'Land van Ons' zoekt leden én landbouwgrond in Zeeland Land van Ons Door Ute Malpohl Het initiatief 1 Eerste aankoop Wiezijn bepalend voor onze biodiversiteit Overheid (excu SBB) Federate particulier grondbezit (FPG) Burgers (tuinen bu woningen) Zoveel leven had ons boerenlandschap 70 jaar terug en dit 20 jaar terug Ambitie, nog niet in Zeeland 9 1 In dit artikel wil ik het burgerinitiatief'Land van Ons' voorstellen en vertellen waarom ik het een prachtig initiatief vind. 'Land van Ons' is een initiatief van Fran ke Remerie en Jan Benschop, die beseften dat wij de achteruitgang van biodiversiteit moeten zien te stoppen en dat wij hierbij niet langer kunnen wachten tot de over heid de juiste maatregelen neemt. Tijd voor een burgerinitiatief! Wij weten het allemaal dat het niet goed gaat. Veel soorten sterven uit, de insecten massa is met 75 afgenomen en vogelbe standen hollen achteruit. Het boerenland is een groene woestijn geworden waar geen vogel meer vliegt en geen insect te spotten valt. En dan hebben wij het nog niet over de toestand waarin de grond verkeert. De missie van Land van Ons is een kentering te bewerkstelligen in het uitputten van grond en verdwijnen van plantaardig en dierlijk le ven uit ons landschap. Dit doen we vanuit het besef dat ons land en onze grond letterlijk de bodem is onder ons bestaan. En daarmee een tegenwicht en rustpunt is in ons hectische en op economische groei gerichte bestaan. Land van Ons denkt haar doelen te kunnen bereiken door landbouwgrond op te kopen en te laten bewerken door boeren die na tuurvriendelijke en ecologisch duurzame methoden gebruiken. Dit houdt in te stoppen met - chemische gewasbescherming; - chemische verdelging van planten; - injecteren van drijfmest; - gebruik van kunstmest; -gebruikvan monoculturen raaigras; - intensief maaibeleid. Men maakt een bewuste keuze voor - herstel van hagen, singels en houtwallen; - bemesting aanpassen aan de behoefte; - herstel van temperatuurgradiënten; - wisselteelt; - bewuste verrommeling door het laten liggen van dood hout en aanleg van broeihopen en schuilplaatsen; - voorkomen van verdichting van de grond en herstel van mineralenhuishou- ding en zuurgraad van de bodem - inlassen van periodes waarin de grond tot rust kan komen. Zoals blijkt maakt Land van Ons doordach te keuzes waarbij men verder onderzoek bevordert, samenwerkt met universiteiten en krachten en kennis van vrijwilligers bun delt. Webinars worden ingezet om de ver worven kennis met anderen te delen. Er is al heel veel werk verricht dat online te volgen is en op de ledenvergaderingen van de coöperatie wordt verantwoording af gelegd. Een prachtig initiatief Je hebt als burger weinig mogelijkheden om echt invloed uit te oefenen en het ver schil te maken. In natuurorganisaties wordt veel goed werk verricht. Zo zie ik bij het 't Duumpje hoe een handvol vrijwilligers zich enorm inzet om hier in de Zwinstreek de natuur te beschermen en verder te denken dan alleen maar in economische belangen. Het is zinvol werk maar je moet uithou dingsvermogen hebben en bestand zijn te gen frustraties. De zeldzame successen zijn hard bevochten, wantje probeert iets tegen te houden en weerstand te bieden aan plannen die ten behoeve van bebou wing of ander gebruik ten koste gaan van weer een stukje natuur. Ofschoon ik lid ben van 't Duumpje, het Zeeuws Landschap, Natuurmonumenten, Vogelbescherming, Milieudefensie en re gelmatig geef aan WWF en Greenpeace, bleef ik altijd het gevoel houden dat dit niet genoeg is en dat krachten niet genoeg gebundeld worden om echt resultaten te boeken. Directe invloed kun je niet uitoe fenen en behalve in je eigen tuin heb je het nergens voor het zeggen. De natuur is van iedereen, maar helaas kan die natuur geen proces aangaan om bij een rechtbank haar belangen te verdedigen. Dat leidt ertoe dat de natuur bijna altijd moet wijken voor nieuwe wegen en andere bebouwing. Recent kreeg ik nog een nieuwsbrief van Vogelbescherming Nederland om het "Aan valsplan Grutto" opnieuw financieel te steunen. Alle sinds jaren ingezette activitei ten hebben het achteruitgaan van aantal len grutto's niet kunnen stoppen. Dat zegt toch genoeg?! En dan lees ik op een avond begin 2020 in het tijdschrift van Milieudefensie dat de coöperatie "Land van Ons" eind 2019 van start is gegaan. Opgezocht op internet en ja, dat leek mij wel wat. Toegankelijk, ook voor kleinere partijen, gebaseerd op vrij willigerswerk en winst voor de natuur staat voorop. In de woorden van Franke Remerie: Het rendement van Land van Ons is kwa litatief: meer biodiversiteit, gezondere grond en een mooier landschap. Eindelijk... je kan zeifin actie komen. In fe bruari 2020 ben ik lid geworden, heb wat grond gekocht en nu duimen dat meer mensen dit doen. En inderdaad: op 31 maart 2020 kan het eerste perceel van 7,7 ha in het Drentse Hooghalen aangekocht worden. Dit per ceel is het eerste jaar bewerkt en ingezaaid met boekweit, een gewas dat veel bijen, vlinders en andere insecten aantrekt. De teelt van boekweit (zie foto) is in Neder land zo goed als verdwenen en nu komt dit 'oude gewas' terug in ons land. In de web shop van Land van Ons kunt u nu boek- weitmeel en boekweitcrackers kopen uit ei gen oogst. Heerlijk: boekweit, ook voor mij een nieuwe ontdekking. Intussen is het ledenaantal enorm ge groeid, tot meer dan 12000, zijn al 8 perce- Agrarische sector Staatsbosbeheer (SBB) Natuurorganisaties (excl. SBB) len gekocht en is in totaal 100 ha verwor ven. Dit is allemaal te lezen op de website welke veel informatie biedt. De ambitie is hoog: Land van Ons streeft ernaar om verspreid over Nederland 15 van de landbouwgrond te kopen. Alleen zo denkt men echt een verschil te kunnen maken. In veel provincies weten mensen Land van Ons te vinden en wordt land te koop aan geboden aan Land van Ons. Maar niet in Zeeland. In Zeeland is het ledenaantal ge ring en evenmin zijn er percelen aange boden. Land van Ons zoekt daarom ook in Zeeland leden voor wie men actief opzoek wil gaan naar Zeeuwse landbouwgrond. Ik wil eindigen in de geest van ornitholoog Ben Koks in zijn zeer aan te raden publica tie "Vogels wijzen ons de weg". Pas als wij zien dat de aantallen van bijv. weidevogels weer toenemen, weten wij dat wij op de goede weg zijn. "Grutto en patrijs als exponenten van ge zonde en duurzame agrarische cultuur landschappen". Dat wilt u toch ook: méér weidevogels, de grutto behouden in Nederland en zoemen de weilanden. Als u echt wil weten en zien wat met uw geld gebeurt, word je lid van Land van Ons. Doen! En wie weet: misschien kunnen wij dan sa men het reilen en zeilen op 'ons' eerste per ceel in Zeeland volgen. Wat een vooruit zicht! Nadere informatie: Contact met auteur van dit artikel: ute.malpohl@zeelandnet.nl Vogels wiizen ons de weg. Landbouw en natuur in balans. Ben Koks, Webshop KNNV. ISBN: 9789050118132. www.landvanons.nl ledereen een beetie boer In: NRC - Handelsblad 23-05-2020.

't Duumpje | 2021 | | pagina 5