Daar waar de Paul Krügerstraat loopt tegen de Grote dijk. Waar schijnlijk één der oudste bomen. Voormalige gemeente Nisse. Wat deze laatste bewering betreft, leken eerst twee bomen een uitzon dering te zijn, maar bij nader inzien, bleken ze toch op een dijk te staan. Het ging hier over de reeds eerder genoemde boom te Kapelle, op de splitsing van de Kitskinderenweg en de weg naar het Stomme Kruis, die een oude reeds lang vergraven vijfzodendijk bleek te markeren, die was opgeworpen na de vloed van 1134 om het land opnieuw terug te winnen op de zee. De andere boom staat op de grens van Nisse en 's Heer jAbtskerke en kan duiden op een andere vijfzode, die Nisse eens behoed de voor een overstroming, waar de rest van de Brede Watering wel van te lijden had. Deze Huigendijk was eens de inzet van een proces, dat de vroede vaderen van Nisse voerden tegen dijkgraaf Blanxks.Dit jaren lang durend proces werd gevoerd omdat Nisse niet meer wilde betalen aan de gemeenschappelijke kosten van het dijkonderhoud van de zeewe ringen. Ze hadden een eigen dijk, daarbij duidend op de noordelijke vijfzode, wat Blanxks schamper deed opmerken, dat een echte dijk ten opzichte van deze een omvang had van een "peerd tegens een katte" (3). Een ander resultaat van het onderzoek is dat de bomen in vijf groepen kunnen worden verdeeld, met daarbij een tweetal voorbeelden die op bijgaande kaart kunnen worden bekeken. Ie. bomen, die staan aan het begin, c.q. eindpunt van een nieuwe be dijking, zoals te zien is bij de Stellepolder en de Platepolder beiden 110

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 112