Kamperland is de jongste woonkern, die werd gesticht na bedijking van de Heer Janszpolder in 1699. Na enige bebouwing (een dijkdorp) langs de toenmalige zeedijk van die polder, werden van lieverlede huizen ge bouwd (gebroken lintbebouwing) langs de weg naar het veer Kamperland - Veere, dat aanvankelijk in de Kamperlandse haven een begin- en eind punt had. De bijna 1 km lange z. g. Veerweg werd dan ook het centrum van het dorp. Noord-Beveland was zodoende weer uit het water herrezen. In een peri ode van ongeveer 2\ eeuw (1598 - 1856) werden 33 bedijkingen (ca. 8800 ha) uitgevoerd, waarvan weliswaar een deel (ruim 1200 ha) opnieuw on der water is verdwenen maar waarvan de overige 7600 ha hecht met Zuid-Beveland en Walcheren zijn verbonden resp. door de Zandkreek- dam in 1960 en door de Veerse dam in 1961. De Zeelandbrug geeft sinds eind 1965 een vaste verbinding in noordelijke richting met Schouwen- Duiveland en verder met het overige deltagebied via de Grevelingendam (1965), Haringvlietbrug (1970) en Brouwersdam (1971). In dit beknopte artikel was het uiteraard slechts mogelijk enkele alge mene facetten van de waterstaatkundige ontwikkeling van Noord-Beve land aan te stippen. Voor diegene, die zich verder in de algemene of waterstaats historie van het voormalige eiland willen verdiepen kan misschien onderstaand literatuuroverzicht (dat niet de pretentie beoogt volledig te zijn) mogelijke aanknopingspunten vormen voor verdere stu die. Bovendien zijn verschillende aspecten van het Noordbevelandse ge bied meermalen in andere geschiedkundige (al of niet waterstaatkundig) beschrijvingen als fragment van het Zeeuwse en Zuidhollandse polder land ter sprake gekomen. Tenslotte bevat het archief van het waterschap Noord-Beveland, waar de afzonderlijke archieven van de tot 1959 op zichzelf staande polders en waterschappen zijn samengebracht, nog vele gegevens, die voor geïnteresseerden een verder onderzoek kunnen rechtvaardigen. Literat uuroverzicht: 1. J. Ab Utrecht Dresselhuis, Wandelingen door Zuid- en NoordBeve- land. Goes 1832. 2. P.J.Neyt, Verslag nopens de dijkval, dato 10 maart 1864 ontstaan aan de Vlietepolder. Verh. Kon. Inst. v.Ingenieurs 1865-1866. 3. A.Hollestelle, Geschied-en Waterstaatkundige beschrijving van het in de 16e eeuw geheel overstroomde eiland Noord Beveland. Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen dl V, 1880. 106

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 108