Op bezoek bij Sjaak Herman M aap.' Door Emmy de Koeijer Li f v A - 9 Hart voor de natuur is hem niet van huis uit meegegeven. Geboren in Uzendijke in 1937 als zoon van een bakker, moeder was thuis of hielp in de bakkerij. Moeder had mis schien nog wel iets met de natuur, want was geboren in de polder op de Marolleput. In 1948 verhuisde de familie Herman, pa kon bij van Gend en Loos gaan werken in Bres- kens en dan was het makkelijker om daar ook te wonen. Daar brak een mooie tijd aan voor Sjaak. Zij woonden op het eind van de Boulevard, de zee met het strand en de duinen waren dus eigenlijk Sjaak zijn eigen speeltuin. Met vriendjes altijd op het strand te vinden, vooral om te vissen, te korren en om mossels te rapen. Op mijn naïeve vraag of hij toen naar vogels, andere dieren of mis schien planten keek met het oog van een natuurliefhebber, was het antwoord simpel en kort "nee". Die interesse en aandacht zijn pas later gekomen en eigenlijk door toeval. Als kind en later in de pubertijd was Sjaak altijd bezig met dingen maken en repare ren. Na het behalen van zijn HBS-diploma was hij klaar met leren, tenminste zo dacht hij er over. Een droom van hem was de grote vaart. Na al die jaren aan de rand van de zee te staan, te spelen en te vissen, trok het wa ter hem. Gaan varen, heel de wereld over. Dat liep anders, Sjaak ontmoette een meisje, werd heel erg verliefd en bleef aan wal. Na hun huwelijk gingen ze in Sluis wonen en kregen twee dochters. In 1960 werd hij ge vraagd om bij du Fossé te komen werken, begonnen op kantoor en uiteindelijk be drijfsleider geworden. Hij had geen ervaring met het maken van meubels, maar zijn credo was "stelen met je ogen". Kijken en leren hoe anderen iets deden in combinatie met zijn technische aanleg maakten deze baan hem op het lijf geschreven. werd er vergaderd bij de dierenarts boven de praktijk. Een ding bleef wel hetzelfde, de nabesprekingen bij Chez René op de markt in Oostburg. Ondanks dat Sjaak geen café ganger was, heeft hij toch wel eens deelge nomen aan deze 'nabesprekingen'. In 1983 gebeurde er iets vervelends, de meubelfabriek sloot zijn deuren. Dit was voor Sjaak een ingrijpende gebeurtenis, hij had hier meer dan twintig jaar met veel plezier gewerkt. Voor het vinden van een nieuwe baan kwamen zijn contacten bij de knotwerkgroep van pas. In 1982 werd de Stichting Landschapsverzorging Zeeland opgericht. Sjaak voldeed aan alle eisen als medewerker met kennis van mensen en om geving, opgedaan tijdens zijn activiteiten voor 't Duumpje. Er brak een mooie tijd aan, veel buiten zijn en met boeren en bewoners van het buitengebied beplantings- en on derhoudsplannen maken. De aanleg en be heer van drinkputten, advies over erven en welke bomen er geplant en gesnoeid moes ten worden. Het 'werk' bij 't Duumpje ging intussen ook gewoon door. Een van de activiteiten bin nen 't Duumpje was op markten en brade rieën staan, een aantal leden 'bemande' dit kraam. Vanuit het publiek was hier altijd veel interesse voor, dit zorgde steeds weer voor donaties en nieuwe leden, 't Duumpje kwam meer in het nieuws, er werd een aan tal acties georganiseerd. Een demonstratie bij het waterschap, gericht tegen het ont trekken van water door boeren. Er werden teksten bij het waterschap boven de ingang gespoten en de leus 'Tank thuis' werd op veel plaatsen gezien. Een andere actie was tegen de hoogbouw in Cadzand, de leus toen 'Hoogbouw komt voor de val'. Een ac tie die wel invloed heeft gehad was samen met recreatieondernemers 'Kust In Kleur'. In het bestuur van 't Duumpje had Sjaak intus sen ook plaatsgenomen. Tot ca. 5 jaar gele den, toen is hij met alles gestopt, ook met het knotten. De zaag werd in de wilgen ge hangen. Bij de SLZ kreeg hij veel te maken met boomkikkers, of eigenlijk geen boomkik kers. Hun aantal was de afgelopen decen nia dramatisch gedaald. Ondanks de vele moeite zag Sjaak weinig vooruitgang. Hij be sloot op eigen houtje iets te gaan doen, een stuk grond te kopen en daar een ideaal leef gebied voor de boomkikkers van te maken. Door al zijn ervaring wist hij precies aan wel ke eisen dit land moest voldoen. Het land moest laag en vochtig zijn, dicht bij huis en makkelijk te bereiken. Aan de Kanaalweg werd het land gevonden in 1991. De eerst koop was 2,75 hectare en later is daar nog een stukje bijgekomen. Er werd een plan bij de Provincie ingediend en die ging akkoord. De bovenlaag werd afgegraven en ook werd Op een voor mij verborgen plek in Sluis staat Sjaak mij op te wachten. Dit is geen op maat voor een spannend rendez-vous, maar ik kon Sjaak zijn huis niet direct vinden. Het huis staat in een oase van rust en groen, al leen als het hout wordt geoogst dan is het met de rust gedaan. Een groot gedeelte van de tuin staat vol met bomen, aangeplant voor hout om te stoken. Dit typeert Sjaak wel, altijd praktisch ingesteld. Een hart voor de natuur en als het wat op kan leveren, pri ma. directe aanleiding. Een uitzending op televi sie van Ivo Niehe met als thema "geef om de natuur" waar het natuurbeschermingswerk van het Wereld Natuur Fonds uitgebreid aan dacht kreeg, was het omslagpunt. Zijn prakti sche aard kwam hier weer naar boven, hij be sloot zijn aandacht te leggen op natuur in de buurt. Na her en der wat rondvragen kwam hij uit bij 't Duumpje. Zijn lidmaatschap werd ook gelijk een actief lidmaatschap, hij kon di rect aan de slag bij de knotwerkgroep. Dat viel niet mee, jaren was er niets of heel wei nig aan de knotwilgen gedaan. Het gevolg was dat er bomen op bomen groeiden. Het zagen met de hand was bijna onbegonnen werk, gelukkig bood de motorzaag van Jan de Zwart uitkomst. Het gesnoeide hout was zo groot en dik dat het zelfs verkocht werd. Het werd in mooie gelijke stukken gezaagd en als er 25 ton was, werd het opgehaald. Een mooie bron van inkomsten. Het was zwaar en hard werk op de zaterdagen, maar alle mannen uit de knotwerkgroep waren in de bloei van hun leven. Van het één komt het anderen de biologiegroep (nu planologie) trok ook, dit was halfjaren 80. Daar zijn een aantal onderwerpen nog steeds actueel. Het rooien van bomen zonder vergunning, maai en van dijken en omploegen van waardevol le stukken natuur. De vergaderingen werden eerst thuis bij leden gehouden, daarna kwam er een verzamelgebouw achter het Ledel- theater in Oostburg. Toen dat niet meer kon Eindjaren 70, beginjaren tachtig deed de na tuur zijn intrede, heel toevallig. Niet meege nomen of geïnspireerd door iemand of lang zaam steeds bewuster geworden, maar een \maart Boomaantdag <fBS /^trirïchei ■’i Braderie Sluis -1 en Bien FA

't Duumpje | 2022 | | pagina 5