DEFENSE D’AFFICHER het feest van de herkenning Peter Koelewijn: »Je wordt ouder papa» 20 21 "VLISSINGEN MARITIEM, BRUISEND ALS DE BRANDING" is de slogan waarmee Vlissingen onder de aandacht van het toeristenpubliek wordt gebracht. De natuur zorgt inderdaad dat de branding rond Vlis singen blijft bruisen, maar zij gaf het gedurende het 16 dagen durende straatfestival wel erg bruisend weer. We kenden meer 'gratis' natuurge weld dan goed was om de slogan nog serieus te nemen. We kunnen, op een enkele zonnige dag na, beter spreken van een "WINDFESTIVAL", zo sterk zelfs dat het de landelijke pers haalde. BRESKENS - DU COMMERCE zaterdagavond 20 juli 1985 FREEK DE JONGE UITVERKOCHT! terugblik terugblik J>tha^t festival HET LIEP NIET STORM. I Jan Janssens r Dat sukses niet altijd samen gaat met 'glitter en glamour' in de showbusiness getuigde wel het feit dat Peter Koele wijn tijdens zijn optreden in de Hooi zolder op 24 juli, nauwelijks meer op zijn benen kon staan van moeheid. Dat de jaren dan toch mee gaan tellen was duidelijk zichtbaar, ondanks de geroutineerde glimlach om zijn lippen en bewegingen op het podium. De 'godfather' van de Nederlandstalige rock had het moeilijk, erg moeilijk. Hij bracht al zijn hits ten gehore en speelde bij een aantal nummers goed in op de aanwezigheid van een aantal dames welke voldeden aan de beschrij ving in zijn nummers. Peter Koelewijn moest het alleen maken en dat had hij misschien beter niet moe ten doen. R&R-muziek, zonder life-band is sfeerloos. Met een life-band achter zich had hij het beslist niet zo moeilijk gehad. Peter Koelewijn's kapaciteiten hebben als performer zijnde, echt niet onder het stijgen der jaren geleden. Misschien was een iets kritischer oor ten aanzien van het eindresultaat van de muziekband geen overbodige luxe geweest. Peter Koelewijn, onder normale om standigheden, goed uitgerust en met een life-band achter zich blijft toch goed voor een swingende avond R&R- muziek, zoals hij deze avond bezig was werd ik er ook hondsmoe van! Anja Groeneveld het straatfestival, stug bleven volhouden in het maken van wonderen en tijdelijke monumenten. Wij gunden ze van harte een straaltje zon, wat op zich de afge lopen weken al een wonder mag heten. De manier waarop Freek de Jonge humor en cynisme weet te kombineren is uniek te noemen. Het verradelijke van Freek is de snelheid waarmee hij van het ene op het andere onderwerp lijkt over te stappen, het later weer daar oppakt waar jij dacht dat het al opgehouden was en jou voor de ver rassing zet dat er in wezen niet van onderwerp is gewisseld. Je moet terug denken en dan blijkt alles ineen te grijpen. Dit teruggaan in je gedachten brengt echter een gevaar met zich mee; De Jonge wacht namelijk niet op jou, maar gaat rustig verder, wat tot gevolg kan hebben dat je de essentie verliest van hetgeen hij alweer tegen je aan het vertellen is. Ik denk dat wanneer je in de diepere betekenis van zijn hu mor en cynisme wil doordringen, je de show een paar keer zou moeten gaan zien. Feit is dat Freek niet be paald zijn publiek onderschat en er beslist niet van uit gaat dat zijn pu bliek dom is, nee, eerder respect voor het publiek heeft, getuige alleen al het feit dat hij zijn publiek ziet als de oor- De organisatie van het Straatfestival had het er moeilijk mee want met de wind schenen ook de tijdsaankon- digingen gevlogen te zijn in de pro grammaboekjes. Ook de echte 'straatartiesten', waar onder het Zeeuwse FLUP JU BE DRIJF nad last van het natuurgeweld. Het Flup Ju Bedrijf is gedurende het Straatfestival, buiten naast de Spie geltent, bezig geweest aan een 16-daags projekt met een wel heel toepasselijke naam voor dit festival: DE TIJDMETER. Dit projekt omvatte het bouwen van een installatie om tijd vrij te maken, te rekken, het aanleggen van tijdperkjes, plaatsen van een tijdstip en het aanbreng en van wachters. Het bouwwerk zou op zaterdagavond 3 augustus in brand word en gestoken als zijnde "De hoogste tijd". Voorafgegaan door een muzikale ceremo niële voorstelling van het Flup Ju Be drijf stond het natuurgeweld zelfs dit niet toe, ondanks de 50 liter olie. De wind bleef de baas! Alle respekt voor het Flup Ju Bedrijf die kou en wind trotserend gedurende Freek de Jonge heeft het wederom voor elkaar gekregen om 2 overvolle tenten in een middag- en avondvoor stelling naar zijn hand te zetten met zijn meesterlijke programma "DE BEDEVAART". Ondanks de niet optimale omstandig heden (de lichtinstallatie was daags daarvoor ontmantelt vanwege de storm waardoor er nog maar voor de helft hing) bleek weer eens dat Freek een zeldzaam goed performer is door het direkt inhaken op de direkte omstan digheden zoals die toen waren. Ook de presentator van het straatfestival, Her man Brand kreeg een 'sneer' van Freek die naar zijn zeggen "zich door de om standigheden op zijn terrein begaf". Het naspelen van anderen is een trend, die zich steeds meer doet gelden. Ik moet toegeven dat ik me er zelf ook schuldig aan maak en niet zonder ple zier. Zo ook Defense. Het blijkt al snel dat de band haar naam zelf ook serieus opvat: "Gewoon een lekker muziekje voor bruiloften en partijen, lekker om te swingen en om op mee te zingen, feestmuziek"Aldus Ko van Rijen, gitarist van Defense. Toen ik vroeg wie er dan zoal de laatste tijd getrouwd waren, zei Ko: "Kijk, toen ik nog in bandjes speelde die uitsluitend eigen werk speelden, bleek dat dat veel te moeilijk is voor het publiek, de mensen moeten wat meer luisteren, opletten, na denken enz. en dat valt niet altijd mee als je van plan bent om eens lekker uit te gaan. Dat is nu heel anders. Vooral middelbare scholieren rekenen we tot ons beste publiek; ze zingen bijna alle nummers mee! Daarbij komt dat je veel minder tijd kwijt bent aan repe teren. Je zorgt gewoon dat je een stuk of dertig nummers hebt en dan ga je optreden. Af en toe repeteer je nog eens wat nieuwe nummers of vlak voor een optreden neem je alles nog even door en klaar ben je. Je bent geen zeeen van tijd meer kwijt aan het schrijven van eigen materiaal waarvoor het publiek ook nog een extra inspanning moet leveren om het te kunnen volgen. Er blijven natuurlijk altijd trouwe fans, die vragen waarom je geen eigen repertoire meer speelt, voor hen is de overgang misschien wat minder makke lijk". Voor Ko was het geen enkel probleem: het was die avond een gezellige boel in Du Commerce onder de muzikanten. Het was jammer dat er niet veel publiek was, bij tijd en wijle stonden er meer mensen op het podium als ervoor. Als je een avondje wilt swingen op be kende muziek van goede smaak; ga dan eens naar Defense!

Gimmick | 1985 | | pagina 12