105 beginnen. Met de genoemde oppervlakte van 1900 ha behoort de Oud Noord-Beve- landpolder tot de acht grootste polders in Zeeland. De andere zeven polders zijn: 1. Polder Walcheren 17719 ha. 2. Polder De Breede Watering Bewesten Yerseke 9659 ha. 3. Polder Schouwen 9153 ha. 4. Polder De Vier Bannen van Duiveland 2270 ha. 5. Generale Prins Willempolder (West Z. Vlaand.) 1974 ha. 6. Beoosten en Bewesten Blijpolder (Oost Z. Vlaand.) 1950 ha. 7. Poortvliet en Mallandpolder (Tholen) 1747 ha. Het bijzondere van de Oud Noord-Bevelandpolder is dat hij als opwas is bedijkt d.w.z. dat hij rondom door het zeewater werd bespoeld. Men pleegt dat ter plaatse wel te betitelen als "de polder ligt in z'n binnen- dieken". Dat is slechts met twee nog bestaande Noordbevelandse pol ders het geval. Voor westelijk Noord-Beveland is dat nl. de Kamper landpolder (of Oud Campen), die in 1658 als opwas werd bedijkt en waarin het bij de aanvang van dit artikel genoemde landgoed Sorgwijck is gelegen. Door bedijking van de Geersdijkpolder in 1668 werden beide Noordbeve landse delen met elkaar verenigd. De dijk waardoor beide delen werden verbonden en die officieel bekend is als de "Thoorndijk", is dus in feite één van de vele verbindingsdammen, die we in Zeeland kennen. De eerste woonkern van het herdijkte Noord Beveland werd Colijnsplaat, al spoedig na de eerste inpoldering gesticht op de noordwestelijke punt van de in 1598 binnengedijkte "Colinsplate", destijds een zandplaat aan de noordwesthoek van het eiland. Colijnsplaat werd één van de z. g. dijkdorpen, gebouwd volgens een sterk geometrisch patroon dicht langs de zeedijk. Het strakke patroon, kenmerk van vele dorpen in het Zeeuws-Zuidhollands deltagebied uit de 17e eeuw, is nog duidelijk terug te vinden. De westzijde van de dorpskern wordt begrensd door "De Val',' een kreek, zijnde een restant van het reeds genoemde vroegere "Kleine Faal", een nevengeul van het "Groote Faal" dat eens een deel van de scheiding vormde tussen Zeeland Bewesten en Zeeland Beoosten Schel de. In de ambachtsheerlijkheid van de heren van Cats, die hun eigendommen in de zuidoosthoek van de nieuwe polder hadden werd een tweede woon kern aangelegd - het dorp Cats of Kats - Op een kaart van 1629 vindt men daar een 20-tal huizen en een molen. De overige woonkernen wer den gesticht na bedijking van achtereenvolgens: de Wissenkerkepolder in 1652 - Wissenkerke de Geersdijkpolder in 1668 - Geersdijk de Stadspolder in 1684 - Kortgene - alleen de toren van de Hervormde kerk is een overblijfsel van de middeleeuwse smalstad Kortgene.

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 107