6 7 Met veel inspanning is het ons toch weer gelukt om voor het knotseizoen 2020-2021 een lijst met knotadressen samen te stel len. Helaas verhinderde de 2e Covidgolf ons begin november aan deze lijst te be ginnen. Ook de landelijke natuurwerkdag, gebruikelijk samenvallend met de nieuwe seizoenstart van de knotwerkgroep werd afgelast. Toch kunnen we terugzien op een aantal mooie knotzaterdagen waarbij we door alle knotadressen weer zijn verwend met koffie, thee, soep en andere heerlijkheden. We zien er naar uit om na de Covid -19 pan- demie de draad weer op te pakken en we hopen in november 2021 weer met onze groep natuurbeheerders op veilige wijze te kunnen aantreden. Vogelwerkgroep Wat een jaar. Door Covid-19 zag het er heel anders uit dan gepland, ledereen gedwon gen aan huis gekluisterd, geen familiebe zoekjes en niet op vakantie. Vergaderen was er ook niet bij. Alleen in januari en fe bruari kwam de vogelwerkgroep bijeen. En in september slechts met een select groep je, gevolgd door een uitgebreide nieuws briefvoor alle 48 leden. De natuur was gelukkig wel 'open' en wat doe je dan in zo'n jaar?-fc|atuurlijk, vogels kijken. Alleen niet in groepsverband: daar om werden de gebruikelijke excursies, Zeeuwse Vogelaarsdag en broedvogel- (BMP) tellingen voor het hele jaar afgelast. De meeste andere tellingen gingen ge woon door. Onze vogelaars gaan toch vaak individueel op pad. Winter Het jaar begon op 11 januari met de gan zen-slaapplaatstelling bij de Hooge Pla ten en gedurende de wintermaanden tel den we maandelijks alle ganzen en zwanen in de polders, inclusief reigers en roofvo gels. Half januari werd dit aangevuld met de midwintertelling en werden alle water vogels geteld, ook binnen de kernen. Ex tra aandacht ging uit naar de man/vrouw verhouding bij de wilde eend. Sinds de ja ren '90 is het aantal broedparen van deze soort namelijk met 30 procent afgenomen. Sovon en Vogelbescherming riepen 2020 daarom uit tot 'Jaar van de Wilde eend'. En tijdens enkele avonden telden we ook de slaapplaatsen van wulpen, kiekendieven, grote zilverreigers en aalscholvers. Rondom Groede brachten enkele leden roepende patrijzenmannetjes in kaart. Dit in het ka der van het akkervogelproject Topgebied Groede. Ook werden er steenuil nestkas ten opgehangen op erven in de driehoek Aardenburg/Oostburg/Sluis. Uit ons on derzoek in 2019 bleek hier namelijk een grote afname te zijn. Het gaf aanleiding tot een actieplan in samenwerking met STONE, de Steltkluut, SLZ en de Provincie Zeeland om het broedhabitat de komen dejaren te versterken. We hopen dat extra nestgelegenheid de steenuilen een hand je helpt. Voorjaar En toen was het opeens opmerkelijk rus tig in West Zeeuws-Vlaanderen. Recrea tieparken en horeca waren gesloten en toeristen bleven weg. Het gaf onze voge laars de kans om op hun gemak de polders uit te kammen. Er werd een record aantal roodborsttapuiten geteld! 214 territoria, bijna driekwart meer dan voorgaande ja ren. Een uitgebreid verslag hiervan is te le zen in de vorige editie van 't Duumpje (nr. 4,2020). Ook de kernen bleven niet onge moeid. In Oostburg, Retranchement, IJ- zendijke, Waterlandkerkje, Sluis en Groede werden de stadsvogels in kaart gebracht voor het MUS-meetnet. Nestkasten van to renvalk en kerkuil werden gecontroleerd en de jongen van een wetenschappelij ke ring voorzien. Er waren minder jongen dan het jaar ervoor, maar 2019 was dan ook een uitzonderlijk goed jaar. Een aantal van de geringde jongen werd afgelopen winter opnieuw waargenomen elders in Zeeuws-Vlaanderen. Onze kiekendiefbe schermers hielden ondertussen kreken en akkers in de gaten om de bruine kieken dief te volgen. Er werd dit jaar zelfs een sa menwerking opgezet in de vorm van een Steunpunt Bruine kiekendief. Ze vertelden er alles over in de laatste herfsteditie van 't Duumpje (nr. 3,2020). En in de Lutherse kerk in Groede huizen al jaren gierzwalu wen. Dit jaar werd door enkele leden een project opgezet waardoor we de gierzwa luwen nu ook op afstand via camera's kun nen monitoren. Zomer Half juli telden we de ganzen die in de zomer, of eigenlijk het hele jaar rond, in onze natuurgebieden verblijven. Daarbui ten werden op erven en in de dorpen 733 huiszwaluwnesten gevonden. Helaas een slecht seizoen: 12,5% minder dan in 2019. Veel nesten waren afgevallen en niet her steld. Het was immers extreem droog tij dens het broedseizoen, waardoor er wei nig tot geen nestmateriaal voorhanden was. Vooral in de dorpen Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand-Dorp, Eede en Nummer Eén was het verval het grootst. Naiaar In oktober was het tijd voor de jaarlijkse Euro Bird Watch en enkele leden stonden paraat bij de telpost Breskens om de na jaarstrek te volgen. En eind het jaar deed een van onze leden een aantal PTT (Punt- Transect Telling) - tellingen om de winter vogels in kaart te brengen. Daarnaast werd dit jaar de laatste hand gelegd aan het digi taliseren van oude waarnemingen voor de in wording zijnde Avifauna Zeelandica. We hopen dat er in 2021 opnieuw gelegen heid komt om samen te komen en onze vo- gelwerkgroepactiviteiten te hervatten zo als vanouds. Jimmy Pijcke Plantenwerkgroep Zoals bij veel activiteiten kon ook de agenda van de plantenwerkgroep overboord toen Nederland intelligent in lockdown ging. Pas tegen de zomer, toen de versoepelingen van overheidswege het toelieten, werd toch nog een aantal excursies georganiseerd. In volgorde van de excursies namen er 2,9, 9,9,10 en 13 deelnemers aan de inventarisa ties deel. De groep telt 15 personen. Om te testen of de anderhalve meter tijdens een excursie goed is te handhaven wordt er op 16 mei een eerste proefexcursie ge houden met twee personen in het Ponte- bos. Dat levert een aardige lijst op van 119 soorten. Meest in het oog springend was de vondst van een exemplaar Brede orchis en een flinke populatie van de Bokkenorchis. De eerste echte excursie gaat op 2 juli naar de buitendijkse glooiing van de zeedijk ter hoogte van de Piaskreek bij Hoofdplaat. We vinden tussen de stenen van de zeewering 92 soorten. Daaronder veel Zeevenkel, ooit zeldzaam, maar tegenwoordig een fraaie en fris geurende algemene verschijning. Ook een polletje Wilde marjolein langs het fiets pad is een fraaie vangst. Twee weken later, op 16 juli, brengen we een bezoek aan een klein stukje Waterdu- nen. Tussen de boerderij en de Kieweg wor den 109 soorten aangekruist. Op de lage kale oever, die inmiddels onder invloed van zilt zeewater staat, vinden we enkele zilte soorten zoals Zilte rus, Zulte, Zilte schijn- spurrie en Dunstaartje. Bijzonder zijn de grote aantallen Akkerdravik die hogerop worden aangetroffen in het zoete deel. Ook de groeiplekken met Reuzenpaardenstaart in het sloottalud zijn geen alledaagse ver schijning. Bokkenorchis (John du Burck) Op 30 juli struinen we door het kleine natuurgebiedje ten westen van de Cle- temspolder. Het wordt al sinds de aanleg beheerd door werkgroeplid Michel. We strepen niet overdreven veel soorten, maar wel een aantal bijzondere. Zo treffen we de afgestorven restanten van zowel Bijenor chis als het Hondskruid (ook een orchidee) tussen de overige vegetatie. Ook de zeld zame Kleinbloemige roos wordt aangetrof fen. Al is daar in het nieuwe seizoen nog wel wat nader bewijsmateriaal voor nodig. Op 13 augustus maken we een rondje door een weiland langs de Liniedijk (SBB). In dit door koeien beweide gebied tellen we tot aan de eerste druppels regen 99 soor ten. We treffen enkele leuke soorten. On der andere Gewone agrimonie, Klavervre ter, Echt duizendguldenkruid en een flink aantal Brede wespenorchis. De vondst van Beemdkroon, Blaassilene en Muskuskaas jeskruid is zo goed als zeker terug te voeren op de inrichting van het gebied toen een zaadmengsel met soorten uit het rivieren gebied is ingezaaid. Het seizoen wordt afgesloten op het Goed- land de Marolleput, een particulier natuur gebiedje bij het gelijknamige gehucht. We strepen geen soorten, maar richten onze blik tijdens een rondwandeling op de ont staansgeschiedenis en het beheer van het gebied. Onder meer het verschil tussen koeienbegrazing en hooibeheer op de ve getatiesamenstelling komt aan bod. Awie de Zwart Vlinderwerkgroep Net op het moment dat de vlinders weer aan het vliegen zouden slaan, begon Co rona ons leven te beheersen en werden bijeenkomsten opgeschort. In tegenstel ling tot bv. de vogelwerkgroep waar SO VON veel langlopende projecten aanstuurt, die individueel voortgang kunnen vinden, ontbreekt bij onze vlinders zo'n landelijke agenda. Iedere vlinderaar bepaalt dus zelf in hoeverre inventarisaties men Corona-vei lig wenst voort te zetten. Huib van Iwaarden uit Groede is als van ouds druk in de weer en hij deed ons een overzicht toekomen wat in Groede en om streken gebeurde voor dagvlinders en ma cro-nachtvlinders. In onze vorige uitgaaf werd een artikel ge wijd aan TOP-gebied Groede waar enkele landbouwers experimenteren met natuur- inclusieve landbouw. De minder intensie ve bewerking leidt tot lagere opbrengsten, waarvoor de landbouwer gecompenseerd wordt. Het leidt ook tot een biodiverser na tuur en Huib helpt een landbouwer in deze contreien in beeld te brengen wat er alle maal meer aan beestjes in de akkerranden verblijft dan voorheen. De nieuwe aanpak wordt ondersteund door o.a. ZLTO die hun leden "LED-em mers" ter beschikking stelt. Klein, hand zaam, met een batterij voor de lamp en nog wat experimenteel, maar ze werken prima. Je kunt ze overal neerzetten in ak ker of akkerrand. Huib bedient zich samen met de akkerbouwer inmiddels van 3 Led emmers. Naast Huib gingen ook Pieter Simpelaar, Henk Bondewel en Frieda Pillen op Corona- veilige wijze door met hun reguliere pro gramma. Ze onderzochten de vlinderstand in de Euregio- en enkele andere Oostburg- se tuinen aan Langestraat en Quarles van Uffordweg. Ook Het Zwin kreeg hun aan dacht. Voor gedetailleerder informatie ver wijzen we u naar blz. 18 van dit blad. Planologie Handhaving binnen gemeente Sluis laat nog steeds te wensen over. Met betrekking tot een tweetal al jaren lopende handha- vingszaken, waar we ons inziens al jaren van het kastje naar de muur gestuurd wer den, dienden we klachten in bij de klach tencommissie. Onze vereniging maakte nooit eerder van deze democratische mo gelijkheid gebruik, maar we achtten de tijd rijp voor een onpartijdig en onafhankelijk advies, hetgeen ons te verkiezen leek bo ven de ons bekende ontwijkende en moge-

't Duumpje | 2021 | | pagina 4