IN HET KORT: vrijbuiters-, t'hofpop- country- festival recept en DASJAN TENDERFOOT SCHOUWBURG MIDDELBURG SCARLET O’HARA THE NOISE DUST O’ASIS IRONIC 36 37 18 juni FOYER THE JOINT terugblik terugblik we| ',eentegrenzen plaatsvindt. Culturele pakket van Middelburg Na de extreme ingetogenheid kwam de kleurrijk getinte reggea van Dasjan bijna extravagant over. Zanger/gitarist Kendread pakte het aanwezige publiek direkt door ze te laten voelen dat ze belangrijk waren voor de band en gaf in ruil dansbare reggea, beweging en lichteffekten wat door het publiek zeker werd gewaar deerd en wat de helaas veel te hard doorkomende bas en het vals zingen van de aarzelend bewegende backing- zangeressen voor lief nam. Inzet: Karin de Koek (Dreams Die First?) bleef optimistisch! is nie1 bepaald hun sterkste kant maar instrumentbeheersing mocht er De nieuwe Middelburgse hardrock- groep IRONIC bracht een te ver wachten massaal geluid. Het visuele aspekt kwam voornamelijk voor rekening van zanger Bertus Hooger- heyde die niet bang was voor wat show en regelmatig bewees een tong te hebben waar je één vel postzegels tegelijk mee kan bevochtigen. Ironie Desalniettemin stond rond negen uur de Schouwse formatie THE NOISE op het podium om ons te verrassen met een puik optreden. De twee 'frisse meiden' vulden eikaars zangkwa- liteiten goed aan en werden begeleid op een gedreven manier. Ze hadden er lol in en - ondanks het feit dat de zenuwen ook een woordje meespeel den - de juiste portie lef waardoor het de moeite van het kijken en luisteren zeker waard was. De laatste voorronde vond na het nodige geharrewar over de lokatie uiteindelijk, door bemiddeling van Kees Petiet, plaats in de foyer van de schouwburg. Ons inziens heeft de gemeente Middelburg een unieke kans om via het Hit'm or Lose gebeuren een extra culturele dimensie aan de braderie toe te voegen laten lopen. Maar ach, gemeentebesturen die pop muziek als een geïntegreerd deel van de cultuur beschouwen zijn twintig jaar na Stg. Pepper nog immer zeldzame uitzonderingen. Het al zo vaak gebruikte argument dat het geluidsnivo bij popconcerten onaan vaardbaar hoog is steekt toch wel schril af tegen het 'volume' wat elke zichzelf respekterende fanfare produ ceert, en die repeteren zelfs in de openlucht. Eén enkel popfestival maakt nog geen zomer. Het recept voor een goed festival lijkt eenvoudig: een juiste lokatie, ervaren P.A. met voldoende vermo gen, goede programmering, mooi weer en publiek. Een vermenging die echter in de praktijk net zo eenvou dig is als het exact toevoegen van een 'snuifje zout', een 'ietsiepietsie peper', een 'wolkje room' en een 'scheutje rum'. Voor het kiezen van de juiste ingrediënten en dosering is een 'weten' nodig, ontstaan uit erva ring. En dan nog kan, zoals bij 't Hofpop, het WEER een onverbidde- betrachten, maar heeft desondanks 'het' wel in zich. Deze Tenderfoo’ ging zich vrolijk te buiten aan covers w.o. The Wind Cries Mary en - Summertime (de Brainbox uitvoering stoorde zich niet aan een ontsteirid afstelling van de gitaar en speeii met een hoop gezonde lef. Daartuss>: zat 'het' als een kasplant- Alleenwater geven mannen, water! Door Johan Batteur Na het rastagebeuren werd het podium vrijgemaakt voor de pech vogels van de dag, THE JOINT. 's Middags in de regen was hun optreden op het Vrijbuiterfestival door een bommelding (hoe verzinnen ze het) de mist in gegaan en in De Stenge waren ze nog maar amper begonnen of gitarist André Nagelhout keek beteuterd tegen een gebroken snaar aan. De overige bandleden vingen deze zoveelste tegenslag goed op met een gedurfde improvisatie maar nu ging de tijdslimiet weer in het nadeel werken, want toen alles weer werkte zoals het moest en de band weer ging draaien werden ze door presentator Hans Walrave onver biddelijk een halt toegeroepen omdat de tijd om was. Met een stevig applaus gaf het publiek blijk van waardering voor de teleurgestelde leden van The Joint. Elke nieuwe band verdient een faire kans, maar het valt nou eenmaal niet te ontkennen dat er, wanneer zo'n band uit een handvol gerenomeerde muzikanten bestaat, zeker bij de verzamelde 'vakgenoten' een sfeer ontstaat van "ja, ja, laat eerst maar eens horen"! De jury zal zich daar weinig van aangetrokken hebben, maar sommige leden van O'Asis waarschijnlijk wel en begrijpelijk. Maar vele van die 'vakgenoten' keken elkaar bij het eerste nummer al aan en knikten wijs. Dwars door het slechte PA geluid klonken de uitge kiende arrangementen, haarscherpe breaks en de prima instrument beheersing onmiskenbaar door. net Vrijbuiterfestival, georganiseerd door café De Vrijbuiter, de gemeente Goes en de leden van het Canasta ■abaret, gezellig. En wanneer volgend Jaar de zon het festival wil toelachen kan het oergezellig worden want, vertelt de organisatie "het Vrijbuiter festival wordt traditie"! werkte hard maar heeft nog nie felheid die in hardrock onontbeerb lijke spelbreker zijn. De organisatie had zich het vuur uit de sloffen ge lopen en om twee uur moest het knallen. De Middelburgse formatie AVITAL voerde deze opdracht letter lijk uit! Direkt na de eerste tonen onttrok een gordijn van vuurwerk het podium aan het oog. De 'Niagara Waterfalls' oogden spektaculair en achter de langzaam optrekkende kruitdampen verscheen een hard werkende groep muzikanten die verschillende facetten van de hard rock goed onder de knie hebben. De veelal goed gearrangeerde nummers werden, verpakt in een visueel aan trekkelijke show, vakkundig uitge voerd en het Hof van Tange begon al aardig gevuld te raken. Verwonderde toeristen en nieuwsgierige 'zaterdag- middagboodschapdoeners' mengden zich tussen de pure festivalbezoekers. De eet- en drinkkraampjes kregen aanloop en de JUKE JOINTS maakten zich op voor een laatste optreden met mondharmonicaspeler Richard Eversdijk. Zijn vertrek zal een stevige aderlating voor de groep be tekenen, goede mondharmonicaspelers zijn dun gezaaid zodat vervanging niet eenvoudig zal zijn. De stevige bluesrock zoals de Juke Joints die brengen komt het beste tot z'n recht in kleinere ruimtes waar het zweet van dansend publiek en spelende mu- Saar schatting trotseerden ruim 300 muziekliefhebbers de gestaag neerval- lende regen tijdens het Vrijbuiters- val in Goes. En of dat allemaal nog het is zomer - believe it or not - en f<*tivalwezen waart rond. In elke c l2elf respekterende plaats wordt iicix- een jazz-, toneel-, straat- of mass*' f estival gehouden; en niet alleen :i Wereldsteden komt het voor dat er r dan één festivalsoort binnen de zi)” r,eentegrenzen plaatsvindt. eulturele pakket van Middelburg heeft 27 juni j.l. een forse injektie gekregen door het houden van de eerste editie van 'T HOFPOP, een popfestival wat volgens de organise rende Stichting Jeugd en Popgebeuren een jaarlijks terugkerend spektakel gaat worden. Zeeland mag zich deze zomer ineens verheugen in een groot aantal op- treedmogelijkheden voor popgroepen; Klomppop, Anywave, Rhythm 'n Booze, Vogelwaarde, Beachpop, Vrijbuitersfestival, 't Hofpop en de gehouden voorrondes van het Hit'm or Lose gebeuren, waardoor het tekort aan podia, althans in deze zomermaanden, gedeeltelijk wordt overwonnen. 1 in Goes. En of dat allemaal niet genoeg was kreeg iemand m zijn botte hoofd het festival «wars te zitten door het deponeren van een 'bommelding' bij de gemeen- tepolitie Goes. Een misselijke streek! iemand de nodige voorzichtigheid z_. yprecht dat het rechercheteam en ui. i J ||tie van GOes het zekere voor het onzekere nemen in zo'n situatie, want voronderstel dat er echt zo'n 'psycho' in het rond loopt. De politie ntruimde derhalve binnen no-time de Bocht van Guinea en startte een ekaktie. Slachtoffer van dit half wrtje durende oponthoud was The ii waarvan bassist Bartel gelijk in tnlijkheden kwam omdat hij met he End ook elders nog moest spe len. Veel bands hadden die dag, naast ontstemde gitaren en een niet geheel ed afgeregelde geluidsinstallatie te ampen met een onderkoeld publiek. Avital en Surrender bleken de enige groepen te zijn die het publiek aan- Op het Klomppopfestival warei één van de verrassingen en avond in Middelburg bewees Scarlel O'Hara nogmaals hun kunnen. leiding gaven hun buurman/vrouwmet melodieuze, goed gearrangeerde new- hun paraplu's een oog uit te steken, wave werd soepel spelend op Ondanks de regen en bommelding was planken gezet. Jeroen v.d. Slikke beelde deze soepelheid opvallen: gracieus uit en z'n krachtige zanj vond een prima omlijsting in muziek. Een goed optreden waar het publiek veel waardering voor had Deel drie van de avond was voo 'onervaren nieuwelingen' Tenderfoot. De naam getuigt van ruime hoeveelheid zelfkennis, tenderfoot moet nog veel leren, oefenen, doet zonder de minstj schroom dingen waar een ervata En toen was het als laatste, allerlaatste, de beurt aan de jor band van Zeeland, DUST. Het Ij verleidelijk alleen maar verte naar zo'n optreden te kijken. muzikant - en er lopen er wat tijdens zo'n voorronde - zag zich weer staan. Echter de gebroed* Klippel een Berrevoets haddi serieus ingeschreven en brachten^' zo bloedserieus hun knallen»* repertoire. De popgeschiedenis le* dat 3-mans formaties het altijd dn» hebben om geen gaten te laten vaHe Daarvan kweten ze zich uitstekenj Energiek slingerden ze een geluid de zaal in. De zang oc 'Jll lini

Gimmick | 1987 | | pagina 19