S u per Discot heek - Videotheek tussen Zoutelande en Westkapelle door Henny van Ochten DROOG - PROCES NAT - PROCES 12 Discotheek De Hooizolder beschikt over een hypermodern videoscherm van 3 bij 4 meter, waarnaast nog eens 5 monitoren verspreid in de discotheek staan opge steld. Per satelliet ontvangt De Hooizolder zelfs alle mogelijke stations, zoals Sky Chan nel, Music Box, de Italiaanse RAI, het Zwitserse Teleclub, enz. Deze ontvangsten worden met gebruik making van de nieuwste chips geprojek- teerd op het scherm en de monitoren. De Hooizolder is tijdens het seizoen dagelijks geopend van 21.00 - 05.00 uur en na het seizoen ieder weekend. Ruime parkeergelegenheid.Telefoon 01186-1632 VRAAG EN ANTWOORD Dat klopt! ANTWOORD: Geruime tijd heb ik getwijfeld of ik je vraag over darmsnaren al dan niet zou beantwoorden. Zeker zo'n tien jaar ga ik al als vegetariër door het leven en om dan uitgebreid over darmen verslag te doenOké, even het prin cipe over boord dan maar. Daar gaan we. Nog nimmer heeft een snarenfabrikant zich aan een kat vergrepen teneinde diens ingewanden tot snaren te verwer ken. De ware leverancier voor darmsna ren is het schaap. ("Kattegejammer" is dan ook niet op z'n plaats). ''Schapendarm'' vond men te 'hard' over komen en men drukte zich eufemistisch uit in de vorm van kattedarm. Het is ver klaarbaar hoe dit misverstand is ontstaan. In Engeland gebruikt men n.l. de bena ming "catgut" voor darmsnaren. "Gut" duidt wel degelijk op darm; het voor voegsel "cat" doelt echter niet op kat, maar op het Arabische woord "kit". En een 'kit' is een dansmeesterviool; een uiterst klein viooltje, dat voor en ook wel tijdens het dansen werd bespeeld. (Ook wel 'zakviool' genoemd). Zie afbeelding. De term "catgut" wordt in Nederland wel gebruikt maar alleen in de medische wereld. Daar bedoelt men dan mee het hechtdraad dat chirurgen gebruiken. Dat hechtdraad verteert in het lichaam. Volgens vioolbouwer Besseling uit Am sterdam worden ook nu nog darmsnaren op violen gebruikt. Welke soort snaren violisten gebruiken hangt vaak af van een vroegere docent. Soms is de kern van de snaar van darm en is die kern om- woeld met een zilverdraad. Niet alle schapendarmen lenen zich om tot snaar omgewerkt te worden. Schapen uit Noord-Brabant b.v. eten een bepaalde soort distel en ander ruw voer dat kleine wondjes veroorzaakt aan de darmen. Het schaap zelf merkt hier niets van; de wond jes genezen weer vanzelf. Ze laten wel plaatselijke verdikkingen achter en zo zijn hun darmen niet geschikt voor de violist. De beste schapendarmen komen volgens snarenkenner Paco Ricardo (Spanje) uit Barcelona en omgeving. Maar ook scha pendarmen uit Amerika, Engeland en Australië kunnen tot snaar gemaakt wor den. zien de ene darm dikker is dan de ande re helpt tellen niet. Men gaat af op ge voel en ervaring. De bundeltjes laat men een paar keer om hus as draaien. Twee keer voor een strakke snaar (high-twist) en drie of vier keer voor bijvoorbeeld een extra harde snaar (double high-twist). Daarna gaan ze afwisselend in een chemicaliën- en zwaveldampbad. Daarin bleken ze en raken uiteindelijk hun nog steeds niet zo'n frisse geur kwijt. Sommige snaren krijgen nog een kleurtje mee. Dat ge beurt bij snaren voor harpisten om de verschillende oktaven te kunnen onder scheiden. Tot zover het natte-procédé. Het droge-procédé bestaat ten eerste uit het op rekken spannen van de sna ren om ze volledig te drogen. Zeer be langrijk hierbij is dat de snaar in wor ding op gelijke spanning wordt gehou den en dat de luchtvochtigheid in de droogkamer konstant is. Vervolgens worden de snaren op een honderdste milimeter nauwkeurig - machinaal - geslepen. Hoe de snaar uiteindelijk zal gaan klinken hangt af van de dikte en de vastheid van de tot bundeltjes ge maakte darm. Het zal je duidelijk zijn dat er toch in snaren van dezelfde dikte enz. verschil in klank is waar te nemen en dat komt simpelweg omdat er meer dere fabrikanten in het spel zijn. Voordat de snaar misschien op jouw viool terecht komt heeft hij een ge duchte kontrole ondergaan. De volle dige trekkracht die de snaar moet kun nen weerstaan is uitgetest. Dit kan ove rigens oplopen tot 150 kg voor een con trabassnaar! Nederlandse darmsnaren zijn zeer bekend geweest in het buitenland. Vooral viool- virtuoos Jaques Thibaud liet niet na ze overal aan te prijzen. Zelfs op de verpak king prijkte zijn naam. Vlak voor het inleveren van deze copy vernam ik vanuit Engeland, als mijn Engels me tenminste niet heeft bedro gen, dat een snarenatelier aldaar een vacature heeft. Voordat je daaraan be gint Jeannette, kijk liever eerst de "kat" uit de boom! R E A KT IE Op de vraag en antwoord over de 'ferma- te' in Gimmick nummer 4 ontvingen we de volgende reaktie: Ik wil reageren op het antwoord dat je gaf wat een fer mate zou betekenen. Volgens jou is het een verlenging zolang je wilt van toon of rust. Dat is ook zo. Maar slechts één keer in de muziekgeschie denis is een fermate gebruikt voor een ver korting. Dat deed Mozart in zijn Fantasie K.V. 397 in maat 28. "Hoe ging dat dan 'precies' in zijn werk" wil je weten. Welnu. Ten eerste is er sprake bij de fabricage van een zogenaamd 'nat-proces' en een 'droog-proces'. De darmen die de fabriek of atelier binnenkomen dienen allereerst ontzout of geweekt te worden. Dat ge beurt in onthard water waaraan chemica liën zijn toegevoegd. Een streling voor je reukorgaan schijnt dit allerminst te zijn. Eenmaal geweekt worden de darmen over een soort metalen rol getrokken en vervolgens in tweeën of drieën gesneden met behulp van een scherp mes. De darmen - die wel een lengte van 30 m kunnen hebben - worden afgesneden op een lengte van 2,5 m. Een snaar bestaat uit meerdere van die stukken van 2,5 m. Een vioolsnaar kan bijvoorbeeld uit zo'n 10 stukjes bestaan, terwijl een snaar voor de contrabas zeker wel 200 van dergelijke stukjes bevat. De reep jes darm moeten dus tot zogenaamde "bundeltjes" worden gemaakt. Aange- V R A AG: Laatst keek ik het blad Gimmick even door en viel mijn oog op de rubriek "vraag en antwoord" over gitaren en ander snarenspul. Nu heb ik een vraag over snaren. Ik heb wel eens gehoord dat snaren vroeger van kattedarmen werden gemaakt. Is dat waar, en hoe ging dat dan precies in zijn werk? Alvast bedankt! Jeannette Bosschaart Koudekerke.

Gimmick | 1985 | | pagina 8