kortweg aktueel kortweg aktueel CURSUS EN TOURNEES X.' ZEEUWS POPOVERLEG initiatief Zeeuwse Culturele Raad Uw presentator...! En verder: O P O t i l t t Hr t f 6 11 10 Freddy Fingers Lee Trinidad Troubadours Oance Ondekoza Jonah Moyo and Follow the Crocodile -j laces De Gloria Bruiden Serieuze Clown Ko«**an'eOr. Pokerface Snuffefmarkten Stuttgarter Ringrijderii Scherbentheater 1 AIR- HugoUSH Circus Perillós anct - has many Theatraal -q 'r6 e^childere oe <57. Subsidies voor de Zeeuwse 1 popmuziek Geert Hoste I I 8 augustus 23.00 uur De beroemdste van Zimbabwe en van heel zwart zuidelijk Afrika, sluit het Straatfestival op 8 augustus af. De merkwaardige naam heeft de groep te danken aan de kinderen van een mijnstadje in Zimbabwe. De gelegen- heidsformatie Jonah Moyo maakte er een gewoonte van om al musicerend door het stadje te trekken naar de bierhal waar ze moesten optreden. Al snel volgde dan een lange rij kinde ren en ouderen de groep, een sliert, een "krokodil" van mensen en de kinderen riepen al snel "follow that crocodile"! Lang bleef de roem van de band niet beperkt tot het stadje. In 1981 maakte ze hun eerste LP en werden ze populair in heel het land. In amper zes jaar tijd hebben ze 11 albums gemaakt. Jonah Moyo, leider, tekstschrijver, zanger en gitarist van de groep is een begrip in zwart Afrika en na 8 augustus zeker ook in Vlissingen. Dat we in Zeeland al zo ver zijn ge komen is mede het gevolg van de werkzaamheden die sinds eind vorig jaar op initiatief van de Zeeuwse Culturele Raad - en met name door Hubert Leeman - zijn ontplooid ten gunste van de popmuziek. Via de info-avonden (Gimmlckoproep: "LAAT JE HOREN") en het persoonlijk aan schrijven van muzikanten, bands en verdere belanghebbenden in Goes, Zierikzee, Terneuzen en Middelburg is, onder leiding van Hubert Leeman, een inventarisatie gemaakt van de wensen en dringende behoeften van de aanwezigen. Daarnaast zijn er ook twee vergaderingen geweest met vertegenwoordigers van de belangrijk ste Zeeuwse poppodia. Na deze inventarisatie is een subsi dieverzoek aan de provincie gericht, wat dus begin juni werd gehonoreerd. Met subsidies alleen kom je er niet alleen, er moet ook een beleid, een plan, achter staan wat dient te worden uitgevoerd. Hiervoor is het "ZEEUWS POPOVERLEG" in het leven geroepen wat zal optreden als een platform van waaruit alle aktivi- teiten voor de Zeeuwse popmuziek worden uitgedacht en gekoördineerd. Het ZEEUWS POPOVERLEG bestaat uit personen die via hun werk of anderszins, deskundigheid hebben op het gebied van de Zeeuwse pop. 7 augustus 22.00 uur Na de Deep Sea Jivers een optreden van de man die het vuur in de boogie bracht, de krankzinnige rock 'n roll pianist Freddy Fingers Lee. Deze 'Engelse piraat' staat letterlijk met een brandend hoofd achter de piano die hij beurtelings bespeelt met zijn voeten, een revolver, een verfroller en zelfs met een pereboom! In het Casino van Parijs sloeg hij zelfs de hele piano in gruzelementen om daar na vrolijk de stukken als souvenier uit te delen aan het publiek. Hij is echter niet alleen goed voor een sensationele performance maar ook voor een stuk uitstekende muziek. Als bewijs zijn daar zijn platen die hij op de markt heeft gebracht en die hem in Scandinavië zelfs een aantal gouden platen opleverden. Japanse cultuur. Ondekoza is niet alleen indrukwekkend door de vele, soms gigantische, slaginstrumenten waarmee de voorstelling wordt ge geven, maar ook door de performan ce; een oor en oogstrelende combi natie van kracht en klank, ritme en dans. Een ijzeren discipline, een ongelooflijke conditie en veel gevoel voor de taal van het lichaam vormen het handelsmerk voor deze groep van jeugdige, meestal amper 20 jaar oude, Japanners. Hun dagindeling bestaat uit oefenen, hardlopen en optreden. Vooral dat hardlopen is een essen tieel onderdeel van de training. Hoe goed hun conditie is bewezen ze in de Verénigde Staten, waar ze eerst deelnamen aan de marathon van Boston om na afloop van de race onmiddellijk een openluchtconcert te geven. De muziek van Ondekoza is afkomstig uit twee bronnen; de klas sieke Kabuki-spelen en Bunraki- marionettendrama's aan de ene en volksmuziek plus rituele handelingen van de Japanse eilanden aan de andere kant. 8 augustus 21.00 uur Ondekoza is Japans voor "de demo nische drumgroep" en opgericht in 1970 door Tagayasu Den. De optre dens van deze wereldsensatie Ondekoza brachten duizenden in de westerse wereld in de ban van de Tot zover een klein onderdeel van het totaalaanbod tijdens het Straat festival Vlissingen van 1 t/m 8 8 augustus 16.30 uur Op de laatste dag komen de calypso en de soca aan bod, gebracht door een tien man sterke formatie van het Caraïbische eiland Trinidad. The Trinidad Troubadours Orchestra werd in 1975 opgericht door de keyboard- speler Asquith Clarke en werd al snel bekend en beroemd in het Caraïbisch gebied. Nadat ze al eerder in Canada en de V.S. op toernee waren geweest, kwamen ze in 1984 voor het eerst naar Europa. Door het sukses van die tour werd dit jaar besloten opnieuw een Europatoer te maken waarin ook Vlissingen is opgenomen. The Trinidad Troubadours spelen alle muziekgenres, maar calypso en soca staan boven aan hun lijst. Zanger is Tony Ricardo, ofwel 'Sweet Tony', een naam die hij dankt aan zijn op treden op de LP "Over and Over Again". dat de provincie Zeeland te kampen heeft met een aantal handicaps zoals de kleinschaligheid, het ontbreken van grote steden waardoor de moge lijkheden beperkt zijn, erkent de provincie Zeeland (als één der laatste provincies) dan toch het bestaan van zoiets als een 'popcultuur'. Als eerste bewijs geldt het beschikbaarstellen van de "Zeeuwse Aanmoedigingsprijs voor Jong Talent" aan de winnaar van het HIT'M OR LOSE GEBEUREN, waar - zoals dit jaar het geval was- 28 Zeeuwse formaties aan hebben deelgenomen. Vervolgens stelde Gede puteerde Staten van Zeeland begin juni een subsidie beschikbaar van 13.663,-- om provinciale aktiviteiten ten goede van de popmuziek mogelijk te maken. is een algemeen bekend staand t dat het Rijk, de provincies en de fteenten miljoenensubsidies geven aan de bevordering van de kuituur, fas in de laatste jaren is ook de pmuziek opgenomen in het subsidie- ircuit. Dit wil echter niet direkt Sgen dat de popmuziek nu ook 'rdt erkend als een volwaardige •°rm van scheppende kunst, was dat maar waar. Zeker niet in Zeeland, *aar we wat erkenning en subsidie -reft nog heel wat jaartjes achter en bij andere provincies. Maar, het ?in is er en mogelijk dat in de °P der tijd de scheve subsidie- erhouding 'cultuur' en nog in te veel Sen het 'cultuurverschijnsel ;3Pinuziek’ in haar juiste proportie “°rdt uitgedrukt. Ondanks het feit Dit betekent, dat er in het najaar van dit jaar twee "Zeeland-Toers" zullen plaatsvinden, waaraan maxi maal 30 Zeeuwse bands kunnen mee werken. Daarnaast zal gewerkt worden aan kwaliteitsbevordering voor bands en popmuzikanten, o.a. door het organiseren van een werk- weekend voor bands. augustus. Het aanbod op alle gebie- is dermate groot dat wij iedereen aanraden gebruik te maken van de Festivalkrant of gewoon konstarr aanwezig te zijn en alles over je te laten komen. Wedden dat je je da: een gegeven moment afvraagt "Tjee waar ben ik eigenlijk

Gimmick | 1987 | | pagina 6