De tuin van Ingrid Vanbrabant Meer over grutto s en Ingrid heeft ook een recept voor u: 11 Redactie Keerzijde ff Door Emmy de Koeijer Als kind fantaseerde Ingrid over een leven omringd door natuur, liggen dromen tussen de bloemen en fietsen onder haar eigen bo men. Zo'n fantasie waar maken en dit ook nog delen met anderen is niet voor ieder een weggelegd, wel voor herboriste Ingrid. De tuin van Ingrid ligt in Terhofstede en heeft ook een naam: Kulderzipke. In 2016 heeft Ingrid 15 hectare grond gekocht, met op die grond stallen, een rijhal, een woon huis en veel, heel veel grasland. Heden, 5 jaar later is hier niets meer van terug te vin den. Tien hectare is verpacht en het is de bedoeling dat daar in de toekomst biolo gisch op geboerd wordt. Het middelste ge deelte van 5 hectare weiland waar de oude bebouwing op stond, heeft Ingrid omge toverd tot een complete natuurbeleving. De rijhal en stallen zijn gesloopt en de ove rige bebouwing is of wordt gerenoveerd. De effen groene weilanden hebben plaats gemaakt voor een kleurenpracht waar het zoemt, geurt, fladdert en beweegt. Het is geen 'mooie' tuin met allerlei snij bloemen, maar een wildtuin en voed- selbos. In april kleurt het geel van de paardenbloemen en wit en roze van alle bloesems van de fruitbomen, bessen- struiken, andere vruchtdragende strui ken en bomen. Daar tussen zijn al aller lei andere tinten te zien, het paars en roze van de dovenetel, het paars van de hondsdraf, het donkerpaars van de smeerwortel en het witte kant van het fluitenkruid. Tikje een van deze namen in op Google, dan krijg je zeker reclame voor 'gewasbescherming' en tips over bestrijding. Ingrid denkt hier heel anders over: bijna alles wat in het wild groeit, kan je opeten of gebruiken voor medici nale doeleinden. Zij geeft hier ook graag uitleg over tijdens wildplukwandelingen, eventueel gecombineerd met een kook- workshop waar je bijvoorbeeld kan leren hoe je het zevenblad in je tuin kunt ge bruiken en opeten in plaats van er wan hopig van te worden. Voor vogelliefhebbers is er ook van alles te beleven: torenvalken, kerkuilen, patrijzen en de veldleeuwerik zijn op Kulderzipke te ho ren en te zien naast alle 'gewone' soorten. Ook is er een constant aan en afvliegen van allerlei insecten die gretig gebruik maken van de diverse nectarleveranciers. Kortom, een tuin die voor de meeste natuurliefheb bers een walhalla is. De 'gemiddelde' tuin- bezitter leert hier met heel andere ogen te kijken naar planten die voorheen de nei ging opriepen te bukken om ze met wortel en tak te verwijderen. Voor iedereen een tuin die de moeite waard is om te gaan be kijken en te ervaren. Salade van tomaat, paardenbloemblad- en bloem en madeliefjes Ingrediënten: Tomaat, paardenbloemblad - en bloem Madeliefjes - Snij de tomaten in schijfjes en het paar denbloemblad in fijne reepjes. - Trek de bloemblaadjes uit de paarden- bloembloem. - Leg de tomatenschijfjes op een schaal en versier met het gesneden paarden bloemblad, de bloemblaadjes en de ma deliefjes. - Geniet Sfeerbeeld van Kulderzipke (Ruud van Leeuwen) In deze uitgaaf kwam de grutto al meer aan bod en tevens dat er nogal wat bedreigingen zijn. We hebben het dan over zaken uit het verleden die nog steeds hun wrange vruchten afwerpen. Al zo'n vijftig jaar mag DDT niet meer gebruikt worden in Europa. Toch wor den afbraakproducten nog altijd terug gevonden in de Nederlandse bodem - en onlangs nog in dode grutto's. Hoe scha delijk is dat voor het milieu? (in: NRC 8 mei 2021) "Eén ding hadden ze gemeen, de elf eie ren en drie dode grutto's die Joost Lom men van CLM Onderzoek en Advies sa men met collega's onderzocht op mo gelijke pesticiden. Van de 727 gifstoffen die de meetapparatuur kon analyseren, was alleen die ene in alle veertien mon sters aanwezig: DDT. Een insecticide dat al sinds 1973 niet meer in Nederland ge bruikt mag worden vanwege de scha delijke gevolgen voor het milieu en voor mensen. Ook in andere Europese landen is DDT al zo'n halve eeuw verboden." Het CLM had, in samenwerking met het Louis Bolk Instituut, willen achterhalen hoe het komt dat de gruttoaantallen in Nederland zo achteruitgaan -van zo'n 120.000 broedparen in 1975 tot 35.000 nu. En de tendens is nog steeds dalend. DDT werd in 1874 ontwikkeld, maar pas in 1939 echt ontdekt als effectief tegen vlie gen, muggen en luizen. Een zegetocht volgde: boeren konden er hun gewassen mee beschermen, wetenschappers gin gen er vlektyfus en malaria mee te lijf en in 1948 werd zelfs een Nobelprijs voor de ge neeskunde uitgedeeld. Niet lang daarna zagen ecologen dat het slecht ging met grotere diersoorten, zo als roofvogels en zeehonden. In Nederland kelderden aantallen buizerds dramatisch en in Groot-Brittannië bracht de slechtvalk veel minder jongen groot. Oorzaak: vergif tiging met DDT. De roofvogels aten welis waar zélf geen insecten, maar wél zangvo gels die vergiftigde insecten aten. Zo hoop te DDT zich op in soorten in de top van de voedselketen. De Amerikaanse biologe Rachel Carson knoopte in 1962 alle eindjes aaneen en toonde aan welke effecten DDT wereldwijd had voor het milieu. Zelfs in de poolgebie den werd het in ijsberen en pinguïns aan getroffen. Wat de mens betreft, wijst men op een ver hoogd risico op diabetes, neurologische aandoeningen als parkinson en is het ge classificeerd als 'mogelijk kankerverwek kend'. DDT hoopt zich ook op in bijvoor beeld moedermelk en gaat zo over op vol gende generaties. Terug naar de vrouwelijke grutto's die vol gens het CLM-rapport DDT via hun eieren kunnen doorgeven aan het nageslacht. Mogelijkheid één is dat grutto's het kunnen meenemen vanuit West-Afrika of Zuid-Eu ropa. Ze voeden zich daar met graszaden en rijstkorrels, terwijl binnenshuis DDT nog gebruikt wordt als middel tegen de mala riamug. In Spanje en Portugal is DDT verbo den, maar in de bodem bevinden zich nog altijd afbraakproducten als DDE en DDD die even giftig zijn. Een andere route kan liggen in de bodems van onze eigen sloten en plassen, waar on der zuurstofarme omstandigheden afbraak nauwelijks plaatsvindt. Residuen komen zo vanuit de bodem in planten terecht, maar bijvoorbeeld ook in regenwormen en emel- ten die door Grutto's gegeten worden. Na der onderzoek moet hier uitsluitsel geven. Moraal van het verhaal Laboratoriumtesten laten nooit alle inter acties zien die in het veld optreden en zich soms pas decennia later manifesteren. De onderzoekers pleiten om die reden voor een monitoring van pesticiden, die zich ook kunnen bevinden in fijnstof dat ook de mens overal inademt. De meest probate oplossing die de onder zoekers noemen is natuurlijk te sturen op een meer natuurlijke plaagbestrijding en minder monoculturen. Maar dat wist u al

't Duumpje | 2021 | | pagina 8