Kap Savoyaardsweg Hotels Cadzand-Bad Robesin, SGP en ontpoldering Retranchement en Markt Rood voor rood f9 een sloopvergunning en pas dan kijkt men of ook de natuurwetgeving aan de orde moet komen in de procedure. BB Nederland was lange tijd de weidevogel hoofdstad van de wereld door ons open landschap en bloemrijke weides met veel insecten en graslanden waarin veel voed sel te vinden is. Qua soorten ligt de nadruk dan op o.a. de grutto, waaraan we enkele pagina's terug woorden wijdden. Hiernaast gaan ook soortenaantallen van bv. kievit, tureluur, scholekster en veldleeu werik hard achteruit. En dan hebben we het nog maar alleen over vogels. Als onze vereniging constateert dat er in Sluis, als gebruikelijk tersluiks, weer eens een weide gescheurd wordt of een dijkli- chaam ontgrond en we handhaving inscha kelen, wordt ten behoeve van een vergun ning een natuurrapport opgemaakt. Be dreigde soorten worden nooit aangetrof fen, want die zijn al gevlucht. En of het per ceel mogelijk deel uitmaakt van een voor de natuur zo bêlangrijke verbindingszone, is helemaal een stap te ver. We zouden graag zien dat onze vergunningsverstrek kers zelf eens op Google zouden kijken en wat vragen zouden stellen. Zo maakten we bezwaar tegen het scheu ren van een weide gelegen aan een kreek oever (plaatje hierboven) die een verbin dingszone vormt tussen de Krabbekreek (in beheer bij Het Zeeuws Landschap) en de natuur bij de Krabbeschans. Of de eigenaar in het verleden nog enige vorm van over heidssubsidie ontvangen heeft voor deze 'stepping stone' is aan gemeente Sluis om uit te zoeken en in de beoordeling te be trekken. Hoe dan ook, we kregen een brief van afdeling Handhaving dat, nogal eens voorkomend in Sluis, achteraf gelegaliseerd zal worden. Voor B W is biodiversiteit blijkbaar geen reden toekomstige stem mers te bruskeren. Tot slot nog een saillant detail: ruwweg 20 jaar geleden zag Sjaak Herman 's avonds in de schemering vrachtwagens grond rij f? den die bezig waren het kreekgedeelte aan de noordkant van de weg Draaibrug - Sluis 'dicht te rijden'. Daar konden we des tijds nog net een stokje voor steken en het perceel is nu in handen van Het Zeeuwse Landschap. Wat het zuidelijk deel betreft rest ons niets anders dan afwachten, want kreken in particulier bezit hebben nogal eens de neiging in de loop der jaren steeds smaller te worden. Weidevogels zijn er niet langer welkom, zoveel is wel duidelijk. De kap van 151 bomen aan de Savoyaards weg bij Biervliet is gelukkig niet doorge gaan. Ze stonden op een dijk zonder pas serend verkeer waar alleen wat koeien ge noten van de lommerrijke omgeving. Het feit dat de aanvraag kwam van een Belg die zich liet vertegenwoordigen door een rent meesterskantoor kan ook een rol gespeeld hebben Patiëntieweg - IJzendijke We hebben onze zienswijze bij de commis sie bezwaarschriften verdedigd, maar he laas zijn we in het ongelijk gesteld. Toch enigszins verrassend, want ter plaatse wa ren nesten van steenuilen aangetroffen en werd in de quickscan geadviseerd een vol ledig advies te laten opmaken. Toch oor deelde de commissie bezwaarschriften onze vereniging als 'niet ontvankelijk.' We deden volgens onze statuten wel aan na tuur, maar blijkbaar te weinig aan steenui len. Ietwat simpel geformuleerd. Er heb ben wel een paar goede gesprekken met de nieuwe eigenaar plaatsgevonden, en we hopen dat we ook zo toch iets zullen kun nen bereiken. Op onze opmerkingen dat de kaarten waarop gemeente Sluis zich ba seert na enkele jaren nog steeds niet aan gepast zijn aan de provinciale natuurkaart, werd verder niet ingegaan. En wat ons ook buitenmate verwonderde dat men in Sluis eerst een bouwvergun ning afgeeft en als dat gebeurd is, komt er De nieuwbouwplannen van de hotels Noordzee en Wielingen maakten in de streek veel los en ook onze vereniging diende een zienswijze in. Het "Ontwikke lingsplan Cadzand-Bad" zegt te streven naar "de doorontwikkeling naar een stijlvol le internationale badplaats met een natuur lijk karakter, waar de kernkwaliteiten rust, ruimte en vrijheid centraal staan". Wij ontkomen niet aan de constatering dat de benoemde essentiële zaken als het na tuurlijke karakter, de rust, ruimte en vrijheid uiteindelijk alleen maar in negatieve zin be ïnvloed zullen worden. In de PZC lazen we recent dat de SGP op heldering vraagt over nieuwe ontpolderin- gen in Zeeland. De discussie werd eigenlijk wat weken eerder aangezwengeld door Jo- han Robesin die uiteengezet wil zien hoe het met die 300 hectare van de Hedwige- polder precies gegaan is. En hoe het zit met het gerucht dat in Zeeland nog steeds 2400 hectare aan land onderwater gezet zou moeten worden op basis van afspraken uit 2007. Het valt ons op dat velen wel erg kort van memorie zijn. Bij de laatste verdieping van De Schelde was afgesproken dat 3000 ha gecompenseerd zou moeten worden. Het gebeurde in de periode waarin Karla Peijs minister van Verkeer en Waterstaat was, en aansluitend vanaf 2007 tot 2013 Commis saris van de Koningin in Zeeland. De sterke anti-ontpolderlobby kreeg het met politie ke steun zover dat de 3000 hectare uitge kleed werd tot 600 hectare die bovendien sterk versnipperd was. Met wat kunst- en vliegwerk kon zelfs Waterdunen (eigenlijk binnendijks) nog meetellen om toch nog wat hectares compensatie over te houden. Robesin spreekt dus eigenlijk zijn angst uit dat ambtenaren ten behoeve van nog gro tere schepen die Antwerpen moeten kun nen bereiken, in alle stilte wederom ver diepingen aan het voorbereiden zijn die onontkoombaar leiden tot nieuwe aansla gen op de natuurlijkheid van De Schelde. Dit terwijl de in 2007 gemaakte afspraken op Nederlands grondgebied nog verre van ten volle zijn uitgevoerd. Met op de achter grond de huidige perikelen in de landelij ke politiek en zegswijzen als 'daaraan heb ik geen actieve herinnering' een logisch verzoek. Ook de foto's in de PZC van nog steeds langer wordende en naar Antwer pen varende reuzenschepen zullen weini gen gerust kunnen stellen. Transparantie (en zonneweiden) We werden half april door een van onze leden op de hoogte gesteld dat bij de ro tonde Oostburg/Maaidijk gemeente Sluis bezig was een zonnepark te realiseren. Om liggende bewoners werden uitgenodigd voor een digitale info-sessie. Bij ons leidde dit tot enige verbazing, gezien eerder door ons gevoerde gesprekken met gemeente Sluis. Enkele jaren geleden lagen er ten behoeve van nieuwe zonneparken enkele tientallen verzoeken, maar behandeling werd opge schort totdat nader beleid was vastgesteld. Inmiddels was duidelijk dat de provincie resoluut aangaf geen voorstander te zijn van zonneparken op landbouwgrond en tevens dat te allen tijde "de zonneladder" genoemd in het Klimaatakkoord leidend zou moeten zijn. Dus eerst zonnepanelen op gebouwen, daarna pas op ongebruik te terreinen in bebouwd gebied. Buiten de bebouwde kom ging de voorkeur uit naar het combineren van functies. Zoals zonne panelen op vuilnisbelten en in bermen van spoor- en autowegen. Zo kon landbouw- en natuurgrond onaangetast blijven. Verwacht mocht dus worden dat gemeente Sluis in voorliggende (ver)bouwvergunnin- gen voor loodsen kijkt of daken stevig ge noeg waren om als drager te kunnen die nen voor zonnepanelen. Niets van dit alles. Rechttoe rechtaan op landbouwgrond. We hebben gevraagd de digitale bijeen komst te kunnen bijwonen, maar enkele ja ren geleden had men onze mening al ge peild en deze was meegenomen in het, ja wel, visiedocument Krachtig Verbonden. Enkele leden van ons hebben, als Duum- pje, nog met enkele ambtenaren gedelibe reerd: als het zover is, kunnen we een ziens wijze indienen. De omliggende bewoners zijn collectief ge meente Sluis aan het bewerken en voor zo ver we vernemen, is men niet erg te spre ken over de openheid die men ondervindt. Reparatieclub De reparatieclub is, na een tijd stilgelegen te hebben, ook weer aan het opstarten. Gezien Corona had de club een uitgebreid protocol geschreven en ter goedkeuring voorgelegd, waarop gemeente Sluis toe stemming gaf eigenlijk gewoon door te gaan, maar op Corona - wijze. Dat beteken de dus aanleveren en ophalen van spullen op afspraak op een andere dag dan waar op de reparateurs aan de slag gingen. Het voorkwam dat bubbels elkaar ontmoetten en tevens dat mogelijke virusdeeltjes op apparatuur 'uitgedoofd' zouden zijn op het moment van reparatie. Toen bleek dat re parateurs zelf overal met de neus bovenop wilden staan, werden bijeenkomsten toch maar even opgeschort. Nu inmiddels alle re parateurs ingeënt zijn, kunnen we weer aan de slag. De scheiding in de tijd tussen ener zijds aanleveren/ophalen en anderzijds repa reren blijft vooralsnog in stand. Als u iets voor de reparatieclub heeft, zie dan re; aratieclubwzv.bloaspot.com of google even op reparatieclub oostburg. Alles wijst zich dan vanzelf. Van een onzer leden uitTruzement kregen we het verzoek of we als Duumpje niks kon den doen tegen de nieuwbouw op Markt 2, waar een nieuw hotel en appartementen complex moet verrijzen. Nogal wat dorpsbe woners vonden het minder passend 'in het dorpsbeeld.' We hebben uitgelegd dat Den Haag juist veel meer laat beoordelen op het niveau van gemeentes, om de hier veronderstelde loka le kennis. Voor het beoordelen van een pro ject als dit, binnen de bebouwde kom, zul je je dan ook moeten richten tot de lokale po litiek. Al eerder ageerden we tegen het inzetten van deze regeling om nieuwbouw te plegen waar het eigenlijk niet kon. Uitruilen van een varkensstal in Hulst tegen een nieuw bouw blok in Zuidzande, van een in onbruik zijn de nertsenstal in Terhole ten behoeve van nieuwbouw voor een topkok in Terhofstede en enkele weken geleden zagen we een in middels ingestorte en als puin afgevoerde minieme arbeiderswoning aan de Oostburg- se Steenoven tegen een nieuw buiten op de kop van de Badhuisweg in Cadzand pas seren. Met andere woorden: welk planologisch pro bleem is hier zo nijpend dat de rood-voor- rood-regeling toegepast moet worden Tijdens het afsluiten van dit blad hoorden we een gerucht dat een leegstaande nert senstal aan de Kokersweg uitgeruild zal gaan worden tegen een aantal nieuwbouwvilla's nabij de Contre-escarpe in Retranchement. Tijd om Heemkundige Kring, Bond Heem schut en Stichting Menno van Coehoorn in stelling te brengen. Bokkenorchissen en waterschap In het Zeeuws nieuws verwonderden velen die het goed menen met onze natuur zich de afgelopen weken over de laconieke hou ding van het waterschap over het maaien van de beschermde bokkenorchis. Voor ons helaas niks nieuws en we zijn even min verbaasd over de reactie. We brengen even in herinnering dat onze vereniging 21 juni 2017 een handhavings- verzoek indiende bij gemeente Sluis. In 2016 werden op een dijk bij Sint Kruis 256 orchis sen geteld en na de maaibeurt van het wa terschap resteerden 183 stuks. U kunt repli ceren dat er genoeg over blijven, maar de bokkenorchis is niet zomaar beschermd en zelfs een waterschap hoort zich aan regels te houden. Hoe dan ook, men beloofde be terschap en we deden geen aangifte. In juni 2017 werd het gehele talud met bok kenorchissen opnieuw gemaaid en, af spraak is afspraak, nu deden we wél aan gifte. Op 28 januari 2019 kregen we een brief van de RUD waarin men ons mededeelde dat het waterschap vrijuit ging. Men bleek voor een periode van 3 jaar maaiwerk uitbe steed te hebben aan een bedrijf in Kloetin- ge dat werkzaamheden liet uitvoeren door een aannemer in Sint Maartensdijk op een dijk aan de Belgische grens. Het waterschap waste de handen in onschuld. Je moet maar durven. We konden in bezwaar tegen het oordeel van de RUD, en wel bij de provincie. Dat hebben we gedaan, maar we hebben er nooit meer iets van gehoord. Een ambtelij ke organisatie heeft een voorbeeldfunctie, ook wel moreel leiderschap genoemd. We hoopten dat de provincie hier hun compa- nen bij het waterschap misschien wat tips zouden kunnen geven. We laten ons graag alsnog verrassen. Shell, Urgenda en anderen We horen nogal eens dat rechters op de stoel van de politiek gaan zitten als het gaat over niet nakomen van toezeggingen en aanpakken van overtreders. Zoals boven bleek, zijn daar redenen genoeg toe. PFAS/PFOS in Westerschelde Ook bleken weer wat politiek onwelgevalli ge ambtelijke rapporten jarenlang onder de pet gehouden, 't Zijn rare tijden.

't Duumpje | 2021 | | pagina 10