gimmick van de maand CARBAZOL OPGERICHT: februari 1984 14 15 SOORT MUZIEK: swingend, met invloeden uit Afrika en Europa gemixed in een eigen stijl. Maatschappij kritische teksten. SAMENSTELLING VAN DE BAND: Sunny Annuëls Albertina Vergouwen- zang Jan Koopman Peter Riddersma Loyd van Aerde Romeo van Aerde - gitaar, vocals Door Anja Groeneveld - drums - bas, vocal - percussie - keyboard wilde met Carbazol toch een wat meerAfrikaanse stijl inbrengen met als gevolg dat de stijl van Carbazol een mix is geworden. Wat de teksten betreft: ik was wat uitgekeken op het schrijven van love-songs en - om toch een beetje cultureel bezig te zijn - zijn de teksten sterk maatschap pij gericht. Hoe het komt weet ik niet maar schrijven over kernwapens, oorlog in het midden-oosten en de problematiek rond Zuid-Africa vind ik makkelijken Het klinkt ook lek ker met de salsa. swingend nummer geworden waar iedereen vrolijk lachend op staat te dansen.Ik neem aan dat dat nu ook weer niet de bedoeling van het num mer was toen je het schreef? Sunny: "Vandaar dat ik de laatste keer tijdens een optreden een kleine uitleg heb gegeven over de inhoud van het nummer. De tekst is door mij in het Engels geschreven en door een Zuid-Afrikaanse leraar uit Leiden, in het Swahili overgezet. Omdat het SwahiH zo komisch is in haar klank tonen vond ik het leuker om het in die taal te doen. als je goed luistert dan is de reggae die wij produceren totaal niet te ver gelijken met bestaande reggaebands. gitarist, 3 tot 4 percussionisten - het idee a la, Coconut - bijeen te zien krij gen. Een grote groep met het liefst de normale conga's, de timbales met het grootpercussiewerk en allerlei kleine fluitjes en belletjes, de Indiase tabla en ga zo maar door. Dat is altijd nog een ideaal van mij. Podiumtechnisch is dat in Zeeland al een probleem maar ook om hieraan de juiste muzikanten te komen. De meeste ristmische sekties zitten in Oost-Souburg en Middelburg. Paula Dekker, manager van Carbazol merkt op dat de groep in haar huidige bezetting al moeilijk bijeen te houden is. Wegens vertrek van Jan Koopman naar Leeuwarden in de toekomst, is Carbazol al voorzichtig aan het zoeken naar een vervanging van de drummer. "Het is niet makkelijk vertelt Paula, iemand te vinden die ook een beetje in dezelfde stijl zit. Daarnaast zoeken we ook nog iemand met een synthe sizer". Dus drummers en muzikanten met een synthesizer; heb je zin en is het mogelijk geef dan even een telefoontje aan Paula Dekker: 01100 - 30312. Sunny gramma op de t. v. dat heette "WU ZUN ER OOK". Het ging uit van CCS, het Cultureel Centrum Suriname en was bedoeld om jonge muzikanten te sti muleren. Ik viel in de prijzen en mocht om de week op t. v. Ik heb gespeeld met Myriam Maceeba, WHson Picket, The Marry men en de uit Jamaica ko mende reggae-king Jimmy Cl if, die mij later nog heeft gevraagd mee te gaan naar Jamaica. Da t was het dan Met een verontschuldigend gezicht of hij er echt niets aan kon doen sprak Sunny die laatste woorden uit. Dit was het dan! Wij vinden het heel wat en het vermelden zeker waard. We weten nu in ieder geval wat meer over de achtergronden van de band dan alleen de 'steriele' bio (sorry, dat vind ik van iedere bio) en wensen de groep veel succes voor de toekomst MAATSCHAPPIJ- K RI Tl SCH Nu heb je het over maatschappij kritische teksten maar wat mij dan opvalt is het feit dat jullie overal aan- gekondigd worden als de zonnige vro lijke Afro-reggaeband. Het nummer "Africa" - wat toch een soort bood schap heeft - zingen jullie in het swa- hili, wat door geen mens in de zaal wordt begrepen. Het is een heerlijk NIEUW IN ZEELAND Volgens Sunny is de muziek van Car bazol vrijwel nieuw in Zeeland. "Ik heb de keus gemaakt om een stijl muziek te produceren waarvan ik weet dat niemand anders dat doet in Zeeland, met de hoop dat de men sen ervan genieten. Het swingt en HET EERSTE BEGIN Sunny: "Het was in het begin mijn be doeling om een waanzinnig groot (salsa)- spektakel op een podium bijeen zien te krijgen. Voor het salsawerk heb je maar Hefst 10 tot 12 mensen nodig. Het zat (en zit nog) in mijn hoofd om 3 zange ressen, een saxofonist, een trompettist, BESCHEIDENHEID Aan het eind van het gesprek wezen Paula en Peter mij op het feit dat Sunny in Suriname op muziekgebied een heel bekende persoonlijkheid is geweest, bekend van radio en t.v. Volgens Paula en Peter praat Sunny daar eigenlijk nooit over; hij praat alleen over zijn muzikale verleden vanaf de tijd dat hij in Nederland is. Dus moet Sunny toch nog even met zijn billen bloot, wat na enig aandring en dan toch lukt. Sunny: "Ja, het is waar. Ik was echt behoorlijk bekend in Suriname maar dat komt ook omdat je daar als mu zikant ontzettend wordt gewaardeerd. Er zit zo 'n enorme cultuur aan vast en "heb je het", dan kun je nauwelijks meer op straat lopen. Ik heb toendertijd van Harold Biervliet (Trafassi) gitaar leren spelen. Daarna ben ik terecht gekomen in de popgroep The Spiders, voornamelijk salsa en Zuid- Amerikaanse muziek en met die groep ben ik vaak op t. v. geweest. Ze hadden in Suriname iedere zaterdag een pro- MUZIKAAL VERLEDEN Sunny Annuêls: "Ik ben begonnen bij DILEMMA, een symphonische rockband, daarna ZAP ATTA. Bij Dilemma werd het een groot "dilemma" toen de leden van de band verkering kregen en de band werd opgeheven. Met Zapatta, die toch al redelijk bekend stond, heb ben we een paar leuke optredens gehad maar ondanks het feit dat de band toch uit goede muzikanten bestond, waren we volgens onze ma nager toch niet goed genoeg en viel na de nodige wrijvingen ook deze formatie uit elkaar. Je kan dan natuurlijk een groot vraagteken zetten bij het woord 'manager' (red). Toen ben ik een jaar later begonnen met Peter en Jan. Dat was het begin van Carbazol. Ik ben toch geïnspi reerd geraakt door Zapatta, ik vond het altijd waanzinnige muziek, maar Tot zover de basisgegevens van de bio van Carbazol, makkelijk om wat exakte gegevens te weten, maar weinig vertellend over de achter gronden, het waarom en het doel. Om wat meer over de achtergronden te weten te komen had Gimmick een gesprek met Sunnay Annuëls, oprich ter en stuwende kracht achter de muziek van Carbazol, Peter Ridders- ma, bassist en Paula Dekker, manager van de formatie. VOORBEELDEN Iedereen heeft wel zijn of haar idolen, een stijl die je aanspreekt, waar je zelf van houdt. Je zei net al dat je uit de muziek van Zapatta inspiratie put, zijn er nog meer voorbeelden? Sunny: "Ja zeker, het voorbeeld wat ik heb is de Afrikaanse groep Ossie Bessa en hoe vreemd het ook klinkt maar ik ben een groot fan van Sting en verder wil ik dolgraag gitarist wil len zijn in de band van Kate Bush. Ze hebben beiden een heel eigen stijl, het zijn persoonlijkheden en het zijn de mensen die me hebben gemspireerd om in elk geval met Carbazol een stijl proberen te creêeren die van onszelf is. Het is inderdaad moeilijk om Carbazol een etiket op te plakken (wat we in ons landje zo graag doen). Ook de overige leden van de band zijn niet geheel nieuw in het muziekwereld- je. Peter Riddersma, bassist, speelde zo'n acht jaar geleden in de formatie Seven Dials, een free-stile rockgroep uit Middelburg en volgens Peter "een beetje te vergelijken met wat The Voice uit Lewedorp nu speelt. Zaterdags oefe nen van 10 tot 5 uur en natuurlijk veel lol. Toen Sunny twee jaar geleden met zijn band kwam ben ik daar gelijk bo venop gesprongen. Ik wilde wel eens wat anders. Jan Koopman, de drummer komt uit Tecq Messa en heeft voornamelijk Rock Roll gespeeld. Loyd en Romeo van Aerde hebben nog nooit in een band gespeeld maar maakten wel altijd mu ziek. Loyd kan daarnaast ook nog heel goed zingen. Albertina komt uit de Flora Houseband, een countryband die werd opgeheven.

Gimmick | 1985 | | pagina 9