Bruine kiekendieven Verenigd KoninkrijkuponTyne ublin tv - 4 Londen Go gle 16 AANTALLEN EN TRENDS Het oonial broedparen, in, Zeeland door de jaren, keen, 2018 Percenftfe «iccesvolte nesten In Zoetend 100% 90* 80% Tm 60% 50% 40% 30% im 10% 0% 1995-2000 2001-2007 2008-2014 Er zijn, steeds M£er mislukte nesten, 17 'f v Onder de kiekendieven is de 'bruine kiek' in ons landje wel de meest verbreide soort en roofvogels spreken altijd meer tot de verbeelding dan kleine zangvo geltjes. In dit artikel wat meer over de wijze waarop specifieke kiekendieven gevolgd worden door o.a. Eveline en Johnny. In de vorige uitgave besteedden we aan dacht aan de unieke waarneming van de Havikarend die Johnny en Eveline waarna men. En waar de moderne techniek niet toe kan leiden: de gangen van deze havikarend konden precies nagegaan worden door een aangebrachte GPS-zender. Voor de wetenschap kunnen deze gegevens erg nuttig zijn, al is er in het vogelwereldje ook wel eens wat oppositie tegen het op deze wijze 'verminken' van vogels. Men maakt soms ook gebruik van 'wingtags' die aan de vogelvleugel bevestigd worden. Op de twee voorgaande pagina's heeft u hierover meer kunnen lezen. Met een kijker kunnen deze tags goed afge lezen worden; bij de oude pootringen lag dat heel wat lastiger. Die kwamen meestal pas echt in beeld als een vogel ergens dood aangetroffen was. Waar de vogel verbleef in de periode tussen geringd worden en dood aangetroffen, bleef meestal duister. Dundee De wingtaggegevens worden centraal geadministreerd en zo kan er een hele 'life- list' opgebouwd worden. Zoals bij de Bruine kiekendief die op 10 augustus 2012 door Henk Castelijns, Jaap Poortvliet en Johnny du Burck 'getagd' werd. Op deze dag ging dhr. Maljaars in de Dier- kensteenpolder dorsen en hij kon de dors machine nog net, vlak voor het kiekendief nest, tot stilstand brengen. Volwassen en vliegvlugge jonge kieken waren gevlogen, maar één jong was nog niet zover. Gelukkig kon Johnny erheen gedirigeerd worden, die het jong een roemloos einde bespaarde en naderhand kon terugzetten in een inder haast gefabriceerde nestomgeving. De kie- kendiefouders zijn het jong blijven voeren totdat het zelfstandig op de vleugels kon. Noordire Edinburgh Glasgow Lifelist: 2012-08-10: geringd. 2013-05-09 telpost Breskens. 2013-06-08 Doncaster (Engeland) waar hij ook op 31-08 nog gespot werd. Een maand later zit de vogel 50 km zuidelijker in Natuurgebied Idle Valley (zie kaartje). 2013-09-02 Lound/ldle Valley NNR. In Idle Valley ook gespot op 16 september. 2014-04-20 Bonte Kof Oostburg (veronder steld broedgeval). 2014-08-27 Lound/ldle Valley NNR. 2015-04-07 Oostpolderkreek, SintJan in Eremo. 2015-04-23 Bonte Kof. Broedgeval? 2016-03-31 De Plaote Sint Kruiskreek. 2018-05-09 Kapellekreek, Boechoute op 16 juli met jong waargenomen. 2020-04-14 Sint Kruis, Valeiskreek. RLANDK 1 Isle of Man Great Britain Leeds Manchester O O Liverpool fldle Vallèy Nature' f Reserve (Nqttsf.Wildlife V WALES ENGELAND Oxford Southampton Cambridge Am: Den Haago Rotterd Brighton Plymouth Steunpunt Bruine kiekendief In het artikel op de vorige pagina werd al gewag gemaakt van de uitgave van Stich ting Landschapsbeheer Zeeland getiteld "De Bruinte kiekendief in Zeeland" met als ondertitel: "een roofvogel van rietlanden en akkers." In het voorwoord door gedeputeerde mevrouw Anita Pijpelink wordt het een kenmerkende Zeeuwse roofvogel genoemd die zelfs behoort tot het Zeeuwse DNA. De soort komt echter ook voor in andere aan zee gelegen provincies als Zuid-, Noord Holland, Friesland en Groningen. Amper in Brabant, Limburg, Utrecht, Drente en Overij- sel. Het aantal broedparen door de jaren heen kent dezelfde ontwikkeling als veel andere roofvogels. Eind zestiger jaren bijna verdwenen door het overvloedig gebruik van allerlei 'gewasbeschermingsmiddelen' maar door het gerichter bespuiten weer Waar moet u op letten: - Voorkeur voor gerst, tarwe, luzerne, gras zaad en soms maaigras; - de kiekendief vliegt regelmatig boven het gewas en landt steeds op dezelfde plaats; - de kiekendief vliegt met iets in zijn poten; - er vindt prooioverdracht plaats (manne tje en vrouwtje kiekendief vliegen naar elkaar toe of volgen elkaar; - de kiekendieven zijn tussen eind maart en augustus te zien. Vermoedt u een nest in uw perceel, belt u dan met 0113-230936 of meldt het op www.steunpuntkiekendief.nl. Men neemt dan contact met u op. U kunt hier ook de brochure downloaden. Of op: https://landschapsbeheerzeeland.nl/sites/ default/files/2020-06/SLZ_Brochure%20 Kiekendief%20A5.pdf flink toegenomen tot een Zeeuwse piek rond 2002 met 300 broedparen. Onge veer een kwart van de totale Nederlandse populatie. Sindsdien gaat de soort achteruit en in 2018 is het aantal paren afgenomen tot 150 a 200. Eindjaren '90 was ruim 85 van de nesten succesvol, nu slechts de helft, terwijl bovendien het aantal jongen per succesvol nest is afgenomen. Als oorzaken gaan de gedachten uit naar het verdrogen van rietvelden, waardoor de bescherming van water onder het nest wegvalt en predatoren als kraai, buizerd en vos meer kansen krijgen. We zien ook, zoals bij de Nieuwerkerkse Kreek tussen Groede en Scherpbier ineens splinternieuwe vis- steigers verschijnen die de rust van een rietoever volslagen tenietdoen. Ergens anders zijn er weer rietkragen die verruigen met wilgenopslag: een uitgelezen uitkijk post voor kraai en buizerd. Bij gebrek aan open biotopen vlucht onze kiekendief dan maar naar graanakkers, maar daar lopen ze het risico uitgemaaid te worden, zoals op voorgaande pagina's beschreven werd. Veel hoop is dan ook gevestigd op de landbouwer die meestentijds in de natuur vertoeft, gewend is zijn ogen de kost te geven en bereid is door te geven als hij in zijn nabijheid activiteiten waarneemt van kiekendieven. Als hij zijn waarneming deelt met het Steunpunt Bruine kiekendief, waarin ook zijn eigen LTO participeert, kan het nest gelokaliseerd worden. Dat kan met de nieuw aangeschafte drone en niemand hoeft bevreesd te zijn dat iemand door de tarwe gaat banjeren. Dat deden onze voge laars overigens toch niet, maar vooroorde len zijn er om bestreden te worden. Jaren V - MÊÊÊÊÊÊM Splinternieuwe vissteigerin Nieuwerkerkse Kreek. (Jaap de Hulster).

't Duumpje | 2020 | | pagina 9