Kennismaken met Pieter Simpelaar N, SBiitf* ïT& y P5Sf i Hoe en wanneer en is je interesse in de natuur ontstaan to •flm MI f0 1 M 1 - 1 -4" L Waarom en hoe lang lid van 't Duumpje Ben je actief lid Meer informatie: tt Door Emmy de Koeijer Wie ben je Een man geboren in 1937 in Oostburg, he melsbreed 100 meter van de piekwaar hij nu woont. In de tussentijd ook verhuisd, wel in dezelfde buurt in Oostburg. Na zijn schooltijd is hij gelijk aan de slag gegaan als timmerman en hij heeft dit mooie vak uitgeoefend tot aan zijn pensioen. Niet ge zegd dat hij gestopt is met timmeren, in tegendeel zelfs. In zijn werkplaats zijn er al veel vogelhuisjes gemaakt, vogelhuisjes in alle soorten en maten. Momenteel is hij voornamelijk bijenhotels in elkaar aan het zetten. Het zijn geen eenvoudige 'van der Valk' bijenhotels maar luxe 5 sterren bijen hotels. Deze bijenhotels zijn niet onopge merkt gebleven. Zijn kinderen (Pieter is ge trouwd en de trotse vader van 3 kinderen en 6 kleinkinderen) willen er intussen ook een. Ook door andere familieleden zijn er al besteld en ook ik (interviewer) wil graag in het bezit komen van een echt Simpe laar-bijenhotel. Als ze eenmaal hangen op diverse locaties zullen ze zeker ook opge merkt worden door alles wat snort, vliegt en kruipt. Maar Pieter heeft nog een passie: nacht vlinders. Al jaren telt en inventariseert hij nachtvlinders, altijd samen met Henk Bon- dewel en vaak ook bijgestaan door Frieda en Soan. Hij heeft daarnaast regelmatig contact met een andere deskundige op dit gebied, Huib van Iwaarden. De Euregio- tuinen in Oostburg en de tuin van 'Schor- reblom', een huisje van Piet Jansen, zijn de vaste telplaatsen, waar al ruim 10 jaar nachtvlinders worden geteld. Al deze ac tiviteiten beletten hem niet om ook regel matig op de fiets te stappen om samen met zijn vrouw een eind door de polder te fiet sen. Daarbij uitkijkend naar vogels, want die hebben ook altijd zijn interesse gehad. In de tijd dat Pieter opgroeide, was de na tuur iets vanzelfsprekends, het werd alleen niet zo genoemd. Altijd buitenspelen en zoals dat vroeger ging, ook dingen doen die nu niet meer als natuurvriendelijk wor den beschouwd, bijvoorbeeld vogelnest jes uithalen. Het Groote Gat was dichtbij en in het land daaromheen was altijd van alles te zien en te beleven. Thuis waren er altijd dieren: duiven, kippen, een varken, konij nen. Dat Pieter in die tijd ook wel eens ex perimenteerde, werd door de kippen niet in dank afgenomen. Bij een boer had Pieter eendeneieren gekregen, hij wist dat ze be vrucht waren en legde ze onder een broed se kip. De kip deed keurig haar werk en al gauw liep er een aantal pullen achter de kip aan. Als voorbereidend werk had Pieter een teil ingegraven en die gevuld met water. Ook al krijgt een pul niet het goede voor beeld, ze snappen onmiddellijk wat water is en wat ze er mee aan moeten. Alleen voor de kip was dit een frustrerende beleving: ze raakte helemaal in paniek om 'haar' koters in de teil te zien zitten. Na verloop van tijd zijn de eenden weggevlogen. Of de kip verder nog kuikens heeft grootgebracht, vertelt het verhaal niet. Na zijn trouwen werden vakanties vaak doorgebracht in de buurt van natuurge bieden zoals de Weerribben en de Wieden, maar ook veel vakanties in Friesland, de pro vincie waar Pieters vrouw geboren is. Tij dens deze vakanties en fietstochten in de eigen regio is ook de liefde en kennis van de natuur gedeeld en overgebracht aan de kinderen. De natuur bij je thuis De tuin is niet erg groot maar wel optimaal diervriendelijk ingericht. Vanuit de woonka mer zijn de diverse voederplekken voor de vogels goed te zien. Aan de andere kant van de tuin hangen diverse nestkasten, bijenho tels (nog niet de luxe die nu in aanbouw zijn) in verschillende groottes en types. De plan ten en struiken zijn het heie jaar door aan trekkelijk voor alle soorten insecten en vo gels, dit voorjaar is veel nieuws aangeplant. In een hoekje van de tuin is zelfs plaats voor een, deze winter, bewoond egelhuis. Wat is de mooiste of leukste natuur ervaring die je hebt gehad Tijdens een open avond voor mensen die geïnteresseerd zijn in nachtvlinders, in de tuin van 'Schorreblom' in Retranchement, hadden Pieter en Henk ook enkele stam metjes ingesmeerd met honing. Na verloop van tijd ging Pieter met zijn lamp kijken en tot zijn grote verbazing trof hij geen vlinder maar een boomkikker aan. Het mooie hier aan was dat er op de zoetigheid muggen zaten en dat op ongeveer 10 cm daarvan daan de boomkikker zat en het niet duide lijk was of die kikker nu geïnteresseerd in de zoetigheid of in de muggen was. Pieter heeft een hele poos gefascineerd toe staan kijken, een van de mooiste 'vangsten' en bijzondere waarneming ooit. C)y(",wy - 1 'l f f i 'jJuij&l 'if - fi 1 mÊT .4. /f ifiltT k i*V V Tijdens een excursie door het Zwin in 1980 maakte Pieter kennis met de gids Luciën Boerjan en indirect met 't Duumpje. Luciën wist hem zo te enthousiasmeren dat hij di rect lid van 't Duumpje werd en ook met een lid van de vogelwerkgroep. Begonnen met de roodborsttapuit-telling en nadat hij meer tijd had gekregen doordat de VUT was ingegaan kwam daar de BMP-telling bij van het Groote Gat (van Sint Kruis) en van het Bos van Erasmus. Rond 2000 is hij ge stopt als actief lid van de vogelwerkgroep. Welke natuurervaring zou je nog graag eens willen meemaken Eigenlijk geen. In de loop van de jaren heeft hij regelmatig bijzondere vogels ge zien en zeker in de Euregiotuinen mooie waarnemingen gedaan. Op het gebied van nachtvlinders wordt het steeds boeiender: steeds vaker zijn bijzondere zuidelijke soor ten te zien. Wel heel actief, maar niet officieel in een werkgroep. De vlinderwerkgroep bestaat niet meer als zodanig. Dat maakt verder ook niet uit, want Pieter, Henk Bonde- wel, Frieda Pillen, Soan Lan Ie en Huib van Iwaarden hebben onderling overleg, wis selen tips uit en gaan soms samen aan de slag. Een informele werkgroep dus, die veel bijdraagt aan de inventarisatie en regis tratie van nachtvlinders in West Zeeuws- Vlaanderen. Regelmatig worden er zeld zame vondsten gedaan, vondsten waar ie ders hart sneller van gaat slaan, zoals bij voorbeeld door de Kadeni-stofuil. Een telling gaat als volgt: in de avond wordt er een val gezet (zie foto) en de andere och tend vroeg wordt alles wat in de bak zit be keken, gefotografeerd en genoteerd. Jaren geleden begonnen met een wit laken, een lamp, analoge camera en allerlei boeken om de vondsten te determineren, gaat het er nu anders aan toe. Met de door Pieter gemaakte val, een smartphone met goede camera en het internet is het een stuk een voudiger geworden. De vangst wordt altijd weer terug gezet in de natuur op de plek waar ze gevangen wordt. Bij thuiskomst voert Pieter alles zorgvuldig in op waarne ming.nl. Deze data zorgen voor een goed beeld van de aanwezigheid of het verdwij nen van nachtvlinders en insecten de laat ste decennia. www.vlinderstichting.nl (landelijk) www.vlinlibzeeland.nl (Zeeland)

't Duumpje | 2021 | | pagina 6