Vlinder-allerlei Korte berichten 18 In het jaarverslag van onze vlinderliefhebbers schetsten we de grote lijnen. Op deze pagina gedetailleerder informatie van Frieda Pillen, Henk Bondewel, Huib van Iwaarden en Pieter Simpelaar. Topgebied Groede (TG) Huib van Iwaarden spendeerde niet alleen tijd aan ondersteuning van de agrarische sector in Topgebied Groede, maar bracht ook macro-nachtvlinders op een tweetal akkerranden binnen TG in kaart. De resul taten van die tellingen, Huib noteerde 533 exemplaren, verdeeld over 62 soorten, gin gen rechtstreeks naar de Vlinderstichting. Om de waarnemingen van akkerrand en akker goed met elkaar te kunnen vergelij ken, besloot hij ook in de aangrenzende ak ker een meetpunt in te richten voor dezelf de macro-nachtvlinders. De Vlinderstichting werkt de door Huib aangeleverde gegevens verder uit en zal daarvan verslag doen. Een geheel nieuwe opzet binnen Nederland, dus een primeur voor Topgebied GroedeBinnenkort leest u er meer over. Voor de Nationale Nachtvlinder Nacht, 20 juni, koos Huib opnieuw een akkerrand in TG: 151 exemplaren en 37 soorten. Naast het statisch nachtelijk onderzoek met de LED-emmer keek Huib ook naar dagvlin ders op verzoek van de Vlinderstichting. Gestart in 2019 en in 2020 voortgezet in een akkerrand binnen TG. In 2020 werden op die route 1976 exem plaren dagvlinders (2019 2000 ex.) geteld met 14 soorten dagvlinders. Soorten die het, ook landelijk, in de warme zomer goed deden, waren Icarusblauwtje, Bruinblauw- tje, Hooibeestje en Oranje - en Bruin zand oogje. Opmerkelijk was de waarneming in augus tus van het Resedawitje, foeragerend op Knoopkruid. Deze soort wordt in ons land 4 x per jaar gezien, in het oosten. Dus nu ook al officieel gevalideerd in TOP-gebied Groede! Andere highlights onder de 22 in TG waar genomen soorten: Koninginnepage, Oran jetipje, Oranje Luzernevlinder, Bont zand oogje, Kaasjeskruiddikkopje en Gehakkelde aurelia. Wegens COVID-19 was waarnemen een eenzame bezigheid en als we over enkele maanden weer in veilig(er) vaarwater zit ten, zou het leuk zijn als ook andere leden van 't Duumpjeeen handje kunnen helpen. Ook Huibs tuin aan de Groese Walenstraat is een walhalla voor vlinders: in 2020 vlogen zo'n 7253 vlinders behorend tot 211 soorten in de hier bijna dagelijks opgestelde nacht- vlinderval. In een vorige uitgaaf las u over de in april waargenomen Zwartvlekspikkel- t spanner. Dat was een kers op de taart, want de eerste waarneming in Zeeland. Tijdens de Nationale Nachtvlinder Nacht, helaas ook zonder publiek, genoten 166 exemplaren en 51 soorten van Huibs gast vrijheid. Frieda Pillen, Henk Bondewel en Pieter Sim pelaar ontplooiden als gebruikelijk ook flink wat activiteiten, maar door Corona startten ze wat later. Eureaiotuinen Afgezien van vlinders lieten ze zich hier verrassen door twee Reegeiten die op de loop gingen. Vanaf de Boomkreekweg nam iemand een foto van een vergezellende Reebok. Valt er binnenkort een Bambi in de Euregiotuinen te verwachten? Bijzondere vlinders hier waren Ptilodon cu- cullina (Esdoornvlinder) en Chilodes mari- tima (Smalvleugelrietboorder). Beide staan op de Rode Lijst vermeld als resp. 'gevoelig' en 'kwetsbaar'. Ouarles van Uffordwea. Oostbura In de tuin van Henks dochter werd de vlin- derval 19 maal opgesteld en ook wat vroe ger begonnen. Bijzondere vangst hier was de Tholera cespitis (Donkere grasuil). Op de Rode Lijst gekenmerkt als 'bedreigd.' In 't Zwin bii Piet Jansen Hier plaatsten wij de vlinderval 10 keer met als bijzonderheid tweemaal een Apo- rophyla nigra (Zwarte witvleugeluil - Rode Lijst 'gevoelig') en de als zeldzaam bekend staande Agrotis ripae (Duinworteluil - Rode Lijst 'kwetsbaar'). Deze laatste vangen we in het Zwin vrij veel: dit jaar 27 exemplaren. Tuin in Lanaestraat te Oostbura Hier plaatsten we de vlinderval 16 keer, maar hebben we geen speciale soorten aangetroffen. Langestraat vld. srt 410 48 92 23 15 8 25 9 5 3 4 2 2 1 4 1 1 1 1 1 41 Euregiotuin Quarles v. Ufford Zwin Aantallen vld. srt. vld. srt. vld. srt. Uilen 972 66 3159 74 1379 79 Spanners 317 45 245 39 418 56 Spinneruilen 129 17 76 15 166 13 Tandvlinders 32 8 31 6 19 5 Pijlstaarten 5 1 16 4 15 6 Wortelboorders 29 1 11 2 2 1 Visstaartjes 6 1 9 1 27 4 Eenstaartjes 3 2 5 2 15 4 Spinners 10 2 6 1 Houtboorders 2 1 2 1 Slakrupsen 1 1 1 1 Micro vlinders 48 41 50 Afkortingen: vld.: aantal vlinders srt.: aantal soorten. In voorgaande uitgaves resteerde te weinig redactionele ruimte voor deze ru briek. Maar als u dacht dat we stilzaten, bent u verkeerd ingelicht. Vrijwilligers gezocht voor inventari satie rugstreeppadden De indruk bestaat dat het niet goed gaat met de rugstreeppad in het Zeeuwse lan delijk gebied. In een aantal grotere natuur gebieden zoals de duinen en de Zuidkust van Schouwen houdt de soort goed stand, maar daarbuiten lijken de aantallen omlaag te gaan. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en RAVON (Reptielen Amfibieën Vissen On derzoek Nederland) willen de schouders er onder zetten om deze negatieve trend om te buigen. Dat kan door aanleg van nieuwe biotopen op strategische plekken in het landschap en een goed beheer daarvan. Maar voordat de eerste schop de grond in gaat, willen deze organisaties eerst de verspreiding van deze amfibie in Zeeland scherper in beeld brengen. De komende twee jaar zal daarom benut worden voor een gebiedsdekkende inventarisatie van Zeeland. We willen in kleine teams op ge schikte avonden in het voorjaar en de zo mer Zeeland doorkruisen op locaties waar de trefkans hoog is en dan om de paar hon derd meter even stilstaan om te luisteren of er kooractiviteiten hoorbaar zijn. In West Zeeuws-Vlaanderen zijn er heel weinig recente waarnemingen, slechts twee locaties. In 2017 zijn ongeveer 10 roe pende dieren gehoord bij Cadzand-Bad. Deze zijn mogelijk afkomstig uit het Belgi sche Zwin, waar de dieren uitgezet zijn. En in 2014 één dier bij de Koninginnehaven bij Braakman-Zuid. Het geluid van roepende rugstreeppadden is tot op enkele honder den meters hoorbaar. Locaties en een in schatting van het aantal dieren worden dan op kaart geregistreerd. Daarvoor zoeken we vrijwilligers. Het idee is om vanaf dit voorjaar in groep jes van twee in een auto of op de fiets een heel gebied af te zoeken, maar wie alleen op pad wil, kan dat natuurlijk ook. Vrijwil ligers kunnen zich voor een gebied opge ven. ledereen die zich opgeeft, krijgt van tevoren instructie. Opgeven kan bij SLZ: info@landschapsbeheerzeeland.nl Ongewenste kunstjes in Sluis Veel dorpsraden lopen te hoop tegen het bouwen en verbouwen van woningen in kustdorpen als bv. Cadzand en Retranche- ment waar de eigen jeugd niet in staat is tegen een redelijke prijs een woning te ver werven. Dorpsraden kaarten de gang van zaken al jaren aan en het onderwerp "heeft de voortdurende aandacht" van onze be stuurders, maar er verandert niets. Eigen inwoners beginnen zich te verenigen in "Toerisme uit balans" en "Euregiotuinen voor ons", maar toch gaan ontwikkelingen aan de kust, binnen onze dorpen en in het buitengebied gewoon door. En soms wordt meer ruimte opgeslokt dan volgens norma le regels toegestaan kan worden. Een pla nologische truc die ons inziens voor Sluisse operaties misbruikt wordt, is de regeling ruimte-voor-ruimte. Ruimte-voor-ruimte-regeling De regeling is eigenlijk bedoeld om ver krotte woningen en opstallen in de directe omgeving weg te strepen tegen passende nieuwbouw, maarzoals het rapport Rem- kes blootlegde, zijn overheden teveel be zig met het opzoeken van grenzen om het grotere investeerders naar de zin te maken. Dat zo'n nieuw verdienmodel zich zelden verdraagt met het kleinschalig belang van de eigen bevolking is ondergeschikt. Zo werkte enkele jaren geleden gemeen te Sluis eraan mee om al jaren leegstaande varkensstallen onder de rook van Clinge te laten aanschaffen door een ondernemer. Het wegbestemmen daar (de bouwtitel via 'ruimte-voor-ruimte') kon dan in Sluis wor den uitgeruild tegen een nieuwbouwboer- derij aan de Molenweg te Zuidzande. Naaste buren en 't Duumpje voerden be zwaren aan die gemeente Sluis rücksichts los van tafel veegde. Enkele buren gingen naar de rechtbank die gemeente Sluis af serveerde vanwege de klungelige bestem mingsplanprocedure: allerlei onderzoeken waren niet uitgevoerd en aan het oordeel van de agrarische adviescommissie was ook voorbijgegaan. Deze commissie vond het nergens voor nodig een nieuw bouw blok toe te kennen als meer dan genoeg boerderijen te koop stonden in Sluis. Hernieuwde poging: Platteweg 2 Begin 2020 vernamen we dat er rondom Terhofstede opnieuw 'iets gaande was.' Vorige maand kwam de aap uit de mouw: ditmaal was voorgekookt een leegstaande nertsenstal in Terhole (gemeente Hulst) aan te kopen en met de hier verdiende vierkan te meters kon in Terhofstede aanmerkelijk meer bebouwd worden dan zonder deze truc mogelijk zou zijn geweest. De toelich ting verheerlijkt het 'verstenen' van Terhof stede ten behoeve van het 'ontstenen' in Terhole. En, als plus voor de natuur, wordt een heuse "landschapstuin met natuur waarden" aangelegd. Een lachertje en we hebben gemeente Sluis onze twijfels ken baar gemaakt. En er komt nog meer aan. Zo werden we 18 februari op de Internet pagina van de PZC getroffen door "ZLTO Hulst waarschuwt voor drugslabs in leeg-

't Duumpje | 2021 | | pagina 10