i 16 17 Door onze vaste medewerker Henny van Ochten worden weer twee vragen beantwoord betreffende de gitaar. VRAAG: Met de Vlissingse reklamekreet 'Bruisend als de branding' voor ogen, sloot de Piek haar seizoen af met een muziekfestival onder de naam "BRUISPOP". p semprt l&gafa terugblik VRAAG EN ANTWOORD BRUISPOP 3 3 3 Een orgelpunt kan in elke stem voor komen, maar is meestal te vinden in de bas. Bijgaand notenvoorbeeld zal een en ander voor je verduidelijken. De lage D van vier tellen is een orgel punt. Een boekje waarin je veel mu ziektermen vindt is: 'Vreemde woorden in de muziek', samengesteld door Leon. C. Bouman. Het is uitgegeven door Wolters-Noord- hoff in Groningen. rock naar een wat groovy funk-rock geluid. Het bedoelde kommerciële soundje wordt, gelukkig, ruimschoots uit z'n voegen gerukt door Emil Brui- nings' verbijsterend ongekontroleerde Hendrix-gescheur. Het da meskoortje kwam het best tot haar recht in de verantwoord verkrach te Samba-kraker "La Bamba". Hoewel bij de Miles Browning Band show en technische vaardigheid niet altijd hand in hand gaan was dit toch een leuke af sluiter van de eerste Bruispop-avond. De tweede avond werd geopend door een zgn. 'verrassingspakket'. Het ge rucht ging dat er zo'n twintig muzi kanten op zouden draven, maar uit eindelijk waren het er slechts twee. Dit duo, o.l.v. ex-Perlawanan voor ganger Dries Alexander bracht prach tige verstilde gitaarmuziek. Bas en solo- gitaar weefden thematische tapijtjes, waarin de zang vooral aangaf dat in spiratie werd geput uit Spaans/orien- taalse sferen. Indrukwekkend en verrassend. Daarna was het de beurt aan het uit basgitarist/zanger, toetsenist en drum mer bestaande trio TRIGGER. Haast alle gitaren die de Rolling Stones (de gitaristen) gebruiken, ken of herken ik. Laatst zag ik een video-tape met verzamelnum- mers van de Stones, genaamd: 'Stones Wind' of zoiets. Keith Richard gebruikt hierin een gitaar die mij onbekend voorkomt. Hij bespeelt hem in het tweede num mer in de dip (ik weet niet meer hoe dat nummer heet). Kunnen jullie achterhalen welk merk gi taar dat is? Graag ook het adres van de Rolling Stones Fanclub in Engeland. ANTWOORD: De tape die jij bedoelt heet "Video Rewind Great Hits" van Paul Spen cer uit 1984. Met behulp van een beeldscherm haalt Bill Wyman samen met Mick Jagger een aantal oudere opnamen tevoorschijn. Aan het begin van de film krijg je wat flitsen te zien van 'Midnight Rambler' en 'Emotional Rescue'. De gitaar die Keith in de tweede clip ('She's so cold') gebruikt, is er een van de bouwer Travis Bean. Travis Bean maakt gitaren met een aluminium hals die doorloopt tot onder de kam. De body is met de hand gemaakt; de slagplaat van rvs met een paarlemoer inleg. Bij mijn weten heeft Keith deze gitaar niet lang gebruikt. Hij geeft de voorkeur aan zijn Telecaster, vijfsnarige gita ren en sinds een paar jaar aan de gitaren van Doug Young. Travis Bean gitaren zijn in Nederland niet doorgebroken. Een jaar of drie geleden speelde ik (min of meer abu sievelijk) in Engeland met een Bana- narama-achtig bandje mee. Ik leende toen van iemand een Travis Bean Artist 1000. Van alle gitaren die ik bespeeld en gehoord heb vind ik Travis Bean gitaren, ondanks hun ge ringe populariteit, tot de beste beho ren. Verder wat je laatste vraag be treft: het adres van de Stones Fan club luidt: The Rolling Stones Official Fanclub 4 Yarcombe Adelaide Road Surbiton Surrey KT6 4NH ENGLAND VRAAG: Met behulp van een paar vrienden probeer ik gitaar te leren spelen. Op de meeste vragen kunnen ze me een bevredigend antwoord ge ven. Uit één vraag echter komen we niet uit. Volgens het Frans- Nederlands woordenboek is 'point d'orgue' een orgelpunt. Nu weet ik nog niets. Is die vertaling we! juist? Waren het in 1984 nog drie groepen die een geslaagd sluitingsconcert gaven, dit keer traden er vijf bands op, ver spreid over twee dagen, 12 en 13 juni. De eerste band op vrijdag was het de buterende TISSUE met een zwingende Vlissingse variant op de Texas R&B. Groot voorbeeld was ZZ Top, waarvan ook een nummer werd gecoverd. Zanger/gitarist Rene Koole speelt nu eindelijk de muziek waarin zijn gitaar- kapaciteiten het best tot hun recht komen. De eigenlijke rol van tweede gitarist wordt bij TISSUE vervuld door een saxofonist. Hoewel een en ander wat onwennig overkwam zorgde de sax toch voor de nodige originele voet noten. De eerste avond werd afgesloten door de MILES BROWNING BAND, voor heen Vampire. De driemansbezetting is uitgebreid met een dameskoortje en de muziek is omgebogen van garage- JEANS INN Langeviele 21 Middelburg Kanaalstraat 28 Souburg De muziek is het best te omschrijven als snelle rock, waarbij het accent ligt op de vele melodieverschuivingen. Hierdoor kreeg de muziek een iets te gejaagd karakter en wat weinig diep gang. Technisch zit hun muziek echter prima in elkaar en vooral de 'Stranglers'- achtige orgelsolo's klonken lekker op zwepend. Bruispop werd afgesloten door een nieuwe, als veelbelovend bestempelde Vlissingse band SHANTUNG, waarin muzikanten spelen uit verschillende pop- disciplines. Ook Shantung debuteerde deze avond in De Piek en waren daarom extra gespannen. De muzikanten vulden elkaar, en de beheerst zingende Edwin Bouwens, goed aan. Hierdoor klonk hun 'Mainstream' popmuziek zeer even wichtig, maar ook wat vlak. Het publiek waardeerde de muziek wel en tijdens de toegift gingen de beentjes dan ook mas saal van de vloer. Shantung is een waar devolle aanwinst voor de Vlissingse mu- ziekscene, wat zeker ook geldt voor de andere "Bruispopgroepen". Jaap van Boven ANTWOORD: Om met je laatste zin te beginnen, nee, die vertaling is niet korrekt. Gewone woordenboeken zijn, zeker als het wat specialistisch wordt, niet altijd even betrouwbaar. De juiste vertaling voor 'point d'orgue' moet zijn 'fermate'. Een 'fermate' ziet er als volgt uit: Het betekent dat je de noot of de groep noten waarboven de fermate is geplaatst naar believen langer mag laten klinken dan waarvoor ze geno teerd staan. Let wel, een fermate duidt altijd op verlengen, nooit ver korten. Ook 'orgelpunt' is een term uit de muziektheorie. Een orgelpunt is een aanhoudende stem. Bijvoorbeeld een basnoot blijft gedurende een aantal maten een A, terwijl boven die A de akkoorden steeds veranderen. 3 -1— ■-

Gimmick | 1985 | | pagina 10