kortweg aktueel kortweg aktueel perjektw tccfmiek sndfieid Door Anja Groeneveld 11 Je hoeft slechts het spel van verschillende gitaristen zoals Larry Carlton, Nile Rodgers en Jerry Reed te vergelijken om te horen hoe verschillend en gevarieerd de benadering kan zijn. Juist de toepassing van die technieken geeft gitaristen hun eigen, herkenbare stijl. Vanaf de zestiger jaren werd een bewuste poging gedaan om verschillende muzikale vormen te laten samengaan. Met zijn Mahavishnu Orchestra ver mengde John McLaughlin in 1971 jazz- en rockelementen op een manier die veel luisteraars én muzikanten wakker schudde uit hun 'standaard'- opvattingen over muziek. McLaughlins' machinegeweer stijl en zijn lyrische loopjes van losse noten werden door hem gebruikt om de muzikale be kwaamheid van de jazzgitarist te koppelen aan de klankmogelijkheden en effekten van de rockgitarist. Hoe verschillend de stijl en techniek van de 'grote' gitaristen ook moge zijn, ze hebben één ding gemeen: PERFEKTIE! 2Jitnairfuo WAAROM AKOESTISCH? Ondanks het feit dat gitaristen van daag de dag een heel scala aan elektro nische apparatuur tot hun beschikking hebben, van fuzz-box, wah-wah-pedaal, versterkers, analoge- en digitale vertra- gers naast choruspedalen tot gitaarsyn- thesizers toe, spelen de gebroeders Telapary akoestisch. Waarom? Michael"Eigenlijk is dat mijn schuld, nou ja, je kunt niet over schuld spre ken hier. Ik heb gewoon een keer in een gekke bui gezegd 'ik koop een Ovation, nee, ik koop er twee, dan kan ik samen met Eddy spelen'. De eerste twee bevielen niet zo goed dus die weer verkocht en gelijk maar twee heel goede (en heel dure; red.) gekocht en we zijn gaan spelen. Wanneer je een Ovation in je handen hebt dan krijg je een kick, daar blijf je op spelen, je wilt niet anders meer spelen. Zo'n gitaar krijgt meer aandacht dan een vrouw, je springt er zacht en liefde vol mee om. Een vrouw zou daar jaloers op worden". Het is inmiddels genoegzaam bekend dat de schrijfster van dit stuk zo A- technisch is als de pest en ervan uit gaat dat wanneer er snoeren aan te pas komen bij een gitaar het in haar ogen dus allemaal elektrisch wordt. Dit laatste is dus niet waar! Eddy: "Elektrisch-akoestische gitaren zijn normale akoestische gitaren waar onder de snaren van de gitaar een ele ment is aangebracht die met een draad aan een versterker is verbonden. Je speelt dan gewoon versterkt maar blijft akoestisch. De Ovation-elementen b.v. geven de gitaar zo'n klank dat je bij ge bruik van het element toch akoestisch blijft klinken, dat is wereldklasse". Kun je dan toch dezelfde speeltechniek handhaven? MUZIEKLIJN Kenmerkende eigenschappen in jullie muziek zijn, naast het streven naar perfektie en snelheid, de spectaculaire ritmepatronen, gemuteerde jazz-riffs en heel veel stijlen verwerkt in één nummer. Het heeft veel weg van het improviserende karakter in de jazz, waarvoor een goed getraind oor nodig is om ervan te genieten. Zelf mis ik in jullie muziek een specifieke melodielijn. Techniek en perfektie geldt ook voor Eddy en Michael Telapary, die samen vormen het akoestisch gitaarduo TELAPARY. Evenals John McLaughlin, Al Dimeola e/1 Paco DeLlicia kunnen we de stijl van de Telapary's rekenen tot de jazz-rock, aangevuld met invloed® vanuit de latin, salsa en hardroc. Eddy: "Ja, wanneer het geluid goed is afgesteld wel. Wanneer je met micro foons speelt moet je wel via een meng paneel en goede randapparatuur zoals nagalm en equalizer spelen omdat een hoop geneigd zijn om het geluid via een P.A. elektrisch te maken en dat is de bedoeling niet". COVERS/EIGEN WERK COVERS Het gitaarduo Telapary speelt covers van met name McLaughlin, Al Dimeola en Paco De Lucia. Van het coverwerk wordt alleen de hoofdlijn, de basis, ge bruikt; het improvisatiegedeelte vullen de Telapary's op hun eigen manier in "omdat" vertelt Eddy "die mannen zo snel gaan in hun improvisaties dat het niet te horen valt, ofschoon mijn snel heid toch niet zover afligt van McLaugh lin en Dimeola. Het zijn echter meesters in de techniek, ze zijn daarin veel verder, ook al veel langer bezig. Dimeola bijvoor beeld stamt uit een familie van louter topgitaristen en heeft gitaar gestudeerd aan de Berklee School of Music in Bos ton. Hij heeft een vrijwel perfekte tech niek en laat zelfs in razendsnelle passa ges geen steken vallen. Zelf ben ik puur autodidact, wat ik wi! leren leer ik me zelf aan". EIGEN WERK Er zijn muzikanten die zoeken naar no ten en kombinaties die nog nooit ge speeld zijn bij het maken van hun mu ziek. Hoe gaat dat bij de Telapary's? Eddy: "Nee, zo werk ik niet. Ik denk dat er dan weinig nummers uitkomen. Ik ga ook niet zitten met het idee 'en nu ga ik een nieuw nummer maken'. Bij mij komt plotseling een idee en dat kan willekeurig zijn op welke plaats en tijd dan ook. Wanneer ik eenmaal iets in mijn hoofd heb werk ik het wel uit. Ik gebruik dan ook we! stukken uit een nummer wat niet zo lekker liep en zo kom je altijd tot iets nieuws. Eddy maakt het zich ook wat nummers maken betreft bepaald niet gemakkelijk. Hij gaat ervan uit dat, wanneer je num mers maakt waar je zelf moeite mee hebt voordat je ze perfekt op snelheid en techniek kunt spelen, je bij elk vol gend nummer weer een stapje verder bent. IEDE MUZIKANTEN MAAR ECHTE BANDS! dy sinds zijn negende jaar, teen paar korte onderbrekingen, gitaar trouw gebleven. De eerste inselen op de akoestische gitaar, rstappend naar de elektrische iu weer terug op de akoestische, begon met de blues en heeft ja- ilang alles van Hendrix gespeeld, beschikte toen over een geheel en stijl en gooide toch alles weer e'boord. Waarom? ly "Door mijn eigen stijl en tech- kon ik eigenlijk niemand vinden dat begreep. Kijk, bij mij moet technisch goed zijn, perfekt, en Ie bands waarin ik toen speelde nooit die echte discipline en dan 'het op. Er zijn hier best we! muzikanten maar slechte ds. Dat komt ook omdat het ver- moeilijk is om vijf goede mu- "'fen bij elkaar te krijgen die de de motivatie hebben om door pan-Er is te weinig professiona- bij de bands. Ze hebben snel ^oei dat ze er al zijn en mijn Jng is dat je er nooit bent; je nooit uitgeleerd, je kunt alles 'eren, je kunt altijd nog snei- ie al bent. Ook wij moeten jwee keer zo snel kunnen spe- dan nu het geval is. Kijk, of dat s een tweede, maar je kunt pro^eren- Snelheid is en oefenen, oefenen en fjf.^Ps.Oefenen, wat samengaat G'scipline en dat is hetgeen ik een heleboel muzikanten Zeeland". 'el heeft hierin dezelfde opvat- 's Eddy. Ook zijn streven is - snelheid en perfektie. Ziet Eddy als zijn voorbeeld of H nog andere inspiratiebron- MichaelJa natuurlijk gebruik ik veel dingen van Eddy, bepaalde dingen neem ik over. Daarnaast doe ik ook veel aan zelfstudie, vooral in de jazz; jazzakkoorden toepassen en die kombineer ik dan samen met Eddy waardoor je toch een geheet eigen stijl opbouwt. Ik heb geen pro blemen met het feit dat Eddy zoveel verder is dan ik. De partij die ik speet moet gewoon even goed klinken als zijn partij. Ik heb het dan niet over het technisch nivo want hij staat voorlopig gewoon nog veel hoger dan ik, maar de partij die ik speel moet voor mezelf ook perfekt zijn". "En", vult Eddy aan "de hoge eisen die hij aan zichzelf stelt moet hij ook aan mij stellen". Dat impliceert dat jullie wel op elkaar afgestemd moeten zijn? Eddy:'Daar zijn we ook broers voor'! adv (31) kreeg op zeer jeugdige Lftijd van zijn vader een gitaar in na nd en geduwd met de mede- na "ik ga je gitaar leren spelen”. ..J Telapary maakte toondertijd deel uit van een band, de Blue en paste de regel 'jong ge soud gedaan' letterlijk toe. Michael (24) leerde op deze J zijn eerste akkoorden pakken. ei "Ja, ik ben ongeveer op lefde wijze begonnen als Eddy, B det zo intensiefofschoon K wel tot huilens toe achter naar heb gezeten. Ik ben alleen, tegenstelling tot Eddy, helemaal rder gegaan. Eigenlijk ben ik orig jaar begonnen met inten- spelen".

Gimmick | 1986 | | pagina 7