Kennismaken met fO Piet du Burck, Johnny du Burck en Eveline D'hoore Door Emmy de Koeijer Wie zijn jullie Eerst het sociale verband van dit triple interview: Eveline is de partner van Johnny en Johnny is de zoon van Piet. Piet woont in Oostburg samen met zijn vrouw. Piet is in 1998 na een 40-jarig dienstverband bij PTT, later Postkantoren bv, gestopt met werken. Begonnen als postbode en later werkzaam op het postkantoor. Johnny woont ook in Oostburg en is werkzaam bij de visafslag in Breskens. In de buurt van de visafslag is aan het water altijd van alles te zien, soms ook bijzon dere waarnemingen maar ook in de afslag zelf worden soms ontdekkingen gedaan. Johnny heeft eens een levend kikkertje gevonden tussen de vis, achteraf bleek het om een mediterrane boomkikker te gaan. Ter geruststelling, het kikkertje heeft een veilig thuis gevonden in een terrarium van RAVON. Eveline woont net buiten Oostburg in de polder en is persoonlijk begeleidster bij Juutsom. In deze functie maakt ze o.a. zorgplannen en heeft nauw contact met de cliënten. Door haar belangstelling en kennis van dieren en natuur is ze meer en meer verantwoordelijkheid gaan dragen in de zorg voor de dieren. Het mooie is dat ze haar liefde voor de natuur op deze manier ook kan overdragen aan haar cliënten en collega's. Hoe en wanneer is je interesse in de na tuur ontstaan Piet was van jongs af aan buiten te vinden en had al vroeg oog en interesse voor vo gels. Als jongen verzamelde hij vogeleieren. Hij had hier speciaal dozen voor gemaakt met vakjes van allerlei groottes. Terugkij kend en vertellend hierover beginnen zijn ogen te blinken en komt hij tot de conclusie dat je hier nu absoluut niet meer mee weg kan komen. Tijdens het opgroeien is hij van verzamelaar veranderd in waarnemer. Hij viste ook graag en tijdens het uren doorbrengen aan de waterkant zijn er ook allerlei vogels zien. Na het stoppen met werken kwam er meer tijd vrij voor allerlei liefhebberijen, o.a. het maken van fietstoch ten samen met zijn echtgenote door de polders. Tijdens deze fietstochten heeft de altijd aanwezige interesse voor vogels zich verder ontwikkeld. Een nieuwe vogelspot- ter werd geboren. Niet altijd even leuk voor de vrouw van Piet, maar intussen kijkt ze zelf ook met andere ogen naar vogels; zo helpt ze ook met het tellen van wulpen en roodborsttapuiten. Johnny werd samen met zijn zus al vroeg meegenomen de natuur in, wandelingen met het hele gezin in de Braakman bijvoor beeld. Tijdens een van deze wandelingen hebben ze ooit oog in oog gestaan met een aantal jonge bosuilen die op een tak zaten, een bijzondere ervaring die je altijd bijblijft. Ook was Johnny altijd buiten te vinden als kind, slootje springen en vissen waren favoriete bezigheden. Doorzijn pa leerde hij ook al vroeg vogels herkennen. Eveline is geboren met interesse en liefde voor de natuur en dit was wederkerig. Als klein meisje vond ze gekwetste vogels en dieren of, misschien vonden zij Eveline wel. Altijd in de weer met dieren, bijvoor beeld het tam maken van de vissen in de grote vijver thuis. Als klein meisje ging ze al mee met haar oom die dierenarts was. Bij haar ouderlijk huis is er al jarenlang een kauwenkolonie. Op een dag bracht haar vader een volwassen kauw mee. Hij was al tam en Eveline was van begin af aan dol op hem. De band tussen haar en de kauw was zeer intens. Hij verdedigde haar tegenover anderen en trachtte haar overal te volgen. Op de foto is de driejarige Eveline te zien met de kauw op haar schouder, in het begin nog een beetje eng maar wel de opmaat voor een bijzondere vriendschap die 15 jaar duurde. De natuur bij je thuis Piet en Johnny hebben beiden een kleine tuin met wat groen. In de zomer geniet Johnny van de gierzwaluwen die in de buurt een kolonie hebben. Piet voert ook in zijn tuin en krijgt daardoor bezoek van diverse vogels. De 'standaard' vogels zoals mezen, vinken en mussen, maar ook put ters, goudhaantje en zwarte roodstaart. Natuurlijk, als je die allemaal in de tuin hebt, komt regelmatig ook de sperwer even langs om 'een graantje mee te pikken'. In de polder bij Eveline is er meer te zien, een ruige tuin die insectvriendelijk is, zorgt altijd voor veel leven. Naast de 'gewone vogels' wordt de tuin bezocht door steenuil, torenvalk, patrijzen en ook egels. Eveline hoorde zelf al eens kwartels vlakbij. Wat is de mooiste of leukste natuurerva ring die je hebt gehad Piet herinnert zich een van zijn vele fietstochten met zijn vrouw jaren geleden in het voorjaar langs de kust. Ter hoogte van de Zwarte Polder moesten ze regel matig bukken voortrekkende graspiepers die rakelings over de dijk scheerden. Met honderden tegelijk. Toen hij 's avonds op de site van "Trektellen" bij de vogeltelpost in Breskens keek, hadden ze er die dag bijna 268.000 geregistreerd. Johnny en Eveline hebben al veel bijzon dere ervaringen gehad, dit ook omdat al hun vakanties gericht zijn op de natuur en vogels fotograferen. Een hele bijzondere ervaring hadden ze daarentegen dicht bij huis. In de Zwarte Polder waren ze samen met Jan Lambert aan het fotograferen, er was een Middelste Zaagbek gesignaleerd en die wilden ze graag vastleggen. Jan had zijn camera op een statief staan en zag ineens een vogel zijn kant uitkomen, niet voor een vriendelijk bezoek want hij werd ook aangevallen. Het bleek een Grote Jager (sporadisch in Nederland aanwezig) te zijn. Johnny en Eveline maakten direct foto's van deze aanval en gingen deze samen met Jan staan bekijken. Eveline keek op van het scherm en zag de vogel naar hen kijkend op Jan zijn camera zitten. Helaas hebben ze dit beeld niet vast kunnen leggen, maar het was wel onvergetelijk. Door hun werk voor de Roofvogel werkgroep Zeeland zijn ze nauw betrokken bij de bruine kiekendieven in Zeeuws-Vlaanderen; hierover is ook al eens een artikel verschenen in 't Duumpje. Vorig jaar hebben Johnny en Eveline een jonge zieke kiekendief behandeld, waar door deze toch kon uitvliegen. Dit jaar hebben ze deze door hun verzorgde en geringde vogel teruggezien, dat was ook een erg bijzondere gebeurtenis. Er ver scheen een artikel in "de Takkeling", waarin Eveline deze ziekte, de behandeling en het resultaat beschrijft. Welke natuurervaring zou je nog graag eens willen meemaken Piet heeft wel al enkele malen een wiele waal gehoord, maar er nog nooit een in het echt gezien. Hij hoopt dat hij er ooit een te zien krijgt. Voor Johnny zijn het Morinel- plevieren, die hij graag wil zien én ook fo tograferen. Voor Eveline geldt de wens om velduilen in het broedseizoen in hun eigen biotoop te zien vliegen en foerageren. Voor Eveline is dit voorjaar al een andere wens in vervulling gegaan: op het terrein van Juutsom heeft ze een Hop gezien. Waarom en hoelang lid van 't Duumpje Piet is ongeveer 20 jaar lid. Na zijn pensio nering wilde hij toch meer gaan doen met zijn interesse voor vogels en hij heeft zich toen aangemeld bij de vogel werkgroep van 't Duumpje. Door veel met ervaren voge laars het veld in te trekken, o.a. met Luciën Boerjan, heeft hij steeds meer geleerd over het gedrag van vogels en hoe ze te herkennen. Herkenning door zang, kleuren, vliegpatronen, nestgelegenheden en ook het trekgedrag. Daarnaast heeft hij ook cursussen gevolgd, begonnen in 2001 met de "Basiscursus Vogels Kijken". Johnny is sinds 2008 lid; hij ging al regelma tig mee met z'n pa om ganzen, Steenuilen en Roodborsttapuiten te tellen en besloot ook om lid te worden. In die periode is ook zijn belangstelling voor fotograferen ont staan. Door het veel in het veld zijn en oog voor vogels te hebben heeft hij zich ontwik keld tot een erg goede vogelfotograaf. De redactie van het 't Duumpje is hier ook erg dankbaar voor: we mogen altijd gebruik maken van Johnny's erg mooie foto's. Eveline is geen lid van 't Duumpje, ze is wel lid geweest van de Steltkluut. Ben je actief lid Piet heeft een heel lange lijst van activi teiten voor de vogelwerkgroep. Variërend van veldwerk, zoals Ganzen/Zwanentelling sinds 2006, Broedvogelinventaris Erasmus- bos incl. gegevensinvoer bij Sovon, coördi nator en inventarisatie van huiszwaluwen en roodborsttapuit sinds 2008, diverse slaapplaatstellingen, stadsvogeltelling Oostburg, territoriumonderzoek steenui len/weidevogels en Patrijzen, maar ook de organisatie van de Nationale Vogelweek, diverse vogelcursussen, begeleiding van nieuwe cursisten, organisatie en notulist bij Euro-Birdwatch en tot slot het samenstel len van een activiteitenoverzicht voor de vogelwerkgroep. Kortom, erg veel. Johnny is sinds 2012 lid van de Roofvo gelwerkgroep Zeeland, in 't begin alleen samen met Jaap Poortvliet en sinds 5 jaar doet Eveline hieraan ook mee. Ze inventa riseren de aantallen, slaapplaatsen, nesten en zorgen ook voor de bescherming van de nesten. Tijdens een van deze inventarisaties hebben ze afgelopen april de zeldzame Havikarend gezien, een waarneming die ook de landelijke pers haalde.

't Duumpje | 2020 | | pagina 6