kortweg aktueel kortweg aktueel B EK 12 13 POT CULTUUR OF WELZIJN? CLUBCIRCUIT Minister Brinkman houdt zijn poot stijf en zal met vrij grote zekerheid de aangekondige én omstreden bezuinigingen in de welzijnssektor er doordruk ken. Ironisch gegeven daarbij is dat de gevraagde verlagingen - door het CDA en de PvdA - van de posten personeel en ma terieel van het departement van Brinkman (WVC), door hem worden bestreden omdat, zoals hij stelt, "wanneer die bezuini gingen doorgaan, zijn ministe rie niet behoorlijk kan funktio- neren"! Een duidelijk bewijs dat door hem de post Welzijn dus niet wordt ingezien, niet wordt erkend en derhalve ook maar niet naar waarde wordt gehonoreerd! Ook het socia- aal werk en de ouderenzorg kan niet funktioneren zonder beroepskrachten en materieel. Uk Jten zijn" en dat de bezoekers én ruikers zich niet hoeven af te vra- het er volgende maand nog wel in. Dat houdt in dat zo'n cen- moet worden gezien als een ba- ^orziening en niet meer weg te 'en uit het geheel van sociaal-cul- - voorzieningen in een gemeente. JOnGEREnCEATRA je donders goed weet en aanvoelt wat er leeft onder het publiek. In die laatste drie jaar heeft er een enorme ontwikke ling plaatsgevonden. Er is erg veel uit breiding geweest in aktiviteiten, én kwa litatief én kwantitatief kun je stellen dat er een enorme stijgende lijn in zit en ook veel meer vrijwilligers. We werken op het moment met zo'n 30 vrijwilligers en ook het aantal bezoekers is veel meer geworden. Het afgelopen seizoen hadden we zo'n 15.000 bezoekers. WH je deze stijgende lijn van de afgelopen drie jaar blijven handhaven dan heb je een basis nodig. Het bestuur is hier toch een beet je zo dat de twee beroepskrachten de eindverantwoordelijken zijn, die zijn er ook op aanspreekbaar. De vrijwilligers die draaien dan mee; niet dat ze onder schat worden of niet voor vol worden aangezien, maar net als in een bedrijf heb je ook mensen die verantwoordelijk dienen te zijn voor de financiën, voor de organisatie en heb je ook mensen die ga ten opvullen die er ontstaan. En vrijwil ligers die kunnen op een gegeven moment opstappen doordat ze of werk krijgen of ze gaan verhuizen. Die kontinuïteit is dus ook heel belangrijk. In het afgelopen jaar zijn er ook heel veel wisselingen geweest daardoor. De aangekondigde bezuinigingen (130 miljoen) betekenen een kor ten van 50 procent op de bijdrage in het sociaal cultureel werk wat het Rijk gaf aan de gemeenten. Voor een aantal gemeenten in Zeeland komt die bezuiniging dan neer op zo'n 15 a 20 procent en in Goes komt dat zelfs neer op 40 procent. Wat zijn hiervan de ge volgen voor het sociaal cultureel werk en met name de open jonge rencentra in Zeeland? Gimmick sprak met één van de beroepskrachten, Chris Tangelder, van het open jongerencentrum 't Beest en vroeg hem naar de gevol gen voor 't Beest. Chris: "Zoals je al zei komen die bezuinigingen in Goes neer op zo'n 40 procent. De gemeente heeft toen in een paniekreaktie plannen gemaakt en gezegd: 'we moeten in ieder geval de bezuinigingen doorvoeren. Eerst gingen ze zelfs zover dat ze zeiden: 'ondanks wat Brinkman ook doet, het maakt niet uit want die bezui niging zal toch wel een keer komen, we bezuinigen toch het bedrag'. Een beetje paniekvoetbal waar ze nu wel van terug gekomen zijn, want nu zeggen ze: 'we wachten af wat Brinkman doet en eventueel, jongerencentrum niet echt als een basisvoorziening, terwijl ik denk dat in een plaats als Goes met 30.000 in woners en b. v. Middelburg met zo'n 50.000 inwoners, zo'n voorziening eigeHjk net zo belanariik is als een schouwburg of een bibliotheek. Ik vind dat je het tot een basisvoorzie ning zal moeten rekenen, maar omdat het geen onderdeel is van hun cultuur zien ze het ook niet op die manier. Ze zien aan één kant het belang er we! van in, maar aan de andere kant trekken ze daar de gevolgen niet uit". Hoe tegenstrijdig én hoe snel de ge meente Goes het roer omgooit blijkt uit wat de gemeente neerschrijft in een (plan)Nota Specifiek Welzijn wa ze voor de vakantie hebben uitge bracht toen de bezuinigingen nog entree en de baromzet, waardoor de aktiviteiten kostendekkend kunnen zijn. Het loopt fout wanneer ook de personeelskosten en beheerskosten uit de entree- en baromzet moet ko men. Hiervoor wordt een beroep ge daan op de overheid. Wanneer je het financiële plaatje van een jongeren centrum bekijkt dan kan je een onder scheid maken in investeringskosten (gebouw, inrichting, aankleding en apparatuur) en exploitatiekosten (gas, water, licht, afschrijving investeringen, aktiviteiten, organisatie- en bestuurs- kosten). Voor een groot deel van deze kosten geldt dat ze nauwelijks te be ïnvloeden zijn en hoe dan ook ge maakt moeten worden wil een cen trum kunnen draaien. Wat zegt de gemeente Goes nu: "het personeel is het duurst, dus die vliegen dan maar de laan uit", zonder er bij na te denken wat ze de laan uitsturen zo als: de verworven deskundigheid om het hele reilen en zeilen van het centrum te begeleiden. Wat houdt het werk van de beroepskracht inhoudelijk in? Echt niet het plegen van één telefoontje en er is weer een concert georganiseerd zoals de gemeente denkt maar naast het pro gramma's regelen en samenstellen ook de huisvesting regelen, verzekeringen afslui ten, vrijwilligers werven en helpen, finan ciën regelen, schoonmaak regelen, kon takten met de gemeente leggen, kontakt met de politie onderhouden, drank inko pen en ga zo maar een tijdje door. Uit eindelijk is hij ook nog verantwoordelijk en dus aanspreekbaar voor alles wat er gebeurt want de beroepskracht is altijd de eerste die overal op wordt aangespro ken. Een kleine greep uit de vele taken van de beroepskracht wat volgens de gemeente Goes dus best door vrijwilligers kan worden ingevuld! Chris: "Ik denk toch dat ze een aantal dingen vergeten en dat de tijden ook veranderd zijn. Vroeger draaiden de meeste centra's ook wel op vrijwilligers, en dat kon op een vrij redelijke manier. Maar de jaren zestig zijn weer anders dan de ja ren tachtig. Vroeger waren de jonge rencentra meer een soort opvangcentra, waar jongeren dingen konden doen die ze elders niet konden. Wij hebben drie jaar geleden gekozen voor een andere opzet door er meer een aktiviteitencentrum van te maken door dingen aan te bieden en niet konstant zitten te klooien met zaken als inspraak en rekening houden met dit en dat. Biedt gewoon het publiek een pakket aan en je ziet dat het publiek ook komt. Waarom? Omdat juist door de deskun digheid in bijvoorbeeld je programmeren Chris: "Je kunt je af vragen waarom 't Beest niet uit de pot 'cultuur' betaald zou moeten worden maar uit de pot 'welzijn'. Bij Paradiso en De Melkweg is het op het moment zo dat het uit die pot betaald wordt, 't Beest moet je naar mijn idee ook meer zien als een aktivitei tencentrum wat cultuur aanbiedt en veel minder als een soort opvangcentrum. Chris: "In Zeeland heb je op dit moment eigenlijk twee open jongerencentra die een beetje aansluiting vinden bij het club circuit. Dat is De Piek in Vlissingen en 't Beest hier in Goes. WH je zo'n centrum laten draaien dan heb je ten eerste aktivi- teitensubsidie nodig, zeker omdat je dan niet alleen de risicoloze dingen gaat pro grammeren, maar ook bredere dingen kunt programmeren naast concerten, disco's en dat soort dingen. Hierbij moet je dan meer denken aan zo'n 35 a 40.000 gulden per jaar, zeker omdat je ook ziet dat er wel vrij veel geld gaat naar gebouwen en ande re dingen, organisatiekosten. Maar als je ziet hoeveel kosten er zijn voordat een aktiviteit kan plaatsvinden en dan het 'postje aktiviteitenkosten' bekijkt, dan is dat eigenlijk tot geen enkele verhouding. Wanneer je het zou niet bekend waren. In deze nota geeft de gemeente weer wat alle in stellingen in Goes die wat doen op het gebied van welzijn aan subsidie krijgen. We citeren: "Ten aanzien van de SJG merken wij op dat de aktiviteiten in het jongerer centrum 't Beest de laatste tijd een opwaartse lijn te zien hebben gege ven. Ongetwijfeld heeft dit te maken met het gevoerde beleid waarbij voor een breed publiek aktiviteiten wor den aangeboden. Dit beleid heeft ge leid tot een sterke stijging van het aantal bezoekers. Ook het imago van het Beest is hierdoor sterk verbeterd. De wijze waarop het SJG thans funk- tioneert achten wij van groot belang voor de ontwikkeling van de jonge rencultuur in Goes. Het programma-aanbod voor een breed publiek spreekt ons meer aan dan een beleid dat gericht is op klei ne selektieve doelgroepen. Het feit dat sommige programma onderdelen de landelijke pers hebben gehaald geeft aan dat de kwaliteit van de pro gramma's van een hoog nivo is". Chris: "Dat is wat de gemeente in haar nota schrijft. Dat kun je zelf ais kompüment opvatten en ik denk dal je dat ook moet doen, maar ja je koopt er zo weinig voor wanneer mocht het minder zijn, dan kunnen we altijd nog zien. Wanneer we dit even vertalen dan zegt het College van B&W van Goes dus dat het werk dan maar op vrij willigers moet draaien? "Ja, daar komt het op neer. Je hebt hier de Goese Poldervoorziening, het jeugdwerk en Buurthuis De Pit in Goes-Zuid. Daar werken 1,8 krachten. Eén werkt voor 12 uur in de Goese Polder en 20 uur in het jeugdwerk. Nou, het jeugdwerk wordt sowieso geschrapt, daar blijft niets van over. Dan heb je nog twee beroepskrachten in 't Beest en de beheerder. Voor heel Goes betekent dit dan - volgens het plan van het College - dat er van de 4 mensen plus beheerder nog maar 1 man over blij ft. Deze mogelijkheid terug naar Ah &re baseren ze op het achterliggende idee dat vrijwilligers best wat meer kun nen doen en op de gedachte van: 'als ze het dan toch zo belangrijk vinden dan moet het maar op vrijwilligers draaien". "Wij hebben toen gezegd: 'ja, gemeen te, dat is een leuk plan, maar je draait op die manier het sociaal cultureel werk de nek om. Er blijft niets van over op die manier, je kan zo niet funktioneren'. In feite kun je dus stellen, wanneer het gaat om de vraag 'wel of geen subsidie' in het werk van de SJG, dat het jongerenwerk eigenlijk nooit échte prioriteit heeft gehad bij de gemeente. Veel mensen die als ambtenaar, wet houder of raadslid mee moeten praten en beslissen over al dan niet subsidiëren, hebben zo'n jongerencentrum eigenlijk nog nooit van binnen gezien. Chris: "Het komt hierop neer dat dui delijk is wanneer de gemeente met zul ke plannen komt als hierboven gezegd, ze eigenlijk nauwelijks of geen benul hebben van het werk. Ze snappen ook niet zoveel van het inhoudelijke van het werk. Ze denken dat, wanneer je een popconcert organiseert, het een kwestie is van even een telefoontje plegen en je bent klaar. Ze zien ei genlijk een jongerencultuur en een na de aangekondigde bezuiniging- het roer zo snel omgooien. neer we moeten terugvallen op merker dan gooien ze ons in feite terug naar het nivo van een ra/ jaren geleden. Je krijgt dan een centrum wat veel minder :od doet, ook kwalitatief vee! der is, plus dat het aantal onder in waar we nu mee bezig zijn zo- janscursussen, theater, solofesti- scholen, boekenweek enz., kort- ille extra aktiviteiten, waaronder de extra subsidiemogelijkheden b.v. wat duurdere bands te halen, vallen weg en dat betekent dat je inlijk een soort centrum wordt wat voor een kleine groep is, waar af toe wat gebeurt. Ik denk dat nie- nd in Goes en/of in Zeeland hierop •.a wach ten. Het bestuur heeft in - geval gezegd dat zij daar geen ^woordelijkheid voor nemen :t zij het beleid niet voort kun- zetten dat zij vinden dat belang- isZelf denk ik, als je nu ziet na afgelopen drie jaar, wat het ver- tingspatroon is, dat haal je nooit ter, dus hebben wij gezegd: dan kun iter nu de tent dichtgooien als dat i werker binnen een jaar kompleet \ernieling in ziet gaan. De gemeente gewoon de keuze maken en zeg- wat ze op een redelijke manier in willen houden en kan dat niet, 'rek daar dan je konktusies uit. tereen baalt er zo ontzettend van, 'willigers, bestuursleden en be- '.krachten, maar je komt steeds etzelfde neer. De bezuinigingen "Brinkman zijn ook zo ongeloof- oog. Maar ja, aan de andere kant de gemeente er in het verleden k niet zoveel geld ingestoken. -belangrijkste voorwaarde waaraan ■an moet worden wil een jonge- «ntrum kunnen draaien is dat de •skenis en de waarde van dat cen- Moor de overheid wordt ingezien, Sterkend en wordt gehonoreerd! ’’zogoed als bijvoorbeeld scholen, otheken en schouwburgen geldt jongerencentra dat ze er "gewoon - open jongerenwerk kost geld veel gevallen wordt dat opge- door de bezoekers zelf, via u ontvangt geen

Gimmick | 1986 | | pagina 8