MUZIEKBEURS 16 November Hm h rn LOSSE "TOETSEN" ONDERHOUD 10 11 EBBEN VERWERKING HOE ZWARTER HET HOUT, HOE BETER HET IS PALISSANDER FABRICAGE FRETS Zoals beloofd komen we nog even terug met nadere en ge wijzigde informatie over de Muziekbeurs in de Sporthal van de Zeevaartschool aan de Van Hoogendorpweg te VI is- singen op zaterdag 16 novem ber aanstaande. FABELS MOTOROLIE In het vorige nummer van Gimmick had ik een vraaggesprek met gitaarbouwer Dirk Janssen. Deze keer een artikel over de toets van de gitaar. Mijn opzet is elke zes weken een bijdrage te leve ren die handelt over "een" aspect van de gitaar, of ander snareninstrument. Of over muziek in het algemeen. Waarom dit keer de TOETS? Daar heb ik niet direkt een verklaring voor. De enige reden die ik ervoor bedenken kan is dat ik de laatste tijd nogal vaak met vragen werd beladen omtrent de toets. Men hecht er (terecht) blijkbaar veel waarde aan. De toets is die reep hout die op de hals is gelijmd. We beginnen met de houtsoorten. Ir hl I*’ i 1 10 DE TOETS Door Henny van Ochten I i 9 Sinds jaar en dag wordt ebbenhout gebruikt voor het vervaardigen van toetsen. Niet alleen voor gitaartoet- sen maar ook voor banjo's, mando lines en violen. Ebben is een van de hardste hout soorten en daardoor ook erg slijtvast. De struktuur is erg fijn. Inlegwerk verloopt bij ebben probleemloos. Over het algemeen is ebben zwart; ook bruin en grijsvariaties komen voor. Licht getint ebben wordt soms zwart geverfd. Bij intensief of lang durig gebruik gaat het zwarte laagje eraf tenzij het gestoomd is, dat is erg duurzaam. Als je toets enigszins glanst heb je vrijwel zeker met ebben te maken. Een zwarte toets die wat mat oogt is van pere- of walnoten- hout (voor echt goedkope gitaartjes moet de Spaanse sinaasappelboom het ontgelden). Machinaal is palissander goed te ver werken; met de hand kan het moei lijkheden opleveren, ook vanwege de olie die zich nog in het hout bevindt. Het inleggen van bijvoorbeeld parel moer gaat bij palissander dan ook niet zo gemakkelijk als bij ebben. Tevens is het kontrast minder als bij het donkerdere ebben. van een toets in een fabriek. Gitaar- bouwers met een wat grotere afzet werken misschien aan meerdere toet sen tegelijk; andere werken slechts aan één instrument. In een fabriek komt een toets in grote lijnen als volgt tot stand. Nadat het hout zorgvuldig is gedroogd en (grotendeels) op maat is gezaagd, begint men met het aanbrengen van de welving. (Toetsen van elektrische- en akoestische gitaren zijn enigszins bol teneinde bepaalde grepen te ver gemakkelijken). Voordat het fretwerk begint worden aan beide zijkanten twee reepjes hout weggefreesd. Op die plaats komen de zg. bindings; witte strippen van plastic, been of ivoor ter versiering. Ook in deze fase geschiedt het inlegwerk van positie- aanduidingen. Dat kan variëren van een simpel plastic stipje tot een inge wikkeld patroon van parelmoer. De frets worden óf één voor één in de toets gehamerd of, zoals bij Gibson, met een machine alle tegelijk op hun juiste plaats gedrukt. De frets, die nu aan weerszijden nog buiten de toets steken, worden afge knipt op de vereiste lengte om vervol gens schuin afgevijld en gepolijst te worden. De meeste fabrikanten gebruiken géén lijm om de fret op zijn plaats te houden. Een aantal weerhaakjes houden de fret op z'n plek. Een enkele fabrikant, zoals T. Pijper (echte naam), is een andere mening toegedaan en lijmt de frets wel in de toets. Pijper heeft hiervoor twee redenen. Ten eerste ontloop je een aantal deuk jes die tijdens het inhameren kunnen ontstaan. Ten tweede, vervolgt Pijper, komen er bij de frets, die behoorlijk vast in het hout zitten, kleine splinter tjes hout mee als de gitaar 'herfret' wordt. Los je de lijm op dan kun je de fret er risicoloos uitnemen. Na het fretten wordt de randversiering aangelijmd. Tenslotte wordt de toets aan de onderkant op de gewenste dikte geschuurd (5 a 6 mm). Een toets vereist betrekkelijk weinig onderhoud. Ik geef de voorkeur aan een schraapstaaltje om extreem vuile toetsen schoon te maken. Voor de randen vlak naast de fret gebruik ik een oude tandenborstel. Collega-repa- rateurs weet ik, verkiezen een niet te sterk oplosmiddel. Het resterende vuil verwijder je vervolgens met een goede polish (Gibson of Fender; Martin vind ik persoonlijk minder geschikt). Brite Steel Wool (gaat niet in je vingers zitten) en je speelt weer sneller dan je schaduw! Ebben treffen we vooral aan in Ceylon, Madagaskar en in een groot deel van Afrika. Hoe zwarter het hout is, hoe beter. Ebben is zo zwart vanwege het in de grond aanwezige salpeter (in de natuur voorkomende zouten). Ebben vraagt om een zorgvuldige behandeling; het droogproces dient regelmatig gekontroleerd te worden. De kopse kanten (de beide uiteinden van het hout) gaan dan ook altijd in de parafine om het scheuren tegen te gaan. Werken met ebben is niet voor ieder een een pretje. Rode oogjes en niezen bij het zagen, schuren en polijsten zijn de klachten. Zelfs huiduitslag is moge lijk. Een ebben splinter in je huid kan je dagenlang last bezorgen! Een nadeel van ebbenhout is, dat het wat eerder de neiging tot "werken" heeft dan palissander. Je ziet dan ook eerder een scheur in een ebben toets dan in een van palissander gemaakte toets. Waarmee we meteen belanden bij een volgende houtsoort waar toet sen van gefabriceerd worden; Veel gitarisen geven de voorkeur, wat het uiterlijk van het hout betreft, aan palissander. Het is echter een wat min der harde houtsoort dan ebben. Het slijt wat sneller onder de druk van de snaar als daar een vinger op staat. Palissander groeit o.a. in Brazilië, Ma dagascar, India, Ceylon en op Java. Er zijn veel kleurvariaties; bruin-zwart, geel-groen en zelfs paarsachtig. Het spinthout kan soms weer geheel wit zijn. De oudste bomen, die overigens vaak hol zijn van binnen, leveren het mooiste hout. Het handmatig vervaardigen van toet sen gaat anders in zijn werk bij een individuele bouwer dan het maken De plaats voor de frets wordt bepaald middels een wiskundige formule. Deze is als volgt: de lengte van topzadel tot kam - het zg. sprekende gedeelte - wordt gedeeld door het getal 17.817. Wat je overhoudt is de afstand van top zadel tot de eerste fret. Deze afstand (van topzadel naar eerste fret dus) trek je af van de snaarlengte en deel je ver volgens weer door 17.817. De uitkomst is de afstand van de eerste naar de tweede fret. Er zijn linialen in de handel waarop je de onderlinge afstanden van de frets voor verschillende snaarlengtes kunt af lezen. Fabrikanten maken veelal gebruik van computers en werken op een aantal decimalen nauwkeurig. Meestal worden de frets met een veel- bladige cirkelzaag in de toets gezaagd. De toegangsprijs is hetzelfde geble ven: voor een piek een dag muziek, en zelfs een uur langer dan eerder gemeld nl. van 11.00 tot 17.00 uur! GEEN peuter- en kleuteropvang mogelijk! Jammer, maar waar! Wanneer deze mogelijkheid namelijk wordt gezien als een makkelijke dump- plaats voor peuters en kleuters, zodat pa en ma "lekker even de stad in kun nen gaan", is het een goed recht van de organisatie dat zij daar de verant woording niet voor neemt. En terecht. Wanneer de ouders op de beurs aan wezig zijn ligt alles een stuk simpeler Hoe het fabeltje de gitaarwereld is inge slopen als zou je een toets maandelijks met een vette olie zoals lijnzaadolie moeten behandelen is mij een raadsel. Niet zelden worden gitaren bij mij bin nengebracht met loszittende frets. Een en ander kan ontstaan door een overmatig gebruik van olie. De toets kan niet alle olie absorberen en zoekt een weg, meestal ergens onder de fret. Daar bevinden zich open poriën in het hout. Het resultaat is dat de olie het zo harde ebben of palissander zacht maakt waardoor de fret losraakt. Als we ons afvragen in hoeverre ebben en palissander het geluid beïnvloeden, kunnen we stellen dat een geoefend oor kan waar nemen dat ebben wat direkter aanspreekt en wat killer klinkt. Palissander is misschien iets "warmer". In het verleden werd gebruik ge maakt van een wat minder beken de houtsoort voor toetsen en wel wengé (een donkere houtsoort uit de Kongo). Vanwege z'n grilligheid (open poriën) wordt het niet of nauwelijks meer gebruikt. Fender elektrische gitaren hebben niet altijd een toets op de hals ge lijmd. De frets zijn direkt in het esdoornhout aangebracht. De gehele hals is dan gelakt. Deze halzen noemt men wel all maple necks. Ebben wordt niet alleen voor toet sen gebruikt maar ook voor bijvoor beeld fluiten en pianotoetsen. Andere toepassingen van palissander zijn o.a. trommelstokken en klank- staven voor xylofoon. Onlangs vroeg een klant mij haar gitaar van nieuwe snaren te voorzien. Al meteen toen ik de koffer opende merkte ik dat er een "luchtje" aan kleefde. Bij navraag bleek een overaktie- ve echtgenoot/huisgenoot de gitaartoets met motorolie te hebben "behandeld"... Slechts af en toe een paar druppeltjes citroenolie of speciale toetsenolie (is al verdund) is voldoende. Tenslotte kun je de frets nog bewerken met een zeer fijn schuurpapier of liever nog schuur- linnen. Na het schuren nog polijsten met de dunste soort staalwol of Scotch voor de vrijwilligsters die zich met de opvang zouden belasten. Verder is ons het verzoek gedaan om te vermelden dat de mensen die iets willen verkopen die dag, vooraf even kontakt willen opnemen met Henny van Ochten, tel: 01184 - 70935. Tot nu toe ziet het aantal bedrijven die met een informatiestand en appa ratuur tekst en uitleg geven, er als volgt uit: een gitaarbouwer Flitecar (P.A., Flitecases enz.) Ron Konings (Studiotechniek enz.) Van Benthem en Jutting (verkoop van bladmuziek) Discotheek (uitleen LP's enz.) Rob Sombroek (piano's, -stemmen) Popart (poppenspel voor kinderen en volwassenen) Ruud Krebaum (op muziek gerichte kleding en verkoop van instruktie- tapes voor gitaar, blues, rock, bas, slide, jazz en klassiek) Muziekhandel Polyfoon (synthesizers met bijbehorende cassettes en metho des en edukatieve muziekinstrumentjes voor kinderen) Een dans en/of balletschool Den Dekker Slagwerk (stokken, vellen, accessoires, komplete drumstel len enz.) RADIO WALCHEREN (zieken omroep die ter plekke een uitzen ding verzorgen) GIMMICK (met foto's van bands en solisten die al dan niet in vorige uitgaven hebben gestaan, met na tuurlijk de nadruk op het Zeeuwse gebeuren). Verder wordt er die dag twee keer een optreden verzorgd door de "Slagwerk- groep" uit Kapelle onder leiding van Ad den Dekker. Voor meer informatie kun je even bel len naar Henny van Ochten.

Gimmick | 1985 | | pagina 7