gimmick van de maand praten met Avalanche is praten met Norbert Pauwels e groep die het spits afbijt in de rubriek "Gimmick van de maand" is de R&B- formatie Avalanche uit Zeeuws- Vlaanderen. Van begin af aan staat tijdens dit interview de Gimmick van Avalanche zelf voor onderge tekende al vast: "Zijn ze nu serieus of niet". Avalanche heeft in haar nog jonge bestaan al een behoor lijke reputatie opgebouwd en dat geldt met name voor Belg ie. Hun eerste optreden vindt plaats op 16 april 1984 in de huidige bezetting, die bestaat uit: Ries de Vuyst, zang en slide; Willem de Vos, mondharmonica; Rinus de Lijser, gitaar; Egbert Spuessens, bas en John Geerlings, drums. Norbert Pauwels, alias 'Napoleon' is de geestelijke vader en manager van de band, een letterlijk en fi guurlijk niet te omzeilen 'leider' die de strategie bepaald voor de R&B-formatie Avalanche. Op 17 december wordt hun 1e LP "Reetin with a Fee!in" ten doop gehouden. Ze treden wekelijks op in Belgie, hebben hun TV-debuut achter de rug in Belgie in de talkshow "Mike" van Mike Verdrengh. Ze hebben een interview ge daan voor de Belgische radio, BRT-Omroep West-Vlaanderen in het programma 'Boem Boem' en een tweede LP is in aantocht. Wanneer je bovenstaande staat van dienst bekijkt komt als eerste de vraag naar boven hoe Repertoire In tegenstelling tot de meeste blanke R&B-formaties, die op een nogal aanmatigende manier een verleden - waar zij nooit deel van uitmaakten - trachten na te bootsen, heeft Avalanche Toekomstplannen Op de vraag naar de toekomst en het doel wat zij beogen zijn de antwoorden zeer uiteenlo pend. De een wil graag wat water in zijn prive-zwembad en de ander zou graag een manier om jezelf te blijven. Er is nog veel meer in de wereld dan alleen muziek. We houden van een lekkere pint en wanneer we die, naast onze vergoeding voor een optreden, krijgen aan geboden zeggen we geen nee, maar dankjewel. Wij zijn geen mensen die eisen stellen zoals je vandaag de dag meemaakt met bands die in hun overeen komst laten opnemen dat er 'zoveel kratten bier', 'zoveel flessen alcohol', 'zoveel fris drank' en het liefst nog een uitgebreid diner aanwezig dient te zijn. Wij vinden dat gewoon belachelijk. Spelen, daar kom je voor, laat maar eens zien en horen dat je het als band een publiek naar de zin kunt maken. En is dit het geval, dan nog blijven het be lachelijke eisen. Toch nog aan het eind van het interview een gevoelige snaar geraakt. "Ja, het lijkt inderdaad zo dat het naar buiten toe over komt of we alles met een lolletje af doen en het allemaal niet zo serieus nemen", vervolgt Nor bert Pauwels. "Natuurlijk ne men we onze muziek serieus en proberen we deze zo profes sioneel mogelijk weer te geven, maar moet je dan ook voor en na een optreden hier alleen mee bezig zijn? Wij vermaken ons dan met heel andere dingen! het komt dat Avalanche in het zuiden zo'n grote bekendheid geniet en in Nederland (nog) niet. Norbert Pauwels heeft hier drie antwoorden op: ten eerste de afstand, ten tweede de be taling en ten derde de meest belangrijke reden dat het type muziek niet populair is in Nederland. Daarbij komt dan ook dat voor al in de Vlaams-sprekende delen van Belgie de Rhythm Blues blijkt aan te slaan. Je hebt mo menteel een grote opleving in de R&B. Dit komt, vervolgt Nor bert Pauwels, omdat de mensen het beu zijn om naar een synthe sizer en geklaag te luisteren. Ze hebben in hun dagelijks leven al genoeg zorgen aan hun hoofd en wanneer ze dan een keer uit gaan dan willen ze plezier heb ben, lachen, swingen en lekker meedoen. De R&B-sfeer is daar uitermate geschikt voor, het is gezellige muziek. Ja maar, ho even, mijnheer Pau wels, de blues wordt toch geacht wat trieste muziek te zijn? Norbert Pauwels bestrijdt dat ten zeerste: "De negers zetten zich af tegen de ellende en doen dit met muziek. Wij doen dat ook. Wij proberen het publiek dat naar ons komt kijken en luiste ren een plezierige avond te be zorgen. zich voorgenomen de R&B te brengen zoals zij dat vandaag de dag aanvoelen, pretentieloos, zonder franje, recht-voor-zijn raap Bluesrock. Het repertoire van Avalanche bevat een veertigtal nummers die voornamelijk uit snelle, swingende nummers bestaat, met af en toe een slow blues. Op hun eerste LP 'Reelin with a Feelin' staan drie zelfgeschre ven nummers "5.30 A.M.", "Hard Ridin' Mama" en "l'd rather be drunk" (lijfliéd? De overige 7 nummers zijn be werkingen van onbekende blues- en rhythm blues-num- mers. De LP is in 21 uur opge nomen en volgens Avalanche hebben zij 21 uur lol gehad. plakje kaas op zijn boterham hebben. Oke, oke, volgende vraag dan maar, hoe ging jullie tv-debuut, hoe hebben jullie dat ervaren? "Ja" begint Willem de Vos, en vervolgt dan bedachtzaam "dat was zeer interessant. Wij waren ruimschoots op tijd en ze wisten daar in de studio eigenlijk geen raad met ons dus werden we nog maar even de stad in gestuurd. Later moch ten wij terugkomen en hebben we daar gegeten. Ik zat met Agneta (van Abba) aan een tafel en zij had nylons aan en at met mes en vork. Toen moesten we in een kamertje komen en ik stond daar dus, wordt er opeens geroepen -zit-, maar ja, ik stond, ik zat niet, toen begonnen ze weer te roepen en ietwat bevelender —zit—, AHez he, toen ben ik maar snel gaan zitten, je weet maar nooit en gingen ze daar aan mijn gezicht werken" Met een doodernstig gezicht wordt me dit, als antwoord op de vraag, in een "sappig Belgisch accent" verteld. Dan dezelfde vraag maar aan Ries de Vuyst gesteld: "Jawel hoor, ik heb lekker gewerkt". He, He, eindelijk iemand die ten minste serieus op een vraag ingaat. "Het ging allemaal lekker vlot, ik was tenminste eerder klaar dan de band". Ja, daar zit je dan, welke vraag moet je stellen om toch nog wat zinnigs op papier te krijgen. Een laatste schot voor de boeg dan maar "nemen jullie jezelf eigen lijk wel serieus"? Een schot in de roos, Norbert Pauwels veert als een duveltje uit een doosje op "Wij zijn geen mensen die zo nodig een 'image'moeten opbouwen. Wij zijn gewone jongens, zonder franje, die lek ker muziek maken en die ma ken we op onze eigen manier. We doen geen concessies haar wie dan ook. Dat is de enige AVALANCHE Norbert Pauwels I Anja Groeneveld. 20 21 v.l.n.r. John Geerlings, drums; Ries de Vuyst, zang, gitaar en slide; Willem de Vos, mondharmo nica; pinus de Lijser, gitaar en Egbert Spuessens, bas. HM

Gimmick | 1985 | | pagina 12