kortweg aktueel sdxooon 25 OKTOBER aan DE DELTA OVERSPOELT NEDERLAND Ockuevt, DE WATERPUT Stuur materiaal tijdig in r--- *KLEDING *SIERADEN *SCHOENEN Inlichtingen: 01184 -70935 Bram Geene 4 5 In uitgave nummer 4 van de Gimmick hebben we al gezegd dat de beginner een gemiddeld mondstuk en een gemiddeld riet moet nemen. Wat is nu gemiddeld? Wat is licht of zwaar? De verschillen zitten in de baan en de tipopening. Door Bram Geene TIPOPENING TE KLEINE TIPOPENING KLANK TE KOOP EN TE KOOP GEVR^' 01180-2®* *LP's: Pop - Jazz - Blues - Folk Reggea - Afrikaans - Beton na anderhalf jaar na Sing Sing Movement, Sequence en EX-Q's staat Amsterdamse Melkweg een nieuwe golf Zeeuwse popmuziek te wach- 0p 25 oktober a.s. vertrekt een bus naar de hoofdstad met aan boord «al Feed-Back, Shantung, Dreams Die First? en het gitaarduo Teiapary. evier Walcherse groepen hebben de Melkweg al laten weten dat het water Zeeland misschien beteugeld kan worden, maar dat het poptalent zich met laat indammen. ?°ES TERNEUZEN y pge Vorststraat 35 Havenstraat 10 01100 - 28013 Tel: 01150- 95058 I oxofoniteiten. Grote kamer Lange baan Korte baan Grote tip Kleine tip De baan kan kort of lang zijn; het zelfde riet op een lange baan buigt makkelijker omdat de lengte waar over hij buigt langer is. {Een lange staaf ijzer die je met je handen kunt buigen, buig je niet zomaar als je een stukje van 10om in je handen hebt). Banjolessen Studiemateriaal voor de lessen gedeeltelijk gratis Hoe groter de tipopening hoe zwaarder blazen, immers de riet moet dan verder doorbuigen om af te sluiten. Dat is namelijk wat er gebeurt als je blaast. Het trillen van de riet is eigenlijk het open en dicht "slaan" van de riet tegen het mondstuk. Het vlakke gedeelte waar de riet op het mondstuk zit is de baan. Is deze baan beschadigd of gekrast dan kan daar lucht langs ontsnappen met als gevolg zwaar der blazen (lekkage). Een te kleine tipopening veroor zaakt "dicht" slaan. De riet blijft dan dicht en geeft geen geluid, je bent dan verplicht om zachter te blazen. Heb je geen zwaarder mond stuk dan kun je ook een dikker riet kopen, die buigt minder makkelijk en heeft daarom meer blaaskracht nodig en we zijn waar we wezen willen. Je ziet dat dikte van de riet, tip en baan niet los van elkaar staan maar een combinatie vormen waarnaar het soms lang zoeken is. Een heel ander verhaal is de klank van het mondstuk. De klank wordt voornamelijk bepaald door de grootte van de kamer. De kamer is de holle ruimte in het mondstuk. Een volle warme klassieke toon komt uit een grote kamer. Een harde scherpe, rauwe toon voor scheurwerk 'komt' uit een kleine kamer. Ik kwam een man tegen die mij zijn tenor gaf om hem lekvrij te maken en verder na te zien. In zijn koffer zat een Berg Larssen metalen mond stuk. Ik vroeg of hij dat mondstuk zelf uitgezocht had. "Nee, dat zat erbij toen ik hem kocht". Ik heb eerst het instrument opgeknapt en liet hem toen een bakelieten gemid deld mondstuk horen. Hij wist niet dat zo'n geluid ook kon. Toen hij zelf blies zei zijn vrouw "dat piepen daar ben je mooi vanaf Dat piepen is het "overslaan" van de riet wat gebeurt bij lekkages, een te slappe riet, een te licht mond stuk of te hard blazen. Ik wou nog even kwijt dat het hele verhaal over klank en opening geen nut heeft als je instrument lekkage^ vertoont. Zorg eerst dat dat in orde is! I I Het blaast ook zoveel ge makkelijker. Tot de volgende keer. een grote aanbeveling. "Symfonische wave" is een wel gehanteerde om schrijving, maar zoiets geeft nauwelijks aan dat het ook "swingen" met Shan tung is. Een andere groep waarbij de voeten eigenlijk niet stil mogen staan is Feed- Back. Binnen en buiten Zeeland heeft deze formatie al ruimschoots indruk gemaakt met een aanstekelijke menge ling van funk, jazz, pop en een hand vol andere invloeden. Doordat Louis Filius (drums, zang), Henk Feij (zang, gitaar), Aad Osté (bas, zang) en Aad van Os (gitaar, zang) al zo lang samen spelen is Feed-Back optimaal op el kaar ingespeeld en zijn bijvoorbeeld ook de koortjes van bijzondere kwali teit. En in Hans Notebaart (trompet) en Cor de Jonge (saxofoon) heeft de groep natuurlijk een blazerssectie, die zich ook buiten de provincie met de besten kan meten. Voor Karin de Koek, Peter Pruyssers en Peter Wessel van Dreams Die First? is het optreden in Amsterdam een weerzien met de Melkweg. De zangeres en de bassist waren er vorig jaar met Sequence bij en gitarist Peter Wessel zat toen achter de knoppen. Voor de nieuwe drummer van deze band Martin Koster is het een tweede vuur proef, na een lp-presentatie in Hilver sum. Maar als ex-Serial slagwerker is hij voor het merendeel van de leden van Dreams Die First? natuurlijk geen onbekende. Wie nog een naam mist: toetsenman Herman Haas zal zeker niet worden vergeten. In de Melkweg zullen de vier Zeeuwse formaties vanaf ongeveer 22.00 uur tot dik na middernacht spelen. Zaterdag 25 oktober reizen Feed-Back, Shantung, Dreams Die First? en het gitaarduo Teiapary in de loop van de middag naar Amsterdam af. Behalve de bandleden is in de bus ook plaats vrijgehouden voor een beperkt aantal Zeeuwse popliefhebbers die het optre den willen meebeleven. j-’zamenlijke noemer deze keer - Ik worstel en kom boven" in het kielzog van de bands rig jaar "De Delta overspoelt and". .erwende - Amsterdamse pu- rijgt opnieuw een afwisselend Repertoire voorgeschoteld. Met de dersTeiapary (Eddy en Michael) -het gitaristische hoogstandjes te ven (lees meer over hen elders in de Gimmick). Shantung, dat amper twee bestaat, biedt op een heel andere geraffineerde muziekstrukturen. Edwin Bouwens (zang), Frits Jonge ns), Benny Tabak (gitaar), Peter En (drums) en Hans van Zee (toet- aten hun klanken niet zo snel en etiket voorzien. Eigenlijk is or een optreden in Amsterdam Bouw, ombouw en verkoop van gitaren en andere snaarinstrumenten Gitaarlessen I i

Gimmick | 1986 | | pagina 4