Vleermuizen in West-Zeeuws-Vlaanderen c Onderzoek in een schacht (L. Calle). In de Grote Kerk Groede werd bij de bestrijding van de boktor een aantal keu teltjes gevonden; niet van de boktor, maar van de grootoorvleermuis. Stichting Landschapsbeheer Zeeland deed onderzoek en organiseerde in Groede een ex cursie. In dit artikel besteden kenners Sandra Dobbelaar en Luciën Calle nadere aandacht aan deze weinig aaibare diersoort. In tegenstelling tot bijvoorbeeld vogels zijn vleermuizen voor de meeste mensen een tamelijk duistere groep. In de avond schemer zie je een snelle flard van een jagende vleermuis en dan is ie alweer weg. Geen idee welke soort het was. Ze lijken allemaal bruingrijzig en zijn in de vlucht lastig herkenbaar. Ze maken wel geluid, maar dat is voor de meeste mensen niet hoorbaar. Niet gek dat kennisvorming over deze zoogdieren slechts langzaam op gang kwam. Door systematische monitoring en inzet van moderne technieken is recentelijk wel veel meer bekend geworden over de levenswijze van deze nachtdieren. Al een jaartje of dertig worden er jaarlijks tel lingen in winterverblijven uitgevoerd. Zo zijn trends van betreffende soorten vastte stellen. Periodiek vindt er ook onderzoek op kerkzolders plaats. Ten behoeve van de uitgave van het boek Zoogdieren in Zeeland (Bekker et al. 2010) vond een gebiedsdekkende inventarisatie plaats. Alle kilometerhokken in Zeeland werden met hulp van batdetectoren onder zocht op het voorkomen van soorten. Zo vormde zich een betrouwbaar beeld over de verspreiding van de verschillende soor ten. Naar een soort als de Meervleermuis werd ook diepgaander onderzoek verricht. Het onderzoek Verreweg het meeste onderzoek wordt uitgevoerd door vrijwilligers, zoals van de Zoogdierwerkgroep Zeeland. Net zoals vleermuizen een uitzonderlijke groep zijn, geldt dat eigenlijk ook wel voor de onder zoekers. Het werk is niet altijd even gemak kelijk: bij monitoring van winterverblijven kruip je de hele dag door vieze onder grondse bunkers en kelders. En ook nauwe schachten moeten worden gecontroleerd. Wie kerkzolders en kerktorens wil on derzoeken, gaat de strijd aan met stof fige ruimten, hoge gammele ladders en wiebelige loopplankjes in het halfduister. En als je hoogtevrees hebt of spinnen vieze beesten vindt, kun je ook beter een andere hobby zoeken. Voor onderzoek naar Meer- en Watervleermuis spartel je dan weer een paar nachten achter elkaar in het koude water onder de viaducten bij de Sophia- polder of in de buurt van Retranchement. Half drijvend in opgeblazen banden ben je dan bezig vleermuizen uit mistnetten te peuteren, om ze daarna gewogen, gemeten en gedetermineerd weer vrij te laten. Dan weer scheur je 's nachts als een gek door de polder in een auto volgeladen met anten nes en ontvangstapparatuur om die ene gezenderde Meervleermuis uit te peilen. Maar wat vliegt dat beest snel. Soms wel 40 km/uur. Een meer dan gemiddeld enthousi asme voor dit soort onderzoek is toch echt wel vereist. Ook op andere manieren komt informatie over vleermuizen beschikbaar, bijvoorbeeld door de verplichte Flora- en faunatoetsen bij voorgenomen werkzaamheden. En voor liefhebbers zijn er steeds makkelijker te bedienen batdetectoren, die het geluid van de meestvoorkomende soorten redelijk betrouwbaar op naam kunnen brengen. Een vleermuis uit het net halen (tl Calle). Tien watervleermuizen diep weggekropen in een ventilatieschacht (L Calle). Sandra onderzoekt een kelder ft. Calle). Overzicht vleermuizen in West Zeeuws-Vlaanderen met mogelijke verblijfplaatsen Soort Algemeenheid Winterverblijf Kraamverblijf Baardvleermuis Matig algemeen Bunkers, kelders e.d. Bomen Franjestaart Zeldzaam Bunkers, kelders e.d. Bomen Watervleermuis Algemeen Bunkers, kelders e.d. Bomen Meervleermuis Zeldzaam Bunkers, kelders e.d. Zolders Gewone dwergvleermuis Heel algemeen Huizen Huizen Ruige dwergvleermuis Algemeen Huizen, bomen Bomen Rosse vleermuis Zeldzaam Bomen Bomen Laatvlieger Algemeen Gebouwen Gebouwen en schuren Mopsvleermuis Uitgestorven Bunkers, kelders e.d. Bomen Gewone grootoorvleermuis Algemeen Bunkers, kelders e.d. Zolders, bomen Grootoorvleermuis Uitgestorven Waarschijnlijk gebouwen Kerkzolders De verschillende soorten In West Zeeuws-Vlaanderen zijn er 11 soorten bekend. In de tabel hierboven treft u informatie aan over algemeenheid, winterverblijfplaatsen en kraamkolonies. De algemeenheid geldt voor de situatie in West Zeeuws-Vlaanderen. De in "het wes ten" uitgestorven Mopsvleermuis en Grijze grootoorvleermuis komen nog wel in Oost Zeeuws-Vlaanderen voor. Enkele zeldzamer soorten beschrijven we hieronder wat uitgebreider. Meervleermuis Van de Meervleermuis was in de vorige eeuw een kraamkolonie in Oostburg bekend. Bij een controle in 2007 werd de exacte plek niet gevonden, maar Jan Piet Bekker, Alex Wieland en Luciën Calle troffen nog wel 20 dieren jagend aan boven het Groote Gat. Bij hernieuwde zoektochten is de kolonie helaas niet meer gevonden. On danks de inzet van mistnetten werd geen Meervleermuis vastgesteld. De laatste jaren zijn niet veel waarnemingen meer gedaan, maar in 2018 merkte David Galens een trekker op boven de telpost bij Breskens, waarvan een sonogram is vastgelegd. Franjestaart De Franjestaart werd tijdens een winter- telling door Luciën Calle op 31-1-2020 als nieuw voor de streek ontdekt in de onderaardse kelders van de Stenen Beer in Sluis. De soort lijkt zich langs de kusten wat uit te breiden, hopelijk nu ook in Zeeuws- Vlaanderen. Grijze grootoorvleermuis Voorheen wel in West Zeeuws-Vlaanderen aanwezig, met name in Aardenburg, Sluis, Breskens en Hoofdplaat. Na 1990 is de soort helaas nooit meer aangetroffen. Het blijft nuttig kerkzolders periodiek te controleren. In Oost Zeeuws-Vlaanderen komt de soort nog voor in enkele kerken langs de Vlaamse grens. Mopsvleermuis In de vorige eeuw bestond er een kleine populatie van deze ook landelijk zeer zeldzame soort in en rondom Sluis. In 1987 telden Jan Piet Bekker en Kees Mostert twee, in 1990 zelfs drie, in 1991 twee en in 1994 één dier tijdens wintertellingen in het voormalig jongerenpensionaat. In 1992 was er een zomerwaarneming in een schuurtje nabij Sluis. Na deze waarnemingen is de soort niet meer aangetroffen en het lijkt erop dat ze regionaal is uitgestorven. In Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn er de laat ste 2 jaar jagende dieren opgemerkt in het gebied van Axel tot en met Clinge. Rosse vleermuis De Rosse vleermuis is afhankelijk van ou dere bomen met holten erin. Kraamkolonies worden vooral gevonden in wat grotere bossen. Het is dus niet raar dat deze elders vrij algemene soort in West Zeeuws-Vlaan deren weinig voorkomt. Er was langere tijd een kraamkolonie bekend in parkbos de Elderschans bij Aardenburg. Ook de talrijke oudere populieren op de wallen van Aar denburg en Sluis zouden goede leefgebie den kunnen zijn. Een nieuw project Sinds kort is Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) met steun van provincie Zeeland in het kader van het soortenbeleid bezig met een nieuw project ter bescher ming van vleermuizen. Een drietal acties worden voorbereid: - het herstellen van winterverblijven; - het ondersteunen van bewoners van kerkzolders en kerktorens, zoals de Grijze grootoorvleermuis en - het adviseren bij restauraties van monu mentale gebouwen, met als doel beter rekening te houden met vleermuizen. Het herstellen van winterverblijven zal in 2021 ook in W.Z.VI. opgepakt worden. Het is een goede zaak dan weer een controle ronde op de kerkzolders te doen. Aandachtspunten ter bescherming - Alle maatregelen die een gezonde leefomgeving voor insecten bevorderen, komen ook vleermuizen ten goede. - Insecticiden en bloemarmoede (gebrek aan nectar en stuifmeel) treffen ook vleer muizen. - Het sparen van oudere bomen, rijk aan holten, is belangrijk, evenals het zorgvul dig omgaan met renovatie van oudere gebouwen. - Absolute rust in de winter- en kraamver- blijven is een voorwaarde. - Verbindingslijnen in het landschap als rijen bomen op dijken dienen intact te blijven. Wanneer kap niet voorkomen kan worden, dan gefaseerd. - Vleermuizen hebben last van licht. Het fel uitlichten van monumentale ge bouwen hindert de vleermuis in ernstige mate. Literatuur Bekker J.P. e.a. (red), 2010, Zoogdieren in Zeeland, Fauna Zeelandica deel 6, Zoogdierwerkgroep Zeeland en Het Zeeuwse Landschap.

't Duumpje | 2020 | | pagina 8