Kennismaken met Heieen van Elsacker Het Groene Strand 10 11 die kasten met bijen had staan tussen de fruitbomen. Daar ontstond Heieens interes se voor bijen. Na het volgen van cursussen en de praktijklessen van Kees werd Heieen één van de weinige vrouwelijke imkers van Nederland. In de jaren '80 een behoorlijke noviteit, een jonge vrouw tussen sigaarro- kende mannen van vaak middelbare leef tijd. Na Kees zijn pensionering heeft Heieen de kasten met bijen overgenomen. Toen Heieen in het bestuur van de imkervereni ging Walcheren zat, hebben ze een cursus drachtplanten georganiseerd. Deze cursus werd gegeven door Luciën Calle, een vat vol kennis en enthousiasme. Door de cur sus en bijbehorende excursies ging er voor Heieen een wereld open: hoe belangrijk de wilde planten waren en hoeveel insecten anders dan de honingbijen hiervan afhan kelijk zijn. Vanaf die tijd ging Heieen op een andere manier kijken naar wat er allemaal tussen de fruitbomen groeide. De natuur bij je thuis Thuis is een terrein van 2 hectare in de pol der, waar Heieen en Piet wonen. Dochter Maartje heeft er haar atelier en Maartjes partner Iris baat een camping uit en organi seert tentoonstellingen in de projectruim te. Alles op het erf gebeurt zo natuurlijk en ecologisch mogelijk. Om een voorbeeld te geven: het afvalwater van de camping wordt gezuiverd middels een helofytenfil- ter. De bomen en struiken in de windkering vormen een echte Zeeuwse haag, met o.a. meidoorn, sleedoorn, vlier, wilde rozen, eiken, populieren. Verder zijn alle bomen en struiken op het terrein inheems, bij de vele bloeiende planten zitten er ook een paar 'vreemde' tussen. Al deze bloeiers zijn erg belangrijk voor de bijen die meever huisd zijn naar Groede. De bijen worden in kasten gehouden maar ook in echte kor ven, die door Heieen zelf gemaakt werden. Als een terrein met zoveel liefde en respect voor de natuur beheerd wordt, creëer je automatisch ook een vogelparadijs. In de weide voor het huis foerageren dagelijks torenvalken buizerd, regelmatig een klucht patrijzen op het erf, een ijsvogel komt vaak langs en als slagroom op de taart woont er sinds kort een kerkuil ergens op hun ter rein. Uiteraard is ook het 'gewone spul' aan wezig. Afgelopen zomer verscheen er nog een extra cadeautje: een klauwier in de windkering. Wat is de mooiste of leukste natuur ervaring die je hebt gehad De vogels zien die hierboven beschreven staan is elke keer weer bijzonder. Maar elk jaar komt er weer dat speciale moment, het eerste sneeuwklokje open te zien staan. Een heel speciale ervaring heeft Heieen in Kenia meegemaakt: in een dorre droge woestijn na een regenbui waren ineens prachtige knalrode bloemen te zien. Waarom en hoelang lid van 't Duumpje Heieen hoorde enthousiaste verhalen over 't Duumpje en werd uitgenodigd eens mee Door Emmy de Koeijer te gaan met de plantenwerkgroep. Dit was en is een heerlijke manier om mensen te ontmoeten, terwijl je rondstruint en speurt naar al wat groeit en bloeit. Daarom sinds 2018 lid van het Duumpje, want ze heeft er nu ook tijd voor. Welke natuurervaring zou je nog graag eens willen meemaken Heieen kijkt elk voorjaar uit naar de huis zwaluwen. Een oprechte wens is om op het terras te kunnen genieten van de af en aan vliegende zwaluwen. Er hangt een kunst nest aan het huis als uitnodiging maar tot nu toe is dit helaas genegeerd. Ben je actief lid Heieen is lid geworden van de planten werkgroep en heeft in 2019 ook meege daan aan excursies. De plantenwerkgroep inventariseert planten in kilometerhokken. Met een groep van ongeveer 8 mensen trekken ze erop uit. Zo'n te inventariseren gebied kan in een stad, dorp, een industrie gebied of in een natuurgebied liggen. In 2020 is dit niet gebeurd en hebben alleen enkele tuinexcursies plaatsgevonden. Ze leert ontzettend veel van de andere leden van de werkgroep en haar kennis groeit ge staag. Deze kennis wordt ook thuis inge zet om te inventariseren wat er groeit en bloeit. Het is interessant om te zien hoe de wilde planten zich ontwikkelen vanaf het moment dat ze er zijn komen wonen. Zul len er planten verdwijnen of komen erbij? Meer informatie op: www.viervaart.nl Wie ben je Sinds juni 2017 woont Heieen samen met haar man Piet Korstanje op de Viervaart aan de Barendijk in Groede. Heieen komt oorspronkelijk van 'den overkant'. Gebo ren in Wemeldinge en daar tot haar acht ste gewoond, de rest van haar jeugd werd doorgebracht in Goes. Daar heeft ze Piet le ren kennen, zoon van een fruitteler. Na een aantal jaren in een boekhandel in Goes te hebben gewerkt, lonkte de grote stad, ze pakte het serieus aan en vertrok naar Am sterdam. Piet had intussen tuinbouw en cultuurtechniek gestudeerd en ging wer ken bij de SNV (Stichting Nederlandse Vrij willigers). Hij kreeg een baan aangeboden in Kenia en Heieen is meegegaan. Uiteraard getrouwd; in die tijd werd er nog anders aangekeken tegen de zelfstandigheid van een vrouw. In Kenia werkte Piet en zat Heieen "thuis". In deze periode is haar lief de voor Afrika ontstaan. zijn er ook drie kinderen geboren. Na 12 jaar bleek de grond (zware klei) niet echt geschikt voor hun manier van fruit telen en zijn ze verhuisd naar Oostkapelle. De grond was er lichter en daardoor beter ge schikt voor biologische fruitteelt. Na 25 jaar hebben ze dit bedrijf verkocht en zijn ze neergestreken'aan de Barendijk. Hoe en wanneer is je interesse in de natuur ontstaan Als je als kind opgroeit in een dorp is de na tuur nooit ver weg, maar je moet er ook open voor staan. Van jongs af aan werd He- leen al geboeid door de bloemen in de tuin, de vogels in het veld en alles wat er te ont dekken was. Het opstijgen en jubelen van de veldleeuweriken is iets wat haar altijd bij blijft. Tijdens haar puberteit en als jongvol wassene begon ze zich ook te interesseren voor biologische voeding en alles wat daar mee te maken had. Mede hierdoor hebben Na drie jaar Afrika hebben Piet en Hei een hetfruitteeltbedrijf van zijn ouders in 's-Heer Hendrikskinderen overgeno men. Het werd geen simpele overname want zij besloten om er met biologische fruitteelt te beginnen. In deze periode zij eind jaren '70 gekozen om fruit te gaan telen op biologische wijze. In die tijd een moedig besluit want er was op dit gebied nog weinig ervaring en het betekende veel pionieren. Op het bedrijf dat ze overgeno men hadden, was er ook werknemer Kees De uitwerking en realisatie van het pro jectplan, ontwikkeld onder bovenstaande naam als een gezamenlijk initiatief van de St. Anemoon, Duinbehoud, IVN en de Pro vinciale Landschappen (w.o. Het Zeeuwse Landschap), werd in mei 2020 mogelijk ge maakt door een bijdrage van 2,4 miljoen euro van de Postcode Loterij. Doel: samen voor een natuurlijker strand vol leven. Stranden dragen bij aan de biodiversiteit in ons land. In het vloedmerk leven unie ke plant- en diersoorten en vinden strand- broeders een plek om te broeden. Door de toegenomen druk, verstoring en machina le schoonmaak, is de natuur op de Neder landse stranden sluipenderwijs verdwenen. Waarvoorheen de Bontbekplevier nog broedde is nu alleen nog een strakgetrok ken strand zichtbaar, zonder afval maar ook zonder natuurlijk strandleven. Dit kan ook anders. Door natuur weer een plek te ge ven op het strand, dragen we bij aan het herstel van biodiversiteit en voegen we een nieuwe ervaring toe aan de strandbeleving. Het strand is er voor iedereen dus ook voor natuur. Onlangs kwam het overkoepelende pro jectteam voor Zeeland een eerste keer bij een. Daaronder valt ook onze regio. Het streefbeeld is om tot 40 km natuurstrand in onze provincie te komen. Hier in West Zeeuws-Vlaanderen is een deel van de Ver dronken Zwarte Polder in beeld. Van te for meren vrijwilligersgroepen - de zg. "strand- communities - wordt verwacht dat ze op- ruimacties ondernemen, broedstrandjes beschermen/monitoren, passend beheer voor strandnatuur faciliteren etc. Wellicht wordt hiervoor ook wel eens in de richting van onze vereniging gekeken. We houden jullie op de hoogte van de ontwikkelingen.

't Duumpje | 2021 | | pagina 6