, en dat is nefast (1). Wanneer ze in gewassen zoals luzerne, graszaad of koolzaad broeden, gaan de meeste nesten reeds in de ei-fase verloren. Deze gewassen worden immers reeds in mei en juni ge oogst. Ook in de wintergerst gaat het vaak fout, aangezien deze tegenwoordig vaak vroeg geoogst wordt en de jonge kiekjes dan nog niet zijn uitgevlogen. Hulp uit agrarische sector Via het Steunpunt Bruine kiekendief kregen we reeds dit jaar al meer meldingen bin nen van boeren die tijdens het oogsten, of tijdens het bewerken van hun gewassen, op een nest stuitten. Dankzij onze jarenlange samenwerking met landbouwers, is er ook een aantal boeren onder hen die ons persoonlijk benaderen wanneer ze Bruine kiekendieven zien op hun akkers. Hanny Cortvriendt en Sjaak Quaakzijn voorbeelden van landbouwers met wie het erg prettig samenwerken is. We hopen ons netwerk nog verder uit te breiden, zodat steeds meer mensen ons leren kennen en weten dat ze zeker geen last zullen ondervinden van onze acties! Hanny Cortvriendt belde ons dit jaar op ter wijl hij zomergerst aan het dorsen was. Hij had enkele jongen gezien en was bezorgd over het welzijn van de dieren. Na dergelijke telefoontjes springen wij ogenblikkelijk in de auto, voorzien van beschermingsmateri aal en alle benodigdheden om de dieren zo veilig mogelijk van het nest te halen tijdens het oogsten. Dankzij onze zeer handige collega Tonny de Caluwé, hebben we sinds dit jaar ook een, op basis van PVC buizen gemaakt, systeem om de jonge dieren zo comfortabel en rustig mogelijk te verplaat sen en ze op een veilige plekte houden tot wanneer het dorsen klaar is, en ze terug op het nest kunnen. Aan de landbouwers vra gen we om een stukje gewas te laten staan rondom het nest en daaromheen zetten wij vervolgens kippengaas, zodat het voor vossen niet zo makkelijk is om bij de jonge kiekendieven te komen. Even over de drone Zoals gezegd zijn er twee drones aange kocht, waarvan er één in het beheer van John en mezelf is. We hebben onszelf aangeleerd met het toestel te werken en we kunnen terugzien op een aantal succesvolle ervaringen. Als we heel eerlijk zijn, moeten we bekennen dat het een grotere uitda ging was om de nesten op de ouderwetse manier op te sporen. De voordelen van de drone zijn echter groter dan het voortgaan op de oude maar avontuurlijker weg. We hebben dit jaar ZEER veel nesten opge spoord met de drone en met name in de tarwevelden was dit een heerlijke opdracht! Je kunt de nesten echt van op zeer grote hoogte ontwaren, waardoor je de kieken dieven minimaal verstoort. We hadden dit voorjaar een koppel in de peiling dat in het riet aan het bouwen was. Na een poosje waren ze daar verdwenen, en we vermoedden dat ze opnieuw waren begonnen in een nabijgelegen tarweveld. We achterhaalden wie de eigenaar was van het perceel en kwamen uit bij Guido Maayens uit Waterland-Oudeman (BE). We gingen bij hem op bezoek om te vragen of we over zijn veld mochten vliegen en de jongen eventueel mochten beschermen wanneer hij zou gaan dorsen. Hij ging ak koord, en dus vlogen we voor het eerst over een graanveld met de drone. We hadden uiteraard al een "lijn" gezocht... macht der gewoonte! Vliegend volgens die lijn hadden we het nest in minder dan vijf minuten tijd gevonden. Een heerlijk moment. Het verhaal deed zijn ronde en ook onze Belgische collega's riepen zelfs een aantal keren onze hulp in bij het zoeken naar nesten in de tarwe, opdat ze tijdig konden ingrijpen alvorens de boer ging dorsen. In het Oostelijk deel waren we dit jaar graag- geziene gasten en het was voor ons ook zeer fijn om samen met onze Oostzeeuws- vlaamse collega's in het veld actief te zijn. Al bij al hebben we in dit eerste jaar werken met de drone erg veel geleerd. Komende winter zal uitgebreid overlegd worden over de voordelen van de nieuwe werkwijze en de aandachtspunten voor volgende jaren. Een moderne uitdaging, zullen we het maar noemen! 1) nefast funest Good old Henk Castelijns meet een kiekendiefjong.

't Duumpje | 2020 | | pagina 8