Inhoud Goed geregeld in de Morelleput Trouwen? Erfenis? Overdracht? udvan Bouwend Nederland BIOSFEERGROEDE AANNEMERSBEDRIJF U Voor al uw: nieuwbouw verbouw onderhoud Topgebied Groede 4 Dorpsbos Hoofdplaat 6 De vogelaar, column 7 2020, een uitstekend broedseizoen voor Roodborsttapuiten 8 Euro Birdwatch 2020 9 Kennismaken met... 10 Kwaliteitsimpuls voor Zeeuwse bloemdijken 12 Vleermuizen in West Zeeuws-Vlaanderen 14 Schelde-delta: toekomstig Unesco Geopark? 16 Toerisme uit balans (2) 17 Energietransitie in Sluis 18 Windmolens in de Paulinapolder? 19 Veldwaarnemingen 20 Korte berichten 22 VERHAEGEN PEIJNENBURQ Markt 23 - 4515 BB Uzendijke (0117) 3015 58 info@venpnotarissen nl www.venpnotarissen.nl uerweij Zuidzandsestraat 27, 4501 AL Oostburg Tel. 0117-452815, fax 0117-454707 info@verweijoostburg.nl www.verweijoostburg.nl NIEUW: Biosfeer productie- en ontwikkelcentrum voor kruidenproducten. Via een P0P3 Leadersubsidie hebben we nu de mogelijkheid om voor Zeeuwse ondernemers Sint Bavodijk 56a, 4504 AB Nieuwvliet Tel. 06-18740588 info@indemorelleput.nl www.indemorelleput.nl info slagertjtresonie.nl Ambachtelijke slagerij met passie voor vlees, funderen uit eigen mestertji JKom langs in Schoondljke Jioud website en facebook in de gaten voor de laatste nieuwtjes! wwwslagerijtresonie.nl Theetuin Koffie, thee taart Soep lunch Ontbijt High Tea Bed Breakfast Spelletjesschuur (verhuur) voor huiselijk familiefeest, bijeenkomst Bbq - feest met gebruik van tuin Redactie Redactie Emmy de Koeijer Piet du Burck Redactie Emmy de Koeijer Awie de Zwart Sandra Dobbelaar en Luciën Calle Jo Timmers Emmy de Koeijer Jo Timmers Jo Timmers Reggy van Poecke - Even schrikken - kap bij watertoren - Knotwerkzaamheden opgeschort -Tuinen van Groede Adressen 24 Corona-richtlijnen leidden ertoe dat de statutaire Algemene Ledenvergadering niet heeft kunnen plaatsvinden. Heeft u toch prangende vragen, richt u zich dan per mail aan secretariaat@duumpje.nl 2020: zomer in Zeeland Begin dit jaar was het alleen de naam van een bleek, slap biertje, maarsnel werd Corona de gifbeker die geen enkel land voorbijging. Gezondheid voorop, leefbaarheid en economie volgen op de voet. Niemand uitgezonderd -jong en oud, ko ning, keizer, president! Het was virus wat de klok sloeg. Zelfs de klimaatproblemen leken besmet - of beter: tijdelijk in de ijskast. Toch besteedt uw kwartaalblad als vanouds volop aandacht aan birdwatching door vele toegewijde birdwatchers (pag 7 t/m 11), aan de plan tenwereld en te verwachten ontwikkelingen voorde economie, de landbouw en toerisme bij ons in de streek. Deze zomer kwam hier immers een record aan toeristen vakantie-vierend voorbij, op zoek naar welverdiend avontuur, ontspanning en vermaak. Voor gespaard toch? Dus lekker bad deren in De Schelde of fietsen door de polders. Logisch om hier te blijven, want bij negatief reisadvies vergoedt de verzekering geen tegenvallers in het buitenland. En zeker niet ver van huis. Wat zongen we nog maar eens? Een tweede leven voor die oude meezinger: "Zomer in Zeeland, dat dorp aan de duinrand, dat bruin café- of was dat 'bruin café'meer een persoon lijke versie van de tekst? Zo'n toestroom zette de natuur en de leefbaarheid wel onder druk. De vele vakantieparken en drommen dagjesmensen zitten aan een plafond in de beleving van veel streekgenoten. Zijn de dimensies van onze dorpen, wegen, winkels, natuurgebieden of zelfs waterzuiveringsinstallaties wel berekend op een veelvoud van het aantal ingezetenen? Pag. 17: raakt het evenwicht zoek? En zonder genoeg openbare ordehandhaving kan het zomaar op het nachtleven van de Spaanse costas gaan lijken. Deze zomer moest de sterke arm in Knokke toch al feestend grut uit Het Gooi, net geslaagd en met een stevige pint op, tot de orde roepen! Staat ons soms een Zeeuwse Costa Brava te wachten - een Wilde Kust? Dan, op 7 november, kiest Amerika Joe Biden als de nieuwe bewoner van Het Witte Huis met 5 miljoen stemmen meer dan de zittende president en meer dan genoeg kiesmannen. Liefst vier grote TV-netwerken kapten meteen de leugenachtige pers conferentie van de slechte verliezer af. De terugkeer van de USA naar de klimaatakkoorden van Parijs is essentieel. En als klap op de vuurpijl werd op 9 november (naar verluidt) een 95% effectief coronavaccin bekend gemaakt. Dit is pas het winternummer van 't Duumpje," maar het zo mert nu al een beetje, toch? Foto voorpagina: Bruine grootoorvleermuis in bunker aan Schoondijkse Tragel (Luciën Calle). Zie verder het artikel op blz. 14

't Duumpje | 2020 | | pagina 2