Energietransitie in Sluis Windmolens in de Paulinapolder? n De hoofdlijnen voor een nog op te stellen "beleidsregel toetsingskader zon nepanelen" lagen als onderdeel van de herziene versie van het gemeentelijke visiedocument "Krachtig Verbonden" tot 4 november ter inzage. De eerdere streefdatum was medio 2019. Wat gebeurde er in de tussentijd en wat was de betrokkenheid van onze vereniging? Een samenvatting van Jo Timmers Na het sluiten van het Akkoord van Parijs (2015) werd in Nederland het klimaatdebat gestart dat resulteerde in het Nationaal Klimaatakkoord waarin het eerder bereikte Energieakkoord werd opgenomen. De Regionale Energie Strategie (RES) moet in praktische zin invulling geven aan dit ak koord in de regio's, ook in de regio Zeeland en dus in Sluis. Er zijn alternatieve vormen van energie opwekking nodig om C02-concentraties in de atmosfeer terug te dringen en daarmee klimaateffecten beheersbaar te houden. Die alternatieve vormen, zoals windmolens en zonneparken, kunnen een enorme impact hebben op kwaliteit van het landschap in onze woon- en leefomgeving. Het is dus van groot belang om zorgvuldige afwegin gen te maken bij de locatiekeuze. Hier ligt ook onze betrokkenheid, als belangenbe hartiger voor natuur- en landschap. Najaar 2018 komt het allemaal dichtbij. We besteedden daar aandacht aan in het eerste nummer van 2019. Ook ons gebied, met de meeste zonuren van heel Nederland én relatief veel open ruimte, is antrekkelijk voor projectontwikkelaars. In andere delen van Nederland hebben ze met lucratieve aanbie dingen (tot wel €8000 per ha per jaar) al veel agrariërs over de streep getrokken. Henk Bleker (inderdaad, die van 'boerennatuur is goeie natuur') werkt voor zonneparkbedrijf PowerField; hij spreekt van "het zevende ge was" en roept boeren op om mee te doen. Niet geheel gerust op de mogelijke ontwik kelingen binnen onze gemeente sturen we B W op 25 november 2018 een brief om uiting te geven aan onze twijfels. Onze brief wordt vergezeld door een publicatie over 'het zonneladderprincipe.' De Gemeenteraad van Sluis laat zich 27 no vember 2018 door specialisten informeren en begint, in lijn met het coalitieakkoord (2018- 2022) "beleid te ontwikkelen voor het plaatsen van zonnepanelen op landbouw gronden". Er zijn dan al grondeigenaren en ontwikkelaars die initiatieven ontplooiden en startten met het aanvragen van vergun ningen. Sommige ontwikkelaars en aanvragers benaderden in het voortraject onze ver eniging om eens te horen hoe wij dachten over landschappelijke inpassing van hun project. Er waren ook verontruste bewo ners die contact met ons zochten; zij waren uitgenodigd voor een informatieavond over een 'ongewenst' project in hun woonom geving. Onze vereniging stelde zich op het standpunt de ontwikkelingen te volgen en dat we onze positie zouden bepalen zodra de gemeente met het beleid komt. De gemeente bevestigt, ook in de media: "Zo lang geen beleid is vastgesteld, kan een aanvraag niet getoetst worden, en niets worden vergund!" Op 22 januari 2019 komt het college met een procedurevoorstel om beleid te ont wikkelen. Voor de raad gaat het niet snel genoeg: er wordt een motie aangenomen die aandringt op snelheid. Het deeltraject "burgerparticipatie" kan korter, zodat net na de zomer van 2019 de eerste vergunningen de deur uit moeten kunnen. Deze motie vermeldt ook dat moet worden uitgegaan van een raadsbrede positieve grondhou ding voor wat betreft aanleg van zonnevel den op landbouwgrond. Verantwoordelijk wethouder Babijn geeft aan te willen nagaan wat mogelijk is, maar geen concessies aan zorgvuldigheid te doen. Hij bevestigt nogmaals, dat niets kan worden goedgekeurd zo lang geen toet- singsregels zijn vastgesteld. Onze vereniging wordt als belanghebbende aangemerkt en op 13 maart 2019 wisselen we standpunten uit met de verantwoorde lijke ambtenaren. In de vergadering van de Commissie Ruimte op 21 mei staat een voortgangsrapportage op de agenda. Wethouder Ploegaert heeft dit dossier overgenomen na terugtreden van wethouder Babijn begin april. De notitie van dhr. Ploegaert toont een nieuw tijdschema: juli 2019 is niet langer haalbaar en het wordt nu januari 2020. Liefst 16 insprekers willen in deze commissiever gadering over dit onderwerp het woord voeren. Er is met name veel kritiek op hoe tot dusver met "bewonersparticipatie" wordt omgegaan bij de totstandkoming van het beleid. In de raadsvergadering van 29 mei borduurt een motie van GroenLinks hierop verder. Voornoemde pleidooien voor meer bewo nersparticipatie lijken een luisterend oor te hebben gevonden. Het college van B W besluit om beleidsvorming inzake zonne parken onderdeel uit te laten maken van een bredere duurzaamheids- en energie- transitieparagraaf in een herziene versie van het visiedocument Krachtig Verbonden. Er wordt een werkgroep Energietransitie in het leven geroepen, waarin naast dorps- en stadsraden, RMDO, ZLTO, Recron, Duurzaam Groede ook 't Duumpje wordt betrokken. In gemeente Terneuzen vond begin dit jaar een discussie plaats over het plaat sen van meer windmolens en een van de locaties betrof de Paulinapolder die in het 'werkgebied' van 't Duumpje ligt. Het gaat over veel meer dan het klimaat. Het klimaatdebat heeft (met het sluiten van het akkoord van Parijs in 2015) in Nederland het ecologische debat gekaapt, aldus Herman Wijffels. Het eco logische vraagstuk is veel breder, het gaat over veel meer dan klimaat alleen: het gaat over overbelasting, uitputting en vervuiling van onze natuurlijke hulp bronnen, van lucht, water en bodem. Ontbossing, verzilting verwoestijning, biodiversiteitverlies. Deze nieuwe route betekent ook een nieuw tijdschema om tot definitief beleid te ko men wat zonneparken betreft. De werkgroep, onder voorzitterschap van nieuw aangetreden wethouder De Feijter, komt eind 2019 5 maal bijeen en bereikt overeenstemming over de hoofdlijnen die in het energietransitiebeleid dienen te worden opgenomen. Zij worden onderdeel van het herziene visiedocument Krachtig Verbonden. Het herziene Krachtig Verbonden (KV), waarvoor 't Duumpje in een voorgaande fase op andere beleidsterreinen ook input heeft geleverd ten aanzien van scena riokeuzes, werd op 24 september jl. vrijge geven voor inspraak. Zodra KV definitief is vastgesteld, kan worden begonnen met het opstellen van zonneparkenbeleid. Daarin dient wat ons betreft ook rekening te worden gehouden met het standpunt dat tijdens de op 22 sept. jl. gehouden informatieve raadsvergadering naar voren werd gebracht door dhr. L. Engelbert namens provincie Zeeland: grootschalige zonne-energieprojecten op als agrarisch bestemde gronden zijn niet langer aan de orde en dienen te worden uitgesloten. In de zienswijze die onze vereniging op de ter inzage liggende versie van KV heeft inge diend, hebben we o.a. dit punt opgenomen. Onze ongerustheid van eind 2018 heeft na alle geschetste ontwikkelingen plaats gemaakt voor een iets optimistischer kijk. We gaan er op basis van de huidige gege vens voorlopig maar even vanuit dat de ingediende aanvragen voor zonneparken op landbouwgrond (voor 450 ha of meer!) worden ingetrokken of worden afgewezen, zodra de "beleidsregel toetsingskader zonnepanelen" is vastgesteld. We blijven het uiteraard kritisch volgen; voortschrij dend inzicht kent geen eindpunt! In gemeente Terneuzen passeerde begin dit jaar een aantal windmolenlocaties de revue zoals bij De Griete en ten noorden van Sas van Gent. Ook in de Koegors zag men nog mogelijkheden, evenals westelijker bij De Knol en tot slot kwam ook de Paulinapolder in beeld, vlakbij natuurgebied Paulinaschor. En dat is het 'werkgebied' van 't Duumpje. 27 mei zonden we dan ook een brief aan gemeente Terneuzen waarin we niet alleen wezen op de inbreuk op landschappelijke kwaliteiten, maar sterk de nadruk legden op de grote risico's voor vogels. Die zijn gele gen in directe sterfte door aanvaringen met windmolens, maar ook verlies van leefge bied en barrièrevorming spelen een rol. De Paulinapolder vormt min of meer een eenheid met het Paulinaschor, behorend tot het Natura 2000 - gebied Westerschelde waaronder ook Braakman-Noord res sorteert. We voorzien negatieve effecten voor vogelsoorten die in de Paulinapolder foerageren. Naar onze mening horen er in de Paulinapolder dus beslist geen wind molens thuis. Ook Vogelbescherming heeft uitgesproken meningen over de plaatsing van windmolens in vogelrijke gebieden. Op onze brief hebben we nooit een reactie of ontvangstbevestiging ontvangen, maar omdat de Terneuzense gemeenteraad de plannen voor het plaatsen van nieuwe windmolens in de ijskast parkeerde, hebben wij verder niets ondernomen. Nu we in de PZC lezen dat plotsklaps een kleine meerderheid blijkt te bestaan om opnieuw te bezien windmolens te plaat sen, o.a. in de Paulinapolder, is opnieuw aandacht vereist. We hebben 18 november gemeente Terneuzen herinnerd aan onze brief van 27 mei, gevraagd of deze op de juiste burelen beland is en of men aandacht wil schenken aan onze 'zienswijze.' We verzonden de mail tevens aan Terneuzens fractieleiders en wethouders. We houden u op de hoogte.

't Duumpje | 2020 | | pagina 10