De vogelaar Dorpsbos Hoofdplaat 6 7 Oude relicten in het landschap - Bramendijk Toch zal het een flinke inzet vergen van onze vrijwilligers die meer grondeigenaren moeten bijstaan bij het inventariseren. Andere tellingen die op het programma staan, moeten ook gewoon doorgaan. Het inventariseren geschiedt onder verantwoor delijkheid van Het Zeeuws Landschap. Start Topgebied Groede De eerste bijeenkomst over Topgebied Groede vond begin 2019 plaats toen Stich ting Het Zeeuws Landschap initiatief nam voor een gesprek met Agrarische Natuur- vereniging 'Bloeiend West' (aangesloten bij ZLTO), Poldernatuur Zeeland, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en 't Duumpje. In het eerste gesprek bleken er genoeg schouders om het project te ondersteunen, waarna een projectvoorstel werd opgesteld en ingediend bij Provincie Zeeland. In de cember 2019 bleek het project op financiële steun te kunnen rekenen. Hierna zouden gespreksronden volgen met grondeigena ren, waarvan afhankelijk was of de plannen doorgang zouden kunnen vinden. En toen kwam Corona. Corona - vertraging Na driekwart jaar stilstand is de afgelopen maanden alles weer in beweging gekomen en half september heeft een informatie bijeenkomst plaatsgevonden voor alle betrokkenen. Op dit moment worden gesprekken gevoerd met grondeigenaren waarin gekeken wordt naar (onmogelijkhe den. De een ziet het wel zitten, een ander wacht liever nog even af. In Schouwen is het ook zo verlopen. Men startte met een be perkt aantal grondeigenaren en naderhand traden steeds meer landbouwers toe die eerst even de kat uit de boom wilden kijken. Publiciteit Nu alles eigenlijk het komende jaar zijn beslag kan krijgen, wordt het tijd omlig gende bewoners nader te informeren. Zoals de bewoners van Boerenhol waar in de achtertuin van alles staat te gebeuren. En dan moetje natuurlijk op de hoogte zijn. Enkele weken geleden kregen we telefoon van een bewoner van 't Durp dat in het Turpbos een heel apart hertje was gezien. Het gerucht deed de ronde dat het een 'muntjac' zou zijn. Tijdens het gesprek internet geraadpleegd en gezien dat deze soort voorkomt in Indonesië, India en om streken. Dus enige twijfel geuit, maar Willy de Smit, lid van 't Duumpje zou er meer van weten. Willy gebeld en die bleek het diertje, de hoogte ervan 50 cm) en het typerende witte staartje meermalen gezien te hebben. Het kon dus eigenlijk alleen 'een muntjac' zijn, hoe onwaarschijnlijk ook. Het gerucht deed de ronde dat ze rondom Hulst ook gesignaleerd waren. Dus maar even een mail uitgezet naar bekenden van Zeeuws Landschap en Stelt- kluut en per kerende post kregen we van Fred Schenk een link naar Omroep Zeeland: zij wijdden er 12 februari 2016 al een item aan. Daar lazen we van Alex Wieland: "Als er geen actie wordt ondernomen, kan de muntjakzich binnen vijf a tien jaar vestigen in Zeeuws-Vlaanderen. Het exotische zoog dier is in Engeland een plaag. In Zeeuws- Vlaanderen zijn er al een paar gespot." En nu dus in Hoofdplaat. En "Wieland vreest niet dat ze de inheemse reeën zullen verjagen, maar in grote getalen ligt overbegrazing op de loer. Ze schijnen ook de eieren van kwetsbare vogels op te eten." Omroep Zeeland noemt ook John van Vliet van Zoogdierenwerkgroep Zeeland: "Het kan zomaar lopen zoals met de muskusrat, een invasieve exoot. Die was hier uitheems en inmiddels is de populatie van het beestje uit de hand gelopen, omdat er niet snel genoeg actie werd ondernamen." We houden u op de hoogte. Gezicht van Nolletjesdijk naar Boerenhol. Column door Emmy de Koeijer was dus letterlijk en figuurlijk een vogel uit de lucht gevallen die we goed konden zien en herkennen. Om vogels te zien speelt echter ook senti ment een belangrijke rol. Deze zomer ben ik vaak langs Waterdunen gefietst en ook op diverse plekken regelmatig stil blijven staan om te kijken naar de hoeveelheid en diversiteit aan vogels in het gebied. Vaak Zien en gezien worden Vogels kijken kan iedereen, maar vogels echt zien en herkennen vergt toch wel een iets andere blik. Het herkennen en zien van een vogel hangt af van een aantal factoren. Bij de afstand tot de vogel is het belangrijk welke middelen je op dat moment tot je beschikking hebt: een verrekijker, een tele scoop of alleen het blote oog. Het element tijd speelt ook een rol: hoe lang blijft de vogel in zicht, komt hij in een flits voorbij of laat hij zich uitvoerig bekij ken. Misschien is de belangrijkste factor wel de herkenbaarheid en/of voorspelbaarheid. Kijk ik bij ons achter op het land en zie ik iets groots, is de kans dat het een blauwe reiger is vele malen groter dan dat het een kraanvogel is. Hetzelfde geldt voor kleine roofvogels. Het silhouet van een biddende roofvogel langs de weg of boven het land is, ook voor niet vogelaars, vaak direct herkenbaar als een i /V C& - m. m 2 Visarenden gespot in Waterdunen (John du Burck}. r torenvalk. Als je aan het fietsen bent en je ziet er een staan "bidden" boven de berm gebeurt het vaak dat hij steeds een stukje verder vliegt tot hij uiteindelijk in een boog terugvliegt naar waar hij eerst stond. Een torenvalk is wel heel herkenbaar maar niet echt goed benaderbaar. Dit verandert wan neer ze aan het vechten zijn, dan hebben ze alleen oog voor elkaar. Soms is dan voor de verliezende torenvalk een mens nog het minst enge. Begin oktober hoorde ik in de tuin een hoop gekrijs en een klap, enkele seconden later zat er op de vensterbank tegen het raam geklampt: een torenvalk. Hij viel op de grond en daar bleef hij versuft zitten. Gelijktijdig was ongeveer 3 meter boven onze tuin zijn rivaal nog luid aan het krijsen. Het gevallen valkje heeft er onge veer een half uur over gedaan om weer te herstellen. Hij hupte van de grond op een hoop stenen, op de kruidenbak, daarna op de tuintafel, twee meter vliegen naar een iets hogere plek en uiteindelijk 10 meter vliegen op een paal. Tijdens dit hele traject hebben we hem uitvoerig kunnen bekijken en fotograferen. Het grappige was, hij zat steeds naar binnen in het huis te kijken, uit eindelijk voelden wij ons ook bekeken. Hier werd het kijken begeleid door het gejubel van veldleeuweriken, hier werd ik erg blij van. Dan bedacht ik me, dit is alleen nog maar aan de rand van het gebied en nog niet eens in het gebied zelf, maar wat is het genieten. Nu kom ik bij het sentiment. In augustus was ik op een feestje en raakte aan de praat met iemand die ik de afgelo pen jaren wel eens meer op een feestje ben tegengekomen. We babbelden over diverse onderwerpen en het was heel gezellig, tot het over vogels ging. Toen ging het al heel snel van kwaad tot erger. Wat eerst een geanimeerd gesprek was, werd een verbeten en geïrriteerde monoloog over natuurbescherming en de afwezigheid van vogels in de beschermde gebieden. Vooral Waterdunen moest het ontgelden, zij had er nog nooit een vogel gezien. Ik probeerde voorzichtig tegen te sputteren en te vertel len wat ik daar de afgelopen zomer had gezien en gehoord, maar helaas, ik kwam er niet doorheen. Haar eindconclusie en standpunt: er was geen vogel te zien, zeker niet in Waterdunen, maar ook niet in andere aangelegde natuurgebieden. Dit bedoel ik met sentiment, als je iets niet wil zien, zal je het zeker niet zien.

't Duumpje | 2020 | | pagina 4