Schelde Delta: I 1 Toerisme uit balans (2) een toekomstig UNESCO Global Geopark? 0 .CLIMATE JVING LAB SCHELDT DELTA» Q I O 4700 BP 16 ecreatiebedrijf Room pot is bezig De Wan delaar, op de voorma lige camping De Pan- ner»schu\ir, te ver nieuwen. De 138 stacaravans ma ken plaats voor luxe vakantiehui zen, tot woede van de caravaahou- ders. Vooral de handelswijze van Roompot zint hen allerminst. Hen zou toegezegd zijn dat de ko mende jaren niets zou veranderen op De Wandelaar. December vorig jaar kregen ze echter te horen dat 2020 het laatste jaar op de camping zou zijn, terwijl ze een paar dagen daarvoor wel de rekening voor het komende jaar kregen. Caravan houders op camping Zeebad bij Breskens kregen dezelfde bood schap. ledereen vindt de eigen woonomgeving maar heel gewoon, maar sommigen vinden onze Scheldedelta dermate uniek dat een erkenning als UNESCO-wereld- erfgoed terecht zou zijn. Of het lukt, aangewezen worden als UNESCO Geopark, wordt in 2022 bekend. Onze voorzitter Jo Timmers beschrijft wat er speelt. I Aspiring Unesco Global GeoPark De meeste van onze lezers hebben onge twijfeld wel eens een locatie bezocht die op de UNESCO-werelderfgoedlijst staat, mogelijk zonder dat direct te beseffen. Voorbeelden in onze omgeving: het histori sche centrum van Brugge, de Amsterdamse grachtengordel, de molens bij Kinderdijk. UNESCO is het meest bekend van deze Werelderfgoedlijst en het daarbij beho rende Werelderfgoedverdrag uit 1972, met als doel om erfgoed dat van unieke en universele waarde is voor de mensheid, beter te kunnen bewaren voor toekomstige generaties. Het kan gaan om cultureel of natuurlijk erfgoed of om een mix van beide. De lijst omvat op dit moment ruim 1100 locaties in 167 landen. Unesco Global Geoparken Recenter van start gegaan (in 2015) en daardoor nog wat minder bekend is het UNESCO-programma, waarbinnen gebie den zich kunnen kwalificeren als 'UNESCO Global Geopark'. Geoparken zijn gebieden waar geologisch erfgoed en landschappen van internationale waarde op een integrale manier worden beheerd. Daarbij staan behoud, educatie en duurzame ontwikke ling centraal. De geologische geschiedenis, de cultuurhistorie, de hedendaagse cultuur en de natuur bepalen samen de identiteit van het gebied. Er zijn nu 140 geoparken in 38 landen. Nederland kent slechts één toekenning: De Hondsrug, bestaande uit Oost-Drente en een deel van Groningen. Als het aan de Nederlandse provincies Zeeland en Noord Brabantsamen met Belgische provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen ligt, maakt ook het werkgebied van 't Duumpje straks deel uit van een UNESCO Geopark. Het Vlaams-Nederlandse mondingsgebied van de Schelde, met de vele karakteristieke elementen, die de zee en de rivier in de loop van de tijd in het landschap hebben getekend, heeft met de daaraan gekoppelde cultuurhistorie een unieke identiteit gekregen. Om de programma-managers te citeren: "Er is geen gebied in de wereld, waar de invloed van de mens in de laatste paar duizend jaar op geologie en landschap zo van betekenis was." Het Schelde-estuarium werd in de loop van de jaren blootgesteld aan grote klimaatveranderingen, waardoor dijken bezweken en dorpen verdronken. Met val len en opstaan werd er door de mens naar oplossingen gezocht: een "levend klimaatla boratorium" waarin ook grensverleggende oplossingen als Oosterscheldekering en het Sigmaplan(B) werden ontwikkeld. i Q 33.9 - 28.1 M jaar geleden Zeenlveati - 40 m Ondiepe 7ee met haaien 1 Q 3450 - 2950 BP H ZfL'ii'VL'tLi - tn V1.1 11 Sciieldi- SpfillaIvier Zeeniveau - 2,5 m Getijdeqebied met schorren/slikken en veengebied Naast de genoemde provincies zijn veel partijen betrokken bij dit initiatief (o.a. de Zeeuwse Milieufederatie, Het Zeeuwse Landschap, Staatsbosbeheer, Natuurmo numenten en het Instituut voor Natuur- en milieueducatie) en er wordt op dit moment hard gewerkt aan een bidbook dat eind 2021 moet worden ingediend en waarmee men zich hoopt te kwalificeren voor de aanwijzing als UNESCO Geopark in 2022. Daarmee krijgt het gebied de internationale erkenning die het verdient. Het bidbook zal ook aandacht besteden aan educatie: verschillende organisaties die actief zijn in het gebied kunnen kennis en informatie over het Geopark aanbieden en uitwisselen met inwoners en bezoekers van het gebied! Ook onze vereniging zou hierin mogelijk een rol kunnen spelen. Het GEOPARK Schelde Delta (in oprichting) benoemt binnen West Zeeuws-Vlaanderen als onderdelen: - ZLD-12 Verdronken Zwarte Polder; - ZLD-13 Strandwal Zeeuws-Vlaanderen; - ZLD-14 Zwin; - ZLD-16 Braakmankreek; - ZLD-17 Zwin-kreekrestanten; - ZLD-19 Passageule; - ZLD-21 Dekzandgebied Aardenburg; - ZLD-24 Westerschelde-Voordelta. Op het kaartje hierboven zijn het de geelge- kleurde gebieden. Gidsencursus Een tweedaagse opleiding voor gidsen die naast hun huidige gidsenwerk, geïnteres seerd zijn in de geschiedenis van het ge bied en de wisselwerking tussen geologie, natuur en mens in het Schelde-Deltagebied werd i.v.m. Covid-19 maatregelen door geschoven naar 2021. Van natuurgidsen wordt verwacht dat zij informatie over de ontstaansgeschiedenis/geologie en de menselijke interactie toevoegen aan hun bagage en daarmee hun huidige verhaal verdieping geven en zo met verhalen, feiten en cijfers het enthousiasme voor het Geo park Schelde Delta uitdragen. Indien u be langstelling heeft hieraan bij te dragen, laat het weten. U kunt zich richten totzeeland@ ivn.nl of secretariaat@duumpje.nl Meer weten: www.scheldedelta.eu Redactielid Emmy de Koeijer houdt ons op de hoogte Een groep verontruste bewoners van de gemeente Sluis heeft zich onder de naam Toerisme Uit Balans (TUB) verenigd. Deze bewoners maken zich zorgen over het tot nu toe gevoerde beleid van de gemeente Sluis en de plannen voor de toekomst. De druk van toerisme op de leefomgeving, het volbouwen van de kustlijn, het tweede woningbeleid, het versoberen van voorzie ningen voor de vaste bewoners en de nog geplande uitbreidingen van vakantieparken zijn een bron van zorg. In de vorige uitgave van 't Duumpje is hier ook aandacht aan gegeven, de beweging was toen net opge start. Intussen zijn we drie maanden, een brandbrief en een gesprek met wethouder Ploegaert verder. In de brandbrief zijn de zorgen en wensen voor de toekomst op lange en korte termijn verwoord. Deze brandbrief is verstuurd naar het College van B&W, de gemeenteraad, de dorpsraden en enkele andere organi saties. Ook is de brandbrief te lezen op de Facebookpagina, die intussen al meer dan 700 volgers heeft. Het is heel belangrijk om nog eens te benadrukken dat TUB niet tegen toerisme is, integendeel. Maar ook de gemeente zal even hebben moeten slikken bij de prognose van het aantal overnach tingen tot 2030: een stijging van ruim 50%... Kortom, er moet echt iets gebeuren om de balans tussen toerisme en leefbaar heid te hervinden. Om een volwaardige gesprekspartner te zijn voor de gemeente en om het mogelijk te maken om formeel bezwaar te maken tegen een aantal uitbrei dingsplannen wordt TUB een vereniging. TUB wordt door heel veel mensen gesteund maar om echt een vuist te kunnen maken zijn er meer actieve leden nodig. Daarom bij deze een oproep u aan te mel den bij toerismeuitbalans@gmail.com. Uit: PZC24-10-2020 Dob Mem NleuwvUet-Bad R ZLD-17 VL-47, •VL-42 VL-41 lVL-43 'WJI VL-33 VL-40 VL-37 VL-4 VL-3B,

't Duumpje | 2020 | | pagina 9