1 00 0 zeeuwse theater orgel stichting OPBOUW ORGEL 12 13 DE MAJESTIC COMPTON IN STAND HOUDEN De Zeeuwse Theater Orgel Stichting doet een dringend beroep op de generatie van heden om deze instrumenten van onschatbare waarde te bewaren voor de generatie van morgen. RESTAURATIE NEDERLANDSE PRIMEUR Door Anja Groeneveld Bovenstaande aankondiging staat in nog geen minuut op papier, maar wat er eigenlijk allemaal aan vooraf is gegaan voor het zover was, daar lees je weinig over. Het theaterorgel in Middelburg is nl. één van de 6 in Nederland ge restaureerde orgels die weer spelen. De overige zijn te vinden in het Passage-theater te Schiedam, het City- en Tuschinsky-theater in Amsterdam. Het voormalige VARA- orgel werd na restauratie weer op gebouwd in de LTS 'De Poort' te Rotterdam en men is momenteel nog bezig aan het opbouwen van een orgel in het Cirkustheater te Scheveningen. Dit betreft een orgel van de Hollandse orgelbou wer Strunck. ZEEUWSE ORGELLIEFHEBBERS Dat er in Zeeland ook veel orgel- liefhebbers zijn blijkt wel uit de in 1979 opgerichtte Zeeuwse Theater Orgel Stichting welke als doel had ook in Zeeland een thea terorgel te krijgen. Als lokatie werd in Middelburg de prachtige Concert- en Gehoorzaal gevonden, welke qua akoestiek op een hoge plaats op de wereldrang lijst staat. Eind december 1980 werd de beroemde Majestic-Compton ge kocht. Dit concertorgel werd in 1935 onder bouwnummer A 267 door de Londense John Compton Organ Works gebouwd en geplaatst in de Majestic Cinema te Rochester. Het Compton-orgel is een 3/11, wat wil zeggen 3 manualen of klavieren inds december 1983 vinden op het theater orgel in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg regelmatig concer ten plaats en 11 hoofdstemmen. De traktuur is elekt.-pneumatisch. Het instrument is gebouwd volgens het zgn. Unit-stelsel, d.w.z. dat uit een rij pijpen meerdere registers zijn afgeleid. Alle 78 sprekende registers zijn uit totaal 11 stemmen afgeleid. Deze piano wordt bespeeld vanaf de speeltafel van het orgel, d.m.v. elektro- pneumatische traktie. Mensen die belangstelling hebben voor theaterorgels kunnen dit werk steunen door donateur te worden van de: Zeeuwse Theater Orgel Stichting Postbus 655 4330 AR Middelburg Tel.: 01189 - 2868 Aan de orgelliefhebbers zouden we willen zeggen "neem eens iemand mee, die nog niet weet wat hij of zij mist". De eerstkomende gelegen heid is vrijdag 13 september. Op die datum concerteert David Shephard. Op vrijdag 22 november wordt het orgel bespeeld door Peter Lish en op vrijdag 27 december geeft Jan van Weelden een Kerst- en Nieuw jaarsconcert. Jan van Weelden is een van de wei nige (oudere) organisten die nog regelmatig concerten geeft op het Theaterorgel en doet dit nog met veel plezier. Zijn programma bevat zowel 'klas sieke' als 'populaire' melodieën als ook enkele eigen composities. Hij heeft veel concertreizen gemaakt naar de Verenigde Staten (vier maal), Canada, Engeland, Duitsland en Israël. In eigen land verzorgde hij wekelijks 'Populaire Orgelbespelingen' voor de NCRV, speelde voor de AVRO en de Wereldomroep. Wil je meer weten? Neem dan eens contact op met de Stichting. Zij zijn graag bereid informatie te geven. Trouwens, je zal toch even moeten bellen om het gironummer te vragen want donateur worden is wel het minste wat we kunnen doen om het Theaterorgel voor de generatie van morgen te bewaren. We mogen ook wel eens iets moois achterlaten! Nadat in de zomer van 1983 door de gemeente Middelburg de ruimte onder het podium in de Concert- en Gehoorzaal was omgebouwd tot 3 orgelkamers, toog de Z.T.O.S. aan het werk om het orgel daarin op te bouwen. Het pijpwerk (totaal 827), werd opgebouwd in de linker- en de rechterkamer. In de middelste kamer werden de windmachine en de tremu lanten opgebouwd. Achter het dummyfront van het voor malige, in de oorlog verwoeste, Wilhelm Sauer-orgel in de zaal werd het relais ge plaatst. Ook vond in die ruimte het zg. 'Toycounter' zijn plaats. In totaal zijn met de restauratie en de herinstallatie ongeveer 3300 manuren gemoeid geweest. De leden van de Zeeuwse Theater Orgel Stichting werkten hier geheel vrijwillig, belangeloos en in hun vrije tijd aan om dit projekt te voltooien. In Nederland aangekomen werd het orgel opgeslagen (in onderde len) in het gebouw 'De Waag' in Middelburg. Het orgel was gedemonteerd in de katholieke kerk in Orpington (Kent), waar het gedurende haar tweede le vensperiode bijna 20 jaar als kerk orgel dienst had gedaan. In De Waag heeft de Zeeuwse Thea ter Orgel Stichting in 2 jaar het or gel gerestaureerd, waarin het ze is gelukt om enkele ontbrekende on derdelen bijeen te krijgen en daar door het orgel weer in de oorspronke lijke staat van 1935 konden brengen. Het theaterorgel is het grootste van het merk Compton dat buiten Enge land weer speelt. De Zeeuwse primeur is, dat bij het orgel een originele 'Steck-piano' is aangebouwd.

Gimmick | 1985 | | pagina 8