BUMA STEMRA W:01189-2273 Feedback EEN BLAD VOOR JOU! wat zich uit hun geest ontspro ten had. De Vereniging BUMA is nu aangesloten bij soortgelijke instanties over de gehele wereld, zodat de bij BUMA aangesloten auteur zijn geestelijke kreaties beschermd weet tegen elke vorm van misbruik. Onder misbruik wordt verstaan: het gebruiken van andermans werk zonder daarvoor toestemming te vragen. Dit is beter bekend onder het begrip plagiaat. BUMA nu bemiddelt tussen de auteur en de gebruiker en zorgt ervoor dat de auteur geld krijgt voor elke keer dat zijn werk wordt uitgevoerd. STEMRA (Stichting tot Exploi tatie van Mechanische Reproduk- tierechten der Auteurs) werd in 1936 opgericht door BUMA. De stichting heeft tot doel het be hartigen en bevorderen van mate riele en immateriële belangen van auteurs, uitgevers en andere au teursrechthebbenden, in het bijzonder met betrekking tot het mechanisch reproduktie- recht. Dit betekent dat Stemra zich bezighoudt op het gebied van het verveelvoudig! ngsrëcht van muziek- en tekstwerken. Buma beperkt zich alleen tot het uitvoeringsrecht op muziek werken met of zonder tekst. Vereniging BUMA/ Stichting STEMRA Buma/Stemra-huis Prof. E.M. Meijerslaan 3 1183 AV Amstelveen Telefoon: 020 - 5407911 zou zijn, probeer dan maar eens te’bewijzen dat dat nummer uit jouw kreatieve geest is gekomen. ook de vraag naar boven of er binnen de groep geen konflikten ontstonden, gezien het leeftijds verschil tussen de muzikanten. De oudste in de groep is bijna 40 en de jongste net 17 jaar. Aad van Oss antwoordde hierop dat er - ondanks het generatie- verschil - geen "muzikale kon- flikten, gezien het leeftijdsver schil, in de band zijn". Hans Notebaard, de jongste, is een goede trompettist die ons lange tijd heeft gevolgd. De arrangementen die hij moet spelen leveren geen moeilijk heden voor hem op, net zo i min dat er 'muzikale-genera- tie-konflikten' in de band zijn. Cor de Jonge vertelde hoe het Amerikaanse geluid in de groep is geslopen. Volgens hem komt dit door zijn interes se in groepen als Spyro Gyra en David Sandborn, terwijl Aad van Oss meer op Chicago is gericht. 'Maar', zegt Cor, 'ik vind dat we toch wel een eigen geluid hebben'. Aad van Oss die 90% van de num mers voor Feedback schrijft, ver telde dat zij geen inspiraties heb ben om nationaal door te breken, daarvoor staan zij allen te zeer met beide benen op de grond. Dit is gewoon een leuke ervaring, waarbij je wat kontakten kunt leggen en mogelijk eens een optreden buiten de provincie. Het radio-optreden in Vara's Popkrant zal de laatste moge lijkheid zeker vergroten. Voor opname in de agenda van de tweede uitgave van Gimmick dient de kopij uiterlijk vrijdag 28 juni bij de redaktie te zijn. Indien er wijzigingen in uw pro gramma's zijn, geef deze dan zo spoedig mogelijk door zodat wij deze moge lijk nog kunnen aan passen. Op 9 juli komt het tweede nummer uit! rende akkoordschema's en melodielijn. Er zijn nog twee andere manie ren om eigen nummers te laten registreren. De eerste is een vrij prijzige, maar wel betrouwbaar. Men kan bij een notaris de wer ken in een akte vast laten leggen tegen een vergoeding van enkele honderden guldens. De tweede manier is het laten registreren van de nummers bij het Centraal Belasting Gebouw te Rotterdam, afdeling Registratie. Hier kan men tegen een kleine vergoeding, f 3,50, tekst plus titel beschermen. Ook is het mogelijk om een cas sette met de nummers in te schrij ven, maar erg waterdicht - zoals bij Buma - is deze methode niet. Nu is het niet zo dat er, nu men ingeschreven is, geld in het laatje gaat stromen. Buma/Stemra gaat ervan uit dat de werken die ge registreerd zijn veelvuldig op radio- of televisie-uitzendingen voorkomen; dat er openbare uit voeringen van komen; dat het werk uitgegeven gaat worden of dat er opnames van zijn ge maakt voor een film en dat daar een redelijke roulatie van ver wacht wordt. Voor amateurbandjes is het dus niet zo heel interessant om hun nummers te laten registreren, omdat de kans op een radio-tv- optreden gewoonweg erg klein is. Het is wel aan te bevelen in het geval men een demo heeft gemaakt en waarvan men be nieuwd is of er misschien een platenmaatschappij is die er brood in ziet, (wie herinnert zich niet het feit dat de voor malige groep Peradventure uit Vlissingen, een demo naar de maatschappij van Vader Abra ham had gestuurd. Zij kregen nooit een berichtje maar op een gegeven moment hoorden zij Vader Abraham wel hun melo dielijn fluiten. Zij konden dus naar hun geld fluiten). HET ONTSTAAN In 1912 is in Nederland de au teurswet afgekondigd die tot taak heeft de kreaties van de menselijke geest op het gebied van de letterkunde, wetenschap en kunst veilig te stellen in het maatschappelijk leven. Een jaar later wordt de Vereni ging BÜMA (Bureau voor Mu ziek-Auteursrecht) in het leven geroepen om de belangen van de auteurs te behartigen, want het blijkt voor de auteurs een onmogelijke taak kontrole uit te oefenen op het gebruik van "De V/issingse Popkrant-groep van de week, FEEDBACK"! Zo werd deze formatie op dins dag 14 mei j.l. aangekondigd door Henk Westbroek in het radioprogramma Vara's Pop krant. Een week eerder had Feedback de opnamen gemaakt voor deze uitzending in Studio-5 van de Vara in nog geen zeven uur. De opgenomen nummers Lucky Boy en Perfect Love werden door Louis Filius en Henk Fey gemixed. Veel lof ging er van de technici uit naar Louis die zij "een zeer professioneel in gestelde drummer vinden met uitstekende kwaliteiten". Dit is niet zo verwonderlijk wanneer men daarbij bedenkt dat Louis Filius al ruim 15 jaar met muziek bezig is. Bij Henk Westbroek kwam dan HET OPTREDEN In het geval men wel eigen werk heeft laten registreren en regel matig optreedt, bestaat er de mogelijkheid om geld van Bu ma/Stemra te ontvangen. Men ontvangt - als aangeslotene - elk kwartaal een lijst welke door de band of manager van de band ingevuld en teruggestuurd dient te worden met daarop de num mers die gespeeld zijn tijdens een optreden, waar en hoe vaak. Buma/Stemra gaat dan uitzoe ken hoeveel geld de aangesloten artiest/auteur ontvangt. Veel zal dit nooit zijn, maar het is geld waar men als aangeslotene recht op heeft. Per kwartaal wordt door de Buma/Stemra een nieuwe lijst toegestuurd aan de band of manager. Veel geld zal het aangesloten zijn bij Buma/Stemra voor de ama teurband niet opleveren, maar het beschermen van eigen kompo sities kan geen kwaad. Het be schreven voorbeeld van Peradven- ture is misschien maar een speld in een hooiberg en dan is het nog een geluk dat het geen wereldhit is geworden. Maar, stel je voor dat dit wel het geval geweest HET REGISTREREN Iedereen die kreatief is geweest en zijn of haar werk wil bescher men, kan zich erg gemakkelijk aansluiten bij Buma/Stemra. Het entreegeld voor Buma/ Stemra gezamenlijk bedraagt f 100,--. Dit is een eenmalige betaling. Voor de Stichting Stemra moet er elk jaar een bijdrage gestort worden van f 75,--. Wanneer dat geld ge stort is wil dat nog niet zeggen dat de werken beschermd zijn. Men zal bij Buma/Stemra een bewijs willen dat het betref fende muziekwerk van de ma- ker/aangeslotene is. Het mu ziekwerk moet dus op noten gezet worden. Nu zijn hiervoor een aantal methoden: Veel mensen, in dit geval muzikanten, hebben moeite met de Vereni ging Buma/Stemra. Velen denken dat, wil je hierbij aangesloten zijn, er geld, veel geld, over tafel moet rollen. Anderen denken dat er nooit geld terugkomt in het laatje van het geestelijk brein. De meesten zien ervan af zich aan te sluiten omdat zij hun muziek niet op noten kun nen zetten en dat is toch min of meer een vereiste om eigen nummers te kunnen beschermen. In dit artikel wordt geprobeerd om deze onduidelijkheden wat op te helderen en een beeld te geven van wat Buma/Stemra nu doet voor de muzikanten. Daarnaast wordt aangegeven wat de muzikant kan doen om zijn of haar éigen nummers zoveel mogelijk te beschermen. Mochten er na het lezen van dit artikel nog vragen zijn, dan zullen wij daar in een later nummer zeker uitvoerig op in gaan. a) je doet het zelf; b) je laat het - vanwege eigen onmacht - door een ander doen of c) je gaat naar het Buma-huis te Amstelveen, waar een Yamaha-toetsenbord de nummers voor jou op noten zet. Het op noten zetten van eigen werk betreft alleen de zanglijn en de begeleidingsakkoorden. Buma heeft dus weinig aan een ingeschreven artiest/auteur die alleen een lijst met nummers in stuurt zonder de daarbij beho- waarom en voor wie? Marius de Nobel I 19 18

Gimmick | 1985 | | pagina 11