i I Natuurwerkdag 2022 Natuurwerkdag met de Visdiefjes V ft) ff t> V Hoewel gestopt bij't Duumpje, is hij nog wel betrokken bij ons landschap in de regio. Samen met Etiënne de Meijer doet hij elk jaar de ronde en overleggen zij met het Wa terschap over het rooien en planten van bo men. In het begin was het moeilijk om een voet tussen de deur te krijgen, intussen gaat het redelijk. een aantal putten gegraven, leuke bijkom stigheid, hij kon de afgegraven grond ver kopen. Het enige wat Sjaak verder heeft ge daan is de aanplant van meidoornhagen en een rij knotwilgen (die hij samen met zijn fa milie knot voor het hout). Het was spannend om te zien hoe alles zich ging ontwikkelen. Na enkele jaren, missie geslaagd, de eerste boomkikkers werden gesignaleerd. Nu is het een paradijs, waar heel veel boomkikkers le ven. Ook wat planten betreft is hier van alles te zien, met als extra cadeautje de zeer zeld zame en met uitsterven bedreigde moe raspaardenbloem. Daarnaast de 'gewonere' soorten zoals de rietorchis en zomerbitter- ling. De 30 jaar verschraling en niets doen hebben dus geloond. Op 59-jarige leeftijd is hij gestopt bij het SLZ. De belangrijkste reden was de achter uitgaande gezondheid van zijn vrouw, naast de zorg voor haar kreeg hij zo ook meer tijd voor zijn hobby's. Sjaak is ook molenaar, hier is hij in 1982 mee begonnen. Door toeval kwam hij ermee in aanraking en heeft toen een 2-jarige opleiding gevolgd. Hij stond eerst op de molen van IJzendijke en Cad- zand, tegenwoordig alleen nog elke zon dag in Cadzand en in het seizoen ook op de woensdagmiddag. Hij verwerkt alleen bio logische tarwe uit de regio. Bij de reparatie- club kan hij nog altijd zijn liefde voor tech niek en het maken van dingen kwijt, hier is hij ook al jaren een vaste kracht. Het beheren van zijn bomen op het stuk grond bij hem thuis gaat een stuk makkelij ker. In 1975 is het huis nieuw gebouwd en in de loop van de jaren heeft hij grond bij kun nen kopen. Hierop staan fruitbomen, wil gen, essen en esdoorn. In het voorjaar is het tussen de bomen een paradijs met allerlei stinzenplanten.Vooreen moestuin heeft Sjaak nooit geduld gehad terwijl hij vroeger als kind wel zijn grootmoeder hielp in haar groententuin. Misschien was het vele werk een reden om dit later niet zelf te doen. Aan de voorkant van het huis heeft hij een vijver tje met natuurlijke oevers, waar zelfs kam- salamanders in leven. Voor zijn tuin geldt eigenlijk hetzelfde als voor het land aan de Kanaalweg, weinig doen en de natuur zijn gang laten gaan. Misschien een idee voor meer mensen. Het startschot voor het nieuwe knotsei- zoen geeft men al jaren op de landelijke natuurwerkdag, die dit jaar georganiseerd was op zaterdag 5 november. De jeugd ging aan de slag in de Braakman en de knotwerkgroep trapte af op de Marolleput. De opkomst was verheugend groot, want 16 enthousiaste 'natuurbeheerders' gingen aan de slag bij familie Van de Rotten - de Zwart aan de Ringdijk, onderdeel uitma kend van 'De Marolleput.' In de wei tussen de Sint Bavodijk en de wa tergang waren er flink wat tronken die hard toe waren aan een onderhoudsbeurt. En aan de bijna lege schaal met bolussen te zien, was ook de inwendige mens niets te kort gekomen. Overigens kan de knotwerkgroep (even als trouwens andere werkgroepen van 't Duumpje) altijd mensen gebruiken die een handje willen toesteken om ons landschap aantrekkelijk te houden. Wat het nieuwe knotprogramma betreft: als u dit leest is al een 'werkbezoek' ge bracht aan de Schoondijkse Groene Polder- winkel waar we een bijdrage leverden aan de groene omgeving van de groene telers. Op 17 december gaan we aan de slag op Veerhoekpolderweg 4 te Oostburg. In de buiten wonen is prachtig, maar we helpen graag een handje om de natuur wat in be dwang te houden. 7 Januari zijn we te gast op het adres Klak- baan 1 bij de familie Risseeuw. Oftewel "Het Planken Poortje." De zaterdagen 21 januari en 4 februari vindt u ons aan de Golepoldersedijk nr. 1 te Breskens bij familie Van 't Westeinde. Op 18 februari en 4 maart helpen we fami lie Stewart, al decennia ingeburgerd in "het Dorp" Hoofdplaat met het onderhoud van hun toch wel grote en bewerkelijke woonst. Zoals het er nu naar uitziet, sluiten we 18 maart het knotseizoen af aan de Water- vlietseweg 18 te IJzendijke waar op het erf heel wat te doen is. 1 april (werkelijkhouden we als reserve datum achter de hand mocht er eens een zaterdag uitvallen of een spoedklus tussen door komen. De spreuk 'Vele handen maken licht werk' geldt ook voor onze knotwerkgroep. En ook 'hoe meer zielen hoe meer vreugd'! Dus als u zoekt naar een oppepper voor uw eigen gezondheid maar ook die van uw omgeving, kom een handje helpen. U hoeft u niet verplicht te voelen alle zaterdagen mee te draaien. Eens komen kijken om de sfeer te proeven kan ook altijd. Meer informatie via knotten@duumoie.nl en Emmy Boerjan neemt contact met u op om nader kennis te maken. Om 10.00 uur werden de kinderen verwacht op de zogenaamde "Boerderij" van Staats bosbeheer in Braakman-Noord. Vanaf kwart voor tien druppelden de eerste deelnemer- tjes met hun ouders binnen en zij konden zich meteen vermaken met allerlei natuur- spelletjes en het bezichtigen van opgezette vogels en andere natuurvondsten. De boswachter wees op een grote platte grond aan waar wij met de kinderen zou den gaan werken, namelijk in de buurt van het "Speelbos" en we gingen op pad. De boswachter kwam met zijn auto en het ge reedschap achter ons aan. Na een korte uitleg waarom de jonge boompjes aan de rand van de plas verwij derd moesten worden, namelijk omdat de oever helemaal begroeid raakt, waren de 9 kinderen en de begeleiders in een oog wenk aan het zagen en knippen. Maar er moest ook gesjouwd worden met de toch al aardig zware boompjes vanuit het lager ge legen rietveld naar het hoger gelegen pad, alwaar ze ontdaan werden van de meeste zijtakken. Als er een flinke hoop lag, bond de boswachter er een touw omheen en ver sleepte de hele bos met zijn auto naar de huttenbouwplek voor de middagactiviteit. Om 12.00 uur was het lunchpauze op de boerderij, maar gelukkig hoefden we deze keer niet het hele eind te lopen. Met 3 keer heen en weer rijden was het hele stel over gebracht. Reggy had ondertussen het vuur in de grote vuurbak al een poos aan het branden, zodat we onze stokbroodjes kon den bakken. O,o, wat moetje een geduld hebben voordat die broodjes gaar en mooi bruin zijn. Maar dan is het ook smullen, vooral als je er een dikke laag boter en brui ne suiker in doet. Ook de marshmellows lie ten zich smaken. Na de middagpauze liepen we het hele eind weer terug naar het speelbos. Hier moesten we de kinderen niet uitleggen wat er moest gebeuren. Iedereen vermaak te zich prima met het bouwen van hutten. Het was voor de leiding leuk om te zien hoe er spontaan groepjes ontstonden en hoe er werd overlegd en samengewerkt. Veel te snel was de tijd weer om, maar de kinderen opperden zelf al dat ze misschien nog eens met hun ouders naar deze speel plek konden teruggaan om verder te spelen. Info Visdiefjes: Dilia Timmers. Email: dilia.timmers@inter.nl.net 'V*.« -

't Duumpje | 2022 | | pagina 6