"Niet alles kan overal" Euregiotuinen in Oostburg moeten ook stadspark worden: 'Plan mag niet ten koste van omgeving gaan' 14 - f 'V V; - v v 'U- W< 15 Redactielid Emmy de Koeijer sprak met omwonenden en belicht de plannen met de Euregiotuinen in Oostburg. toegankelijk park van gemaakt wordt, wordt direct voldaan aan een aantal doelstellingen op het gebied van C02 opvang, tegengaan van opwarming in stedelijk gebied en uit breiding van bosrijk gebied. ledereen in Nederland heeft er de laatste jaren van gehoord, we hebben een stikstof- en klimaatprobleem. Om de stikstofuit- stoot te verlagen is in 2019 een 'rot' maat regel ingevoerd: het verlagen van de maxi mumsnelheid van 130 naar 100 km per uur en hiernaast werden veel bouwprojecten stilgelegd of niet uitgevoerd. Aan de kust van de gemeente Sluis zijn de vakantiewo ningen gewoon de grond uit geschoten, dit terzijde. Door de regering werd de commissie Rem- kes ingesteld, om tot een advies te komen over een structurele aanpak voor de stik- stofproblematiek. In zijn eindrapport wordt het belang van natuurbehoud benadrukt en de ontwikkeling van nieuwe natuurge bieden sterk aanbevolen. De titel van het eindrapport was "Niet alles kan overal". De gemeente Sluis zou deze titel, de beteke nis ervan en het rapport zelf eens goed tot zich moeten laten doordringen. Bossenplan Inmiddels demissionair minister Carola Schouten heeft in het kader van deze pro blematiek een ambitieus bossenplan ge lanceerd. Rijk en provincies stellen zich ten doel om het Nederlandse bosgebied in 2030 met ongeveer 37.000 hectare ver groot te hebben. Bossen nemen C02 op en leveren derhalve een belangrijke bijdrage aan bestrijding van de klimaatverandering. Euregiotuinen Aan de rand van Oostburg ligt een 13 hec tare groot "verwaarloosd" gebied, beter bekend als de Euregiotuinen. Het is een ge bied met als bestemming recreatie met de functieaanduiding 'specifieke vorm van re- creatie-tuinbezichtiging'. Op dit terrein vin den we een laan met grote bomen, strui ken en kleinere bomen, er is kruidenrijk grasland en water. Kortom, het gebied lijkt i verdacht veel op een onderdeel van de toe komstplannen van de minister, het rijk en de provincie. Wanneer hier een voor ieder voor de ontwikkeling van het gebied. En kele punten uit deze voorwaarden: woning- bouwontwikkeling wordt niet toegestaan op deze locatie, verblijfsrecreatie als hoofd functie is niet mogelijk tenzij kleinschalig, onderscheidend en als nevenactiviteit. Over natuur werd niet gerept... Als misschien naïeve inwoner van de ge meente verwacht je dan op de hoogte ge houden te worden van de ontwikkelingen, en misschien datje in het kader van de bur gerparticipatie betrokken wordt in de be- In het "Bos voor de toekomst" (te downloa den via rijksoverheid.nl) en het Klimaatak koord wordt het streven naar meer bomen in en rond steden en dorpen genoemd; dit kan ook gaan om kleinere bosschages in parken. Om dit te realiseren zijn al diverse acties ingang gezet en zijn er financiële sti mulansen in het leven geroepen. Ook het "re-wilden" van stukken grond wordt ge stimuleerd. Maar wat heeft dit nu te maken met de gemeente Sluis? ledereen blij zou je dan denken: de vogels, zoogdieren (o.a. reeën), amfibieën, insecten, vleermuizen, orchideeën die momenteel in het gebied leven en last but not least de be woners van Oostburg die er een mooi wan del- en recreatiegebied bij krijgen. Gren zend aan Natura 2000-gebied het Groote Gat. Prijsvraag Helaas, de gemeente Sluis dacht en denkt hier heel anders over. Najaren dit terrein als hoofpijndossier te hebben beschouwd, is er in 2017 een prijsvraag uitgeschreven, be langstellenden worden uitgenodigd om een bod te doen en een plan te maken binnen de voorwaarden gesteld door de gemeente sluitvorming. Dit geldt vanzelfsprekend voor de directe omwonenden van de Eu regiotuinen, helaas is zelfs dat te naïef ge dacht. De beste (volgens de gemeente) inschrijving is van een regionale (posi tief punt) recreatieondernemer. Op welke gronden dit de beste inschrijving is, en hoe en wat de andere inschrijvingen waren, is niet duidelijk. Want het winnende plan is een voorstel bijna haaks op een aantal voorwaarden. Dit tot grote schrik en ver ontwaardiging van naaste bewoners. De door hen ingediende WOB-verzoeken (Wet Openbaarheid Bestuur) met betrekking tot de ingediende plannen zijn grotendeels af gewezen. Dan rijst onmiddellijk de vraag: wat mogen de burgers niet weten? Eventu ele namen, privacygevoelige informatie of bedragen kunnen immers altijd weggelakt worden. Tot zover de procedure. Breed gedragen? Kom nou. Dan het, volgens de gemeente breed ge dragen, winnende plan. De vraag aan de gemeente door wie het breed gedra gen is en hoe dit onderzocht is, kan he laas niet beantwoord worden. Dit terwijl de toekomst van het gebied, het plan en de consequenties voor velen een bron van zorg zijn. In een notendop: bouwen van een woonhuis, dagrecreatie, horeca, 20 verblijfseenheden, groepsaccomodaties, camperplaatsen, meerdaagse festivals, cu linaire en sportieve evenementen en een vergunning om tijdens meerdaagse festi vals op een nader te bepalen nabijgelegen terrein 300 kampeerplaatsen in te richten. In krantenberichten en voorlichting door zowel gemeente als recreatieondernemer wordt er een zeer positief beeld geschetst: kleinschalig, behoud van een zekere na tuurwaarde, geen (geluids)overlast voor omwonenden etc. Ransuilen: gewoon verhuizen. Lezing van het bestemmingsplan Regio park Oostburg doet vrezen voor iets heel anders. De broedende ransuil zal niet ge lukkig worden van bijvoorbeeld een dro- nefestival. Maar daar wordt in het bestem mingsplan 'rekening mee gehouden'. Citaat uit het bestemmingsplan: "Mocht er van uit de ontwikkeling behoefte ontstaan om deze locatie (broedplaats ransuil) te gaan gebruiken is verplaatsing van de broedlo- catie noodzakelijk. Dit is mogelijk door met kunstnesten de ransuil te verleiden een be tere plek te zoeken." Dit is maar een enkel voorbeeld. Een van de argumenten om dit gebied juist hier op deze wijze te ontwik kelen is: "aan de kust hebben we hier geen ruimte voor". Misschien schort er dan iets aan de planologische ontwikkeling van de kust. Maar dat is weer een heel andere dis cussie die overigens in dit blad ook regel matig gevoerd wordt. Een ander bizar gevolg van dit plan betreft het verkeer. In heel het bestemmingsplan wordt er niet gesproken over openbaar vervoer. Dat klinkt logisch want de kwaliteit van het openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaan- deren is problematisch. In het bestem mingsplan wordt uitgegaan van 75.000 motorvoertuigbewegingen per jaar van en naar het park. Andere vervoermiddelen zo als fiets en touringcar worden hier niet ge noemd of meegeteld. Kortom: het lijkt erg op een jaren '70-plan, toen de auto nog als het enige en ideale vervoersmiddel werd beschouwd. •V A N. Sluipende uitbreidingen De oostzijde van het gebied is maar 96 me ter verwijderd van het Groote Gat, een Na- tura-2000 gebied. Het deel van het plan gebied binnen de 100-meterzone wordt (voorlopig) niet ontwikkeld. Volgens de be rekeningen in het bestemmingsplan heb ben de voorspelde 75.000 motorvoertuig bewegingen (alleen de auto's) geen signi ficant negatief effect op stikstofneerslag in het Natura-2000 gebied. Uiteraard bere kend in een computermodel en misschien zelfs wel tijdens een windstille dag. En mis schien reden er die dag alleen elektrische auto's voorbij. Zou zo maar kunnen. De consequenties voor de ondernemers in Oostburg zijn overigens ook niet duide lijk, gezien de plannen voor het organise ren van markten, jaarmarkten, braderieën en permanent geopende horeca op het terrein. De Oostburgse middenstand pro beert met precies dezelfde activiteiten het hoofd nog een beetje boven water te hou den, maar dat wordt straks nog moeilijker. Nieuwe stichting Kortom een pian waar de inwoners van de Gemeente Sluis zich eens goed in moe ten verdiepen. De stichting 'Euregiotuinen voor ons' is speciaal opgericht om deze plannen het hoofd te bieden. De stichting is bezorgd over een groot aantal aspec ten zoals de weinig transparante werkwij ze van Gemeente Sluis, de natuur die ver dwijnt, de toekomstige verkeersdruk, on getwijfeld toenemende milieuvervuiling, geluidsoverlast (niet alleen voor de directe aanwonenden), lichtvervuiling en tot slot de consequenties voor de leefbaarheid van de direct aanwonenden. Informatie over de stichting vindt u op www.eureaiotuinenvoorons.com. Ook het in procedure gebrachte bestem mingsplan kunt u hier downloaden. Over de recreatieplannen leest u op: www.reaioDarkoostbura.nl

't Duumpje | 2021 | | pagina 8